Pięknie udekorowana choinka to symbol świąt Bożego Narodzenia. Tradycja dekorowania drzewka iglastego na święta przyszła do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Zwyczaj ten wywodzi się z wierzeń pogańskich. Według nich rytuał wspólnego dekorowania drzewka miał przynosić domownikom zdrowie, szczęście dostatek i bezpieczeństwo oraz miał chronić domostwo przed złymi mocami. Sprawdź, jak ubrać choinkę na święta bożonarodzeniowe? Poniżej przedstawiamy 10 pomysłów na wystrój drzewka świątecznego.
Obecnie w domach na święta Bożego Narodzenia królują świerki oraz jodły, jednak tradycyjnie oprócz jodeł dekorowano nie świerki, a sosny. Moda na dekorowanie drzewek bożenarodzeniowych dosyć szybko przyjęła się w dużych miastach, natomiast na wsiach jeszcze dominowała nieco inna tradycja. W wiejskich domach wieszano pod sufitem tak zwaną podłaźniczkę, czyli świerkową, jodłową lub sosnową gałązkę przybraną ludowymi ozdobami. Symbolika świątecznego drzewka nawiązuje zarówno do wierzeń pogańskich, jak i kościelnych. Jego zielony kolor jest symbolem witalności, życia i nadziei. Zimozielone drzewka iglaste to zwiastun odrodzenia, symbol niezłomności, wytrwałości, a także płodności. Ubierając tegoroczną świąteczną choinkę, warto poszukać inspiracji zarówno w wierzeniach ludowych, jak i w najnowszych trendach w modzie i aranżacji wnętrz.
Znaczenie dekoracji choinkowych
Współczesne ozdoby choinkowe znacznie różnią się od tych tradycyjnych, choć od kilku lat trend powrotu do tradycyjnych ludowych dekoracji bożonarodzeniowych przybiera na sile.
Obecnie choinka jest ubierana często w zupełnie przypadkowy sposób, a dekorując ją, nie zastanawiamy się za bardzo nad znaczeniem poszczególnych elementów jej aranżacji. Tymczasem niegdyś podczas ubierania choinki nie było mowy o przypadku. Wszystkie wiszące na niej ozdoby miały określoną symbolikę.
Tradycyjnie choinkę przystrajano:
- jabłkami,
- piernikami,
- orzechami,
- cukierkami,
- ozdobami ze słomy oraz papieru - królowała wśród nich duża gwiazda zakładana na czubek choinki,
- dzwoneczkami,
- a także światełkami w postaci niewielkich świeczek lub zimnych ogni.
Wszystkie te elementy miały głębokie znaczenie. Przedstawia się ono następująco:
- gwiazda betlejemska to symbol drogowskazu, światła, które zawsze pomoże odnaleźć drogę do domu, skądkolwiek będziemy wracać;
- dzwoneczki - oznaczały radość z dobrej nowiny, a ich czysty dźwięk miał wprowadzać do domu wesoły nastrój;
- jabłka - to w wierzeniach ludowych symbol zdrowia i urody, natomiast w kościelnych stanowią one nawiązanie do rajskiego ogrodu;
- łańcuchy choinkowe - uważane były za dekorację absolutnie niezbędną na każdej świątecznej choince. Uważano, że pomogą one wzmocnić więzy rodzinne na cały następny rok;
- orzechy - to symbol siły i dobrobytu. Często zawijano je w sreberka. Później w wielu domach zastąpiły je cukierki w błyszczących złotych lub srebrnych owijkach;
- światełka to jedna z najważniejszych dekoracji na choince. Światło rozprasza mrok, czyli uwalnia nas od ciemności. Miały one chronić nas przed mrokiem i złymi mocami w nim czyhającymi.
Jak ubrać choinkę? - ciekawe pomysły na wystrój choinki
Tak tradycyjna choinka wraca do łask i coraz w ciągu ostatnich kilka lat coraz częściej pojawia się w naszych domach.
Ubierając choinkę na święta, możemy sięgnąć po pomysły wywodzące się z tradycji lub postawić na nowoczesne rozwiązania. Obie opcje są obecnie bardzo modne. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak w tym roku przyozdobić choinkę na święta Bożego Narodzenia, zapoznaj się najgorętszymi trendami w dekoracji drzewek:
1. Choinka minimalistyczna
Minimalizm przeżywa w tej chwili swój renesans. Wielu z nas jest zmęczonych i przytłoczonych nawałem spraw w życiu osobistym i zawodowym. W domu szukamy więc swobodnych, lekkich i nieprzytłaczających form.
