Czyszczenie płyty indukcyjnej - sprawdzone sposoby

Czyszczenie płyty indukcyjnejPłyta indukcyjna do kuchni to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki niej gotowanie staje się przyjemniejsze i o wiele łatwiejsze. Potrawy przygotowuje się szybciej i wygodniej. Choć indukcja ma wiele zalet, to ma również pewne wady. Jest ona wykonana ze szkła, a więc są na niej wyraźnie widoczne różnego rodzaju zabrudzenia oraz plamy. Konieczne jest więc jej regularne czyszczenie.

Kuchenkę indukcyjną czyści się inaczej niż tradycyjną kuchenkę gazową. Trzeba to robić ostrożniej i przy użyciu odpowiednich środków oraz materiałów, aby nie zarysować jej powierzchni. Możemy skorzystać z gotowych detergentów lub sprawdzonych domowych środków czyszczących. Doradzamy, jak czyścić płytę indukcyjną.

Zasady czyszczenia płyty indukcyjnej

Najważniejszą zasadą czyszczenia jest systematyczność. Płytę najlepiej czyścić zawsze po zakończeniu gotowania posiłku. Dzięki temu zabrudzenia nie zaschną i będą o wiele łatwiejsze do usunięcia, ponadto będzie ich o wiele mniej. Najczęściej wystarczy wówczas przetrzeć jej powierzchnię miękką gąbką do czyszczenia z samą wodą. W przypadku gotowania tłustych potraw lepiej jednak skorzystać z wody z łagodnym detergentem - może to być nawet zwykły płyn do naczyń. Jeśli będziemy czyścić naszą płytę po każdym gotowaniu oraz wycierać ją na sucho ręcznikiem papierowym, wówczas będzie zawsze idealnie czysta i lśniąca bez żadnych zacieków i plam.

Oczywiście podczas czyszczenia - zarówno tego rutynowego codziennego, jak i w przypadku nagromadzonego trudniejszego do usunięcia brudu, powinniśmy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Płyty indukcyjne są bardzo bezpieczne w użytkowaniu, jednak pomimo to przed przystąpieniem do mycia powinniśmy zawsze ją wyłączyć, aby uniknąć ryzyka poparzenia się. Pamiętajmy też, aby przed rozpoczęciem mycia jej powierzchni zestawić wszystkie naczynia, które się na niej znajdują, czyli na przykład garnki, patelnie bądź czajnik. To bardzo ważne, ponieważ naczynia na kuchence nie tylko utrudniają jej czyszczenie, ale także możemy się o nie oparzyć, jeśli są gorące lub niechcący potrącić naczynie i spowodować jeszcze większe zabrudzenie.

Czym czyścić płytę indukcyjną?

Ścierka do czyszczenia płyty indukcyjnej
Czyszczenie płyty indukcyjnej

Czyszczenie płyty indukcyjnej nie jest trudne, zwłaszcza gdy robimy to systematycznie, a nie dopiero wtedy, gdy jest ona mocno zabrudzona. Trzeba jednak pamiętać, że jej powierzchnia jest szklana, dlatego nie można na niej stosować żadnych ostrych akcesoriów ani proszków czyszczących, które mogłyby ją zarysować.

Podczas sprzątania wykorzystajmy więc:

1. Akcesoria do czyszczenia płyt indukcyjnych

Na płytach indukcyjnych bezwzględnie nie wolno stosować żadnych druciaków ani innych bardzo szorstkich i agresywnych akcesoriów do mycia. Najlepszym wyborem będzie miękka gąbka albo ściereczka z mikrofibry. Bardzo wygodnie umyjemy płytę także zwykłym ręcznikiem papierowym.

Co zrobić w przypadku poważniejszych zabrudzeń, które nie dają się usunąć gąbką lub ściereczką?

Niestety czasami zdarza się, że na płycie pojawiają się trudne do usunięcia zabrudzenia jak na przykład roztopiony cukier czy kawałki plastiku. Do ich usunięcia użyjmy specjalnej skrobaczki do płyt indukcyjnych. Najlepiej kupić ją od razu przy zakupie płyty, aby w razie zabrudzenia był a zawsze pod ręką. Do usuwania trudnej plamy przystąpmy od razu, gdy powstanie. Nie czekajmy, aż zaschnie, bo wtedy będzie trudniej się jej pozbyć, a ryzyko zarysowania powierzchni będzie znacznie większe. Najpierw należy oczywiście wyłączyć kuchenkę, a następnie niezwłocznie możliwie delikatnie usunąć plamę skrobakiem do kuchenek indukcyjnych. Na koniec jej powierzchnię warto jeszcze przetrzeć miękką ściereczką lub gąbką z delikatnym detergentem i wytrzeć na sucho ręcznikiem papierowym.

2. Środki do czyszczenia płyt indukcyjnych

To, czym czyścimy płytę indukcyjną, ma ogromne znaczenie. Nie można na nią stosować środków zawierających polerujące granulki ani proszków. Unikajmy też bardzo silnie działających żrących detergentów na przykład takich zawierających chlor. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest zakup profesjonalnego środka do czyszczenia kuchenek indukcyjnych w sprayu, kremie lub mleczku. Takim środkiem szybko, sprawnie, skutecznie i bezpiecznie usuniemy z powierzchni wszelkie zabrudzenia.

Woda i ocet do czyszczenia
Woda i ocet 1:1

Co jednak zrobić, gdy skończy się nasz środek do czyszczenia kuchenki, a pilnie musimy umyć płytę? Możemy skorzystać jeszcze z kilku bezpiecznych i sprawdzonych domowych sposobów:

  1. Pierwszym z nich jest po prostu umycie powierzchni płynem odo naczyń. Każdy z nas przecież ma go w domu. Jeśli obawiamy się, że nie będziemy w stanie umyć kuchenki tak, by na płycie nie było smug, to skorzystajmy z płynu do mycia okien. Dzięki jego zastosowaniu płyta będzie lśnić czystości. Pamiętajmy jednak, że zawsze przed rozpoczęciem czyszczenia płynem do okien należy poczekać, a jej powierzchnia całkowicie ostygnie.
  2. Domowe sposoby czyszczenia płyty indukcyjnej to nie tylko gotowe płyny jak ten do naczyń czy mycia okien, ale również proste środki spożywcze takie jak na przykład ocet. Ocet mieszamy z wodą w proporcji 1:1 i myjemy nim wyłączoną zimną płytę indukcyjną. Ocet to niezawodny środek czyszczący, który usunie zarówno zwykłe, jak i tłuste plamy. W przypadku poważniejszych zaschniętych zabrudzeń możemy położyć na plamę na 15 minut ręcznik papierowy nasączony w wodzie z octem. Brud odmoczy się i powinien zejść bez trudu.

Płyty indukcyjne są eleganckie i trwałe. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o naszą płytę, to będzie nam służyć przez lata. Jej regularne, ale i delikatne czyszczenie ma więc ogromne znaczenie. Nie dopuszczajmy do silnego zabrudzenia jej powierzchni ani nie zostawiajmy na niej plam, aby zaschły. Pozwoli to uniknąć mozolnego szorowania i zminimalizuje ryzyko porysowania powierzchni. Czyszczenie kuchenki indukcyjnej nie musi być ani trudne, ani kosztowne. Kluczem do sukcesu jej systematyczność.

Komentarze