Czyszczenie płytek podłogowych i fug - porady

Czyszczenie płytek podłogowych, fugAby zachować czystość, złącza płytek wymagają konserwacji. Ale na szczęście, aby zaoszczędzić godziny mycia ich dla bardziej niż mieszanego wyniku, oto wskazówki, które działają za każdym razem. Potrzebujesz tylko odrobiny odwagi, kilku "magicznych" składników i jesteś do pracy! Sprawdź jakie są metody czyszczenia fug i podłóg.

Metody czyszczenia płytek podłogowych i fug

Kafelki są najpopularniejszą formą podłogi w kuchniach i łazienkach. Ale z czasem ma to pewną wadę: w codziennym użytkowaniu czernieją lub brudzą się. A ty wkrótce skończysz z brudną płytką! Poza nadaniem zużytego i zaniedbanego wyglądu, mogą z czasem stracić wodoszczelność. Ale na szczęście dzięki kilku sztuczkom twoje płytki i fugi w mgnieniu oka odzyskają cały swój blask!

1. Czyszczenie złączy płytek za pomocą płynu do mycia naczyń

Jeśli złącza płytek są brudne i wszystkie czernieją, można je odzyskać, używając produktów codziennego użytku, które nieuchronnie znajdują się w Twojej kuchni, a mianowicie: płynu do mycia naczyń oraz flagowego produktu do ekologicznego i ekonomicznego czyszczenia, octu!

Czyszczenie złączy płytek krok po kroku

 1. Napełnij miskę wodą, następnie dodaj biały ocet i kilka kropli zwykłego płynu do mycia naczyń i wymieszaj delikatnie;
 2. Zanurz szczoteczkę do zębów w płynie, a następnie przetrzyj fugi płytek;
 3. Spłukuj letnią wodą: fugi są całkowicie wolne od zanieczyszczeń!

Aby uzyskać więcej niż doskonały rezultat, można, nadal używając szczoteczki, wykonać ostatnie przejście nad złączami płytek z nadtlenkiem wodoru.

2. Usuwanie plam z połączeń płytek ceramicznych za pomocą kamienia gliniastego

Do czyszczenia brudnych i tępych spoin płytek ceramicznych kamień gliniany jest również świetnym sprzymierzeńcem w czyszczeniu. I tak jak biały ocet, chodzi o ekologię i ekonomię! Oto jak używać go do usuwania plam i brudu ze złączy płytek, a nawet podłogi w domu.

Usuwanie plam z fug krok po kroku

 1. Zwilż gąbkę zimną wodą, nasącz ją kamieniem glinianym, aby płyn się lekko spienił;
 2. Wyczyść fugi, pocierając je gąbką;
 3. Spłucz czystą wodą, nie trzeba spłukiwać dużą ilością wody, kamień gliniasty jest skutecznym środkiem czyszczącym w gospodarstwie domowym.

Uwaga: w kuchni kamień gliniany może być również używany do czyszczenia:

 • zlewu,
 • płyt ceramicznych
 • piekarnika,
 • blatu itp.

Rzeczywiście, jest to wielopowierzchniowy środek czyszczący, który nie ma sobie równych pod względem odtłuszczania.

3. Czyszczenie fug i podłóg za pomocą sody oczyszczonej

Kiedy płytki w Twoim domu stają się szare, a fugi zabrudzone, jest jeszcze jeden cudowny produkt, który pomoże Ci je odzyskać: soda oczyszczona. Jeśli używasz babcinych sztuczek każdego dnia, na pewno będziesz miał tego słoik w swojej szafie w domu! Żeby oczyścić fugi z płytek sodą oczyszczoną oto jak to zrobić:

 1. W butelce z rozpylaczem wymieszaj 4 łyżki stołowe sody oczyszczonej z 10 centilitrami octu. Mieszanka zacznie się pienić jak miniwulkan: nie martw się, ta reakcja chemiczna jest całkowicie normalna;
 2. Rozpyl mieszankę octu sodowo-białego do pieczenia na brudną zaprawę do płytek, a następnie pozostawić na 24 godziny na czas działania;
 3. Szoruj fugi szczoteczką do zębów lub gąbką, spłucz wodą i podziwiaj efekt!

Dobrze wiedzieć: aby zapobiec zbyt szybkiemu zabrudzeniu odkrytych spoin płytek (np. w kuchni lub łazience), można je pokryć lakierem do fugowania płytek, który ochroni je przed plamami i wilgocią.

4. Czyszczenie uporczywych połączeń wybielaczem

Kiedy fugi są naprawdę brudne czasami trzeba użyć ciężkich metod. Nic nie pobije wybielacza! Przed przystąpieniem do pracy z nim należy zabezpieczyć się rękawicami. Rozcieńcz wybielacz w gorącej wodzie i tym roztworem zmyj fugi. Pozostaw na co najmniej 30 minut przed pocieraniem i płukaniem czystą wodą.

5. Czyszczenie przy użyciu kryształków sody kalcynowej

Podobnie jak w przypadku wybielacza, przed przystąpieniem do czyszczenia fug trzeba będzie założyć rękawice. Kryształki sody są znakomitym środkiem czyszczącym, który nie pozostawia żadnych szans na tłuszcz i brud. Zrób mieszaninę używając 12 g kryształków sody z 60 cl wody. Nałóż tę teksturę na złącza płytek starą szczoteczką i wcieraj. Nie wahajcie się mieszać regularnie! Teraz wystarczy spłukać stawy czystą wodą, aby przywrócić im blask. Kryształy sody kalcynowanej są doskonałym uzupełnieniem sody oczyszczającej, do czyszczenia wnętrza.

6. Usuwanie pleśni z płytek podłogowych i fug za pomocą nadwęglanu sodu

Nadwęglan sodu jest potężną bronią do usuwania pleśni, która gromadzi się na złączach, szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach. Aby go używać, nic nie może być prostsze: zmieszaj 1 część nadwęglanu sodu z 9 częściami wody w celu rozcieńczenia produktu.

Nałóż mieszankę na czyszczone połączenia i pozostaw na 1 do 2 godzin, w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Następnie wcieraj złącza zużytą szczoteczką do zębów i dokładnie spłukać czystą wodą, aby usunąć wszystkie ślady nadwęglanów. Nadwęglan sodu jest bardzo dobrym środkiem wybielającym i domowym, który może łatwo zastąpić wybielacz, gdy chcesz używać naturalnych produktów.

7. Czyszczenie złączy solonym sokiem z cytryny

Ostatnia wskazówka w 100% naturalna: cytryna! Cytryna jest bardzo dobrym produktem do czyszczenia wnętrza, ponieważ łatwo się dezynfekuje, myje i dezynfekuje. Cytrynę przetnij na pół i zamocz w gruboziarnistej soli. Użyj tej samej połowy co gąbka i pocieraj nią stawy. Pamiętaj, żeby lekko naciskać na nią, żeby uzyskać sok z cytryny podczas pocierania. Pozostaw na złączach na około 1 godzinę i spłucz! Jest to bardzo ekonomiczny środek czyszczący, który można mieć zawsze w kuchni, niezależnie od pory roku.

Komentarze