Choinka minimalistyczna idealnie sprosta naszym oczekiwaniom w takiej sytuacji. Ponadto jest ona bardzo uniwersalna i będzie pasować właściwie do każdego wnętrza. Wystarczy dobrać kolorystykę spójną ze stylem, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie.
Choinka w wersji dla minimalistów to prosta forma i niewiele ozdób. Może to przejawiać się na różne sposoby. Na przykład może to być żywa lub sztuczna tradycyjna choinka w zielonym kolorze przyozdobiona jedynie monochromatycznymi światełkami. W ten trend wpisują się również nowoczesne białe choinki, na których także możemy powiesić jedynie łańcuchy świetlne lub dodać do nich także kilka dużych bombek w jednym kolorze.
Skrajnie minimalistyczną wersją bożonarodzeniowego drzewka jest choinka druciana lub ze sznurka. Kształt drzewka odwzorowuje się po prostu na ścianie. Świetnym pomysłem jest również wykonanie takiej dekoracji z łańcucha świetlnego.
2. Wystrój choinki w stylu eko
Ekologiczne naturalistyczne choinki są obecnie bardzo modne. Choinka w stylu eko powinna być żywa. Najlepiej sprawdzi się drzewko w donicy, które po świętach można posadzić w ogrodzie. Coraz częściej można też spotkać się z usługą wypożyczania choinek w doniczkach na święta.
Dekoracje choinki eko
Żywy świerk lub jodłę, warto przyozdobić darami natury - takimi jak:
- szyszki,
- żołędzie,
- suszone owoce - na przykład jarzębiną lub plasterkami cytrusów,
- orzechy włoskie,
- jabłka,
- laski cynamonu,
- gwiazdki anyżu,
- pierniczki i kruche świąteczne ciasteczka,
- ozdoby drewniane i wykonane ze słomy.
3. Choinka ubrana na biało
Elegancka, lekka, rozświetlająca wnętrze - taka jest choinka ubrana cała na biało. Kojarzy nam się ze światłem i nadzieją. Pięknie wygląda w ciemne zimowe wieczory. Nawiązuje ona swoją stylistyką do przyprószonych śniegiem drzewek w lesie. Z pewnością pomysł dekoracji choinki na biało jest godny rozważenia.
Choinka ubrana na biało
Możemy ja przyozdobić białymi bombkami, łańcuchami z białego papieru, lukrowanymi na biało piernikami, białymi cukierkami czy białymi dekoracyjnymi piórkami. Na czubku choinki oczywiście nie może zabraknąć pięknej białej gwiazdy betlejemskiej lub białego anioła. Do tego łańcuch białych ledowych światełek i choinka gotowa.
4. Złota choinka
Złoto nigdy nie wychodzi z mody. Ten ponadczasowy, elegancki i luksusowy kolor to niewątpliwie jedna z barw kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia. Złoto jest symbolem bogactwa, szczęścia i dobrobytu. I to właśnie ma nam przynieść udekorowana na złoto świąteczna choinka. Możemy na niej powiesić złote bombki w jednym lub różnych rozmiarach, złote figurki, dzwoneczki, wstążki i kokardki, a także piękne złote łańcuchy. Całość będzie się pięknie komponować z białymi lub żółtymi lampkami choinkowymi.
Dekorowanie złotej choinki
5. Srebrna choinka
Choinka tonąca w srebrze to świetna propozycja do wnętrz urządzonych w stylu modernistycznym lub industrialnym. Ponadto srebrne ozdoby na choince pięknie odbijają światło i pomagają optycznie rozjaśnić i powiększyć pomieszczanie. Srebrna dekoracja choinki jest więc idealna również do mieszkań o niewielkim metrażu.
Choinka srebrno-czerwona
Ubranie srebrnej choinki jest podobne do tej złotej - dekoracjami mogą być bombki, łańcuchy, kokardy. W przypadku srebrnej choinki pamiętajmy jednak, że światełka powinny mieć chłodną białą barwę. Bardzo ładnie będą się prezentować również lampki w kolorze błękitnym.
6. Czerwona choinka
Czerwień to jednej z kluczowych kolorów podczas świąt Bożego Narodzenia - symbolizuje zdrowie, życie, szczęście i radość. Takie właśnie powinny być dla nas te święta. Zdecydowanie warto więc wprowadzić trochę czerwieni do świątecznego wystroju naszego domu. Może to być na przykład przystrojona czerwono choinka.
Czerwień jest dostępna w wielu ciekawych odcieniach. Na choince pięknie będą wyglądać:
- intensywna czerwień strażacka,
- ceglasta czerwień,
- wiśniowa czerwień,
- amarantowa czerwień,
- czerwień wpadająca w bordo.
