10 trików na szybkie sprzątanie kuchni

Sprzątanie w kuchniKuchnia to miejsce, gdzie zazwyczaj jest najwięcej sprzątania. W końcu przebywamy tutaj codziennie: gotując, przygotowując napoje, krzątając się, a niektórzy nawet wolą siedzieć właśnie w kuchni i rozmawiać ze swoimi gośćmi.

Warto zastosować triki pozwalające zachować porządek w każdym, nawet najmniejszym kącie. Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, jak szybko poradzić sobie z brudem, osadem czy nieprzyjemnym zapachem.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

    • które miejsca w kuchni wymagają najwięcej pracy,
    • jak domyć przypalony garnek,
    • jak poradzić sobie z zatkanym odpływem,
    • jak wyczyścić odciski na blatach i frontach szafek,
    • czym umyć płytę kuchenki gazowej.

      Miejsca szczególnie wymagające

      W kuchni znajdziemy wiele zakamarków, które trzeba sprzątać na bieżąco: lodówka, zlew czy kuchenka powinny zawsze być czyste. Duża liczba szczelin ukrywających okruszki lub kurz nie pomagają w utrzymaniu porządku.

      Warto mieć pod ręką sprzęty, jakie ułatwią ci codzienne odświeżanie kuchni, np. mały odkurzacz ręczny, ponieważ dotrze wszędzie. Możesz nim oczyścić nie tylko wąskie przestrzenie, ale również okruszki ze stołu lub blatu.

      Porządek w kuchni

      Odkurzacz ręczny bezprzewodowy nie wymaga podłączenia do prądu, możesz więc schować go w szafce i mieć zawsze pod ręką.

      Mamy dla ciebie dużo więcej wskazówek dotyczących tego, jak szybko zapanować nad kuchennym nieładem.

      1. Przypalony garnek wyczyścisz solą. Zasyp dno naczynia kilkoma łyżkami soli, dodaj odrobinę wody i odstaw go na kilka godzin. Następnie opróżnij garnek, umyj go płynem do mycia naczyń i opłucz czystą wodą.
      2. Zatkany odpływ potraktuj torebką sody, szklanką octu, a po kilku minutach dużą ilością wrzątku.
      3. Przykry zapach z lodówki usuniesz, wkładając kilka wacików nasączonych sokiem z cytryny. Dobrze sprawdza się także mielona kawa nasypana na spodek.
      4. Bardzo brudny piekarnik możesz najpierw rozgrzać, a następnie wstawić do środka garnek z wodą i wkrojoną do niej cytryną. Po takiej "parówce" wyłącz i ostudź piekarnik, na koniec umyj go.
      5. Osad na kranie najlepiej usunie ocet - nasącz nim szmatkę i zawiń kran na 3 godziny, po czym spłucz wodą.
      6. Odciski palców na blatach i frontach szafek warto przetrzeć płynem do mycia szyb, a nieestetyczne ślady palców znikną.
      7. Brudną mikrofalówkę wyczyścisz, wstawiając do niej szklankę z octem. Włącz urządzenie na 2 minuty, a następnie przetrzyj wnętrze wilgotną szmatką.
      8. Osad ze srebrnych sztućcach usuniesz za pomocą roztworu sody i octu.
      9. Płytę kuchenki gazowej umyjesz szybko płynem do mycia naczyń - nałóż go na ściereczkę i delikatnie pocieraj powierzchnię aż do zniknięcia brudu.
      10. Ceratę kuchenną warto przetrzeć wodą z mlekiem, dzięki czemu pozostanie ona świeża i czysta.

      Co jeszcze możesz zrobić podczas sprzątania kuchni?

      Pamiętaj, że liczy się tu systematyczność, dlatego najważniejsze jest sprzątanie na bieżąco. Znacznie szybciej pójdzie ci starcie blatów i stołu, umycie kuchenki po obiedzie czy regularny przegląd lodówki, niż wykonywanie tych czynności od czasu do czasu.

      Postaw na sprzęty, które pomagają w porządkach. Dlaczego warto o tym pomyśleć? Wystarczy mały odkurzacz ręczny, aby sprawnie usunąć okruchy lub zanieczyszczenia, także z mniej dostępnych miejsc. Dodatkowo dobrze mieć pod ręką mopa i ściereczki z mikrofibry doskonale wchłaniające wilgoć.

      Organizacja porządków w kuchni

      Zbliża się jesień, więc jeśli planujesz większe porządki, spraw, aby ten proces był przyjemniejszy i szybszy. Zrób listę zadań, które pomogą ci ułożyć wszystkie czynności w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu dużo łatwiej będzie sprzątać, wiedząc jednocześnie, ile przed tobą pracy i co już możesz wykreślić.

      Swoje jesienne porządki zacznij od góry. Sprawdź, czy w kątach nie masz pajęczyn i zadbaj o żyrandol, przetrzyj framugi okien. Następnie zajmij się kurzem na szafkach, do których masz najbardziej utrudniony dostęp.

      Umyj okna i pamiętaj o wszystkich zakamarkach, gdzie gromadzi się brud. Nie omijaj parapetów! Jeśli wyjątkowo trudno będzie dotrzeć ci do jakiegoś miejsca, użyj odkurzacza ręcznego bezprzewodowego.

      Następnie wyczyść płytę grzewczą, zlew, suszarkę do naczyń i zrób porządek na blatach oraz w szafkach (także w kolejności od góry). Wyjmij wszystkie produkty i umyj dokładnie wnętrza szafek (również tych ze sztućcami), a następnie posegreguj przybory, żywność i wyrzuć wszystko to, co jest przeterminowane lub popsute.

      Jeśli posiadasz innych sprzęt kuchenny, np. blender, robot kuchenny itd., wyczyść dokładnie wszystkie swoje urządzenia. Zadbaj o swoją zmywarkę do naczyń, lodówkę, piekarnik. Przetrzyj fronty szafek, a na koniec zostaw podłogę. Nie wystarczy odkurzanie, ale na pewno przyda się umycie jej na mokro.

      Podczas porządków nie zapominaj o:

      • górnych półkach,
      • okapie,
      • kaloryferach,
      • włącznikach światła,
      • koszu na śmieci,
      • kratkach wentylacyjnych.

      Źródło: www.shop.dyson.pl.

      Komentarze

      Wiola
      Bardzo przydatnym gadżetem w sprzątaniu jak dla mnie są ściereczki nawilżane ale te uniwersalne, ponieważ nie pozostawiają smug. Czyszczę praktycznie nimi wszystko, u mnie się sprawdzają jestem z nich bardzo zadowolona.