Czyszczenie słuchawki prysznicowej krok po kroku

Czyszczenie słuchawki prysznicowejProblem twardej wody dotyczy większości gospodarstw domowych w Polsce. Niestety, wytrącający się z niej kamień negatywnie wpływa na wygląd i funkcjonowanie urządzeń hydraulicznych oraz armatury łazienkowej. Szczególnie narażone na uszkodzenie z powodu osadzającego się kamienia są słuchawki prysznicowe oraz deszczownice. Niewielkie otwory, przez które wypływa woda, stosunkowo łatwo ulegają zatkaniu. Dowiedz się, jak wyczyścić słuchawkę prysznicową.

Jeśli woda z prysznica zaczyna lecieć coraz słabiej lub pryska nierównomiernie na wszystkie strony, oznacza to, że prawdopodobnie w otworach słuchawki prysznicowej osadził się kamień z twardej wody. Wiele osób w takiej sytuacji po prostu wymienia słuchawkę na nową, jednak wcale nie jest to konieczne. Można ją skutecznie wyczyścić prostymi domowymi sposobami.

Przygotowanie słuchawki prysznicowej do czyszczenia

Regularne czyszczenie armatury łazienkowej jest bardzo ważne. Nie chodzi tutaj tylko o względy estetyczne, ale również o sprawne funkcjonowanie urządzeń sanitarnych. Jeżeli nie będziemy na bieżąco usuwać kamienia, który wytrąca się z twardej wody, wówczas będzie on osadzać się na kranach czy słuchawce prysznicowej, tworząc coraz grubszą warstwę. Zakłóci to prawidłowy przepływ wody i z czasem doprowadzi do trwałego uszkodzenia armatury oraz konieczności jej wymiany na nową.

Aby do tego nie dopuścić, należy usuwać osad z wody na bieżąco, najlepiej raz w tygodniu. Nie jest to trudne, ponieważ przez kilka dni nie zdąży się jeszcze osadzić gruba i twarda warstwa kamienia.

Czyszczenie słuchawki prysznicowej krok po kroku

Przed przystąpieniem do czyszczenia słuchawki prysznicowej lub deszczownicy musimy ją rozkręcić. Myjąc armaturę tylko na zewnątrz, nie pozbędziemy się problemu. Urządzenia sanitarne, co prawda od zewnątrz będą wyglądać dobrze, ale osadzający się w środku kamień niekorzystnie wpłynie na ich prawidłowe działanie.

1. Odkręcenie słuchawki od węża doprowadzającego wodę
Zwykle nie jest to trudne i nie będziemy do tego potrzebować żadnych narzędzi. Po odkręceniu urządzenia sprawdźmy od razu stan niewielkiej gumowej uszczelki znajdującej się przy ujściu węża. Jeśli jest ona popękana lub skruszała, wówczas należy ją wymienić na nową.

2. Zdjęcie kratki
W słuchawce prysznicowej znajduje się specjalna kratka, przez którą przepływa woda. Bardzo często osadza się na niej kamień. Dlatego konieczne jest jej odkręcenie i dokładne umycie. Aby wyjąć kratkę, należy lekko poluzować przytrzymującą ja śrubę. Można to zrobić ręcznie lub niewielkim śrubokrętem. Czynność te wykonujmy ostrożnie, aby nie uszkodzić kratki.

3. Wyjęcie filtra odkamieniającego
Tego elementu nie znajdziemy we wszystkich słuchawkach prysznicowych. Są w niego wyposażone tylko niektóre modele. Jeśli znajduje się on w naszej słuchawce prysznicowej, to warto go wyjąć i dokładnie przepłukać.

Naturalne środki do czyszczenia armatury łazienkowej

Wybór chemicznych środków do sprzątania łazienek i mycia armatury jest ogromny. Niestety, nadal wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich używanie w znacznym stopniu przyczynia się do zatruwania środowiska naturalnego. Ponadto niejednokrotnie są to bardzo agresywne środki, których wdychanie przez całe lata negatywnie wpływa na stan zdrowia. W dłuższej perspektywie czasowej może to przyczyniać się do poważnych problemów z układem oddechowym i odpornościowym, a także powodować alergie i różnego rodzaju choroby skóry.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc wybór naturalnych środków czyszczących, które są nie tylko przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia, ale również niezwykle skuteczne i o wiele tańsze niż gotowe środki czyszczące.