Na drzewku możemy powiesić ozdoby w jednym lub kilku różnych odcieniach czerwieni.
Czerwona choinka
Do czerwonych dekoracji będą pasowały czerwone, różowe, fioletowe lub żółte światełka choinkowe.
7. Zielona choinka
Zieleń to piękny symboliczny kolor, bez którego nie sposób wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia. Jest on nadzieją na odrodzenie się życia po ciężkich czasach mrocznej i mroźnej zimy. Samo drzewko ma kolor zielony. Jeśli chcemy, aby miało ono formę minimalistyczną, wówczas udekorujmy je jedynie światełka w kolorze zielonym.
Jeśli natomiast marzy nam się nieco bogatsza wersja, to dodajmy jeszcze zielone bombki oraz łańcuchy choinkowe. Tutaj podobnie jak w przypadku czerwieni - możemy zastosować jeden lub kilka odcieni. Bardzo ciekawy efekt uzyskamy, łącząc ze sobą ozdoby choinkowe w odcieniu delikatnie miętowym, intensywnie trawiastym i ciemnozielonym.
8. Ubrana choinka różnokolorowa
Wesołe ubrane i różnokolorowe choinki nadal królują w wielu Polskich domach. W ich dekoracji panuje duża dowolność. Często na drzewku wiszą obok siebie stare i nowe ozdoby choinkowe w różnych kolorach:
- bombki,
- kolorowe papierowe łańcuchy,
- pawie oczka,
- wesołe figurki skrzatów i krasnali,
- dzwoneczki - to wszystko znajdziemy na wielokolorowej choince bożonarodzeniowej.
Wielobarwne są z reguły także światełka choinkowe.
Bardzo ciekawą i oryginalną wersją wielokolorowej choinki jest drzewko przyozdobione kwiatami w różnych kolorach. Jeśli nie lubimy zimy, to możemy zrobić jej na przekór, przyczepiając do naszej choinki wykonane z papieru lub tworzywa sztucznego kwiaty. Pomiędzy nimi rozwieśmy łańcuch białych lub zielonych światełek choinkowych. Choinka w takiej wersji będzie pasować zarówno do eleganckich i luksusowych wnętrz, jak i do mieszkań nowoczesnych, industrialnych oraz w stylu art deco, romantycznym, wiejskim i rustykalnym.
9. Choinka hand made
Różnego rodzaju robótki ręczne przeżywają obecnie swój renesans, co znajduje odzwierciedlenie również w wystroju domu na święta. Wspaniałym pomysłem jest własnoręczne wykonanie ozdób choinkowych. Możemy je na przykład wydziergać na szydełku, uszyć lub zrobić ze słomy czy drewna. Sprawdzą się także takie wykonane przez nasze pociechy z modeliny, kasztanów czy żołędzi.
Ozdoby hand made to także dekoracje papierowe - łańcuchy i wycinanki. Warto tutaj wzorować się na pięknych ludowych wzorach, które są obecnie bardzo modne.
10. Choinka aromatyczna
Jeśli zależy nam na pięknym leśno-korzennym zapachu unoszącym się w domu w święta, to wybierzmy żywy świerk lub jodłę. Również do przyozdobienia drzewka wykorzystajmy aromatyczne i naturalne ozdoby takie, jak:
- suszone skórki cytryn i pomarańczy,
- laski cynamonu,
- nasiona kardamonu,
- gwiazdki anyżu,
- pachnące pierniczki.
Ciekawym pomysłem jest też powieszenie na choince papierowych lub drewnianych ozdób skropionych naturalnymi olejkami eterycznymi. Wybierzmy takie kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia, czyli o nutach leśnych, korzennych oraz cytrusowych.
Choinka biało-złota
Tradycyjnie choinkę ubierało się dopiero w Wigilię o poranku. Jednak obecnie w wielu domach drzewko przyozdabia się już na 6 grudnia. Niezależnie od tego, jaki termin wybierzemy, ubieranie choinki niesie ze sobą zawsze wiele radości. Strojenie drzewka to nie tylko ulubione zajęcia dzieci, ale i świetna zabawa dla dorosłych oraz seniorów. Już na etapie przygotowywania domu do świąt mamy więc okazję na miłe spędzenie czasu w gronie najbliższej rodziny.
Jeśli nasze mieszkanie jest bardzo małe i nie zmieści się w nim tradycyjne drzewko, interesującą opcją są nowoczesne minimalistyczne wersje choinki lub po prostu kilka iglastych gałązek w wazonie, które również możemy pięknie przyozdobić.
Komentarze