1. Ocet

To niezastąpiony wielofunkcyjny naturalny środek czyszczący, który usuwa bez problemu kamień, osad i inne zabrudzenia, a także działa dezynfekująco. Mieszamy go z ciepłą wodą w proporcji 1:1 i zamaczamy w takim roztworze wszystkie części słuchawki prysznicowej na około 10 minut. Po tym czasie dokładnie czyścimy sitko i obudowę szczoteczką do zębów.

Jedyną wadą octu jest jego bardzo intensywny charakterystyczny zapach. Nie przejmujmy się nim jednak za bardzo, ponieważ szybko się ulotni. Wystarczy dobrze przewietrzyć całą łazienkę.

2. Soda oczyszczona

Soda podobnie jak ocet ładnie usunie wszelki kamień oraz inne nagromadzone osady. Do czyszczenia słuchawki prysznicowej zastosujmy papkę zrobioną z dwóch łyżek stołowych sody oczyszczonej i odrobiny wody. Pastę nakładamy na miękką ściereczkę lub gąbkę i dokładnie czyścimy całą obudowę słuchawki prysznicowej. Z kolei jej wewnętrzne elementy myjemy papką z sody nałożoną na szczoteczkę do zębów.

Jeśli chcemy usunąć zastarzały kamień, wówczas warto nałożyć papkę sodową dokładnie na wszystkie elementy słuchawki prysznicowej i pozostawić na 15-20 minut. Po upływie tego czasu myjemy urządzenie szczoteczką lub myjką z gąbki i dokładnie spłukujemy wodą.

Soda pomoże usunąć nie tylko kamień i brud, ale również skutecznie poradzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami, a spłukana do kanalizacji poprawi drożność rur.

Soda oczyszczona to środek bezzapachowy i bezpieczny dla zdrowia.

3. Olej roślinny i mydło

Czyszczenie armatury łazienkowej olejem może na pierwszy rzut oka wydawać się absurdalne. Tymczasem jest to metoda, która przynosi doskonałe efekty. Za pomocą dowolnego oleju spożywczego z łatwością pozbędziemy się nieestetycznych i trudnych do usunięcia zacieków z obudowy słuchawki prysznicowej, a także zmiękczymy, rozpuścimy i usuniemy kamień.

Niewielką ilość dowolnego oleju spożywczego nakładamy na miękką ściereczkę i dokładnie przecieramy słuchawkę prysznicową. Możemy również nałożyć go na szczoteczkę do mycia zębów i wyszorować słuchawkę w środku po jej rozkręceniu.

Po usunięciu kamienia, zacieków i brudu należy umyć całe urządzenie w ciepłej wodzie z dodatkiem zwykłego mydła lub innego łagodnego detergentu (na przykład szamponu czy żelu pod prysznic). Usuniemy w ten sposób resztki oleju.

Niezależnie od tego, jaką metodę czyszczenia słuchawki prysznicowej wybraliśmy, na koniec po jej dokładnym umyciu i ponownym skręceniu, warto przetrzeć urządzenie ściereczką z mikrofibry, aby nie było na nim śladów palców.

Słuchawkę prysznicową czyścimy raz w tygodniu, przy czym nie trzeba jej rozkręcać za każdym razem. Wystarczy, że zrobimy to 1-2 razy w miesiącu. Podczas rutynowego cotygodniowego sprzątania łazienki wystarczy umyć urządzenie z wierzchu i ewentualnie zamoczyć je na 10 minut całe nierozkręcone w niewielkim naczyniu wypełnionym ciepłą wodą z octem w proporcji pół na pół.

Komentarze

Wiola
Dobrym też sposobem na czyszczenie armatury łazienkowej jest woda z sokiem cytrynowym.
Iza123
Sposób z octem skuteczny - stosuję na co dzień. Fakt zapach octu nie jest miły, ale korzyść większa od szkody. Wywieje za kilka godzin i załatwione.