Dom bez alergii

Dom bez alergiiAlergia to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz większa liczba dzieci oraz osób dorosłych. Towarzyszą jej nieprzyjemne i groźne dla zdrowia, a często nawet życia objawy takie jak egzema, swędzenie skóry, opuchlizna, katar czy duszności. Takie życie nie jest łatwe - ciągle trzeba uważać, aby nie narazić się na działanie szkodliwych alergenów. Z tego względu aranżując mieszkanie można skorzystać z kilku wskazówek, by cieszyć się domem bez alergii. Z pewnością to korzystne, bezpieczne, zdrowe i komfortowe rozwiązanie dla każdego alergika.

Jedną z najczęściej występujących alergii jest ta na roztocza kurzu domowego. Kluczową kwestią w procesie projektowania "domu bez alergii" jest więc maksymalne ograniczenie możliwości gromadzenia się kurzu w pomieszczeniach.

Wnętrza powinny być też łatwe do sprzątania i dobrze wentylowane. Ponadto niezwykle istotne jest zastosowanie bezpiecznych materiałów wykończeniowych. To tylko wstęp - poznaj kilka prostych zasad urządzania mieszkania dla alergika.

Jak wykończyć mieszkanie dla alergika? - praktyczne porady

Mieszkanie osoby uczulonej powinno być przede wszystkim higieniczne i łatwe do sprzątania. Poza tym ważne jest to, by do wykończenia ścian i podłóg stosować bezpieczne i zdrowe materiały. Na szczęście ich wybór jest całkiem spory.

Jak urządzić mieszkanie dla alergika?

Mieszkanie urządzone dla alergika

Przy podczas remontu lub wykańczania nowego mieszkania warto stosować kilka prostych zasad:

1. Ściany bezpieczne dla alergika

Ściany w takim domu powinny być przede wszystkim możliwie jak najbardziej gładkie oraz łatwe do mycia. W praktyce oznacza to, że odpadają wszelkie fakturowane i mocno zdobione tapety. Możemy ewentualnie zdecydować się na takie zmywalne, które łatwo da się utrzymać w czystości oraz te, o równej powierzchni (bez tłoczeń i wzorów), gdzie mógłby gromadzić się kurz.

Na ściany nie poleca się również tynków strukturalnych. Ich nierówna powierzchnia także predysponuje do zbierania się sporych ilości kurzu i jest uciążliwa w czyszczeniu.

Najlepszą opcją dla domu bez alergii będzie więc pomalowanie ścian. Wybierzmy wysokiej jakości farbę w naszym ulubionym kolorze. Przy zakupie farby, zwróćmy uwagę na informacje na jej opakowaniu. Niestety, nie wszystkie farby są przyjazne alergikom. Część z nich zawiera mocno drażniące rozpuszczalniki i inne substancje, które mogą wywoływać silne reakcje uczuleniowe. Na szczęście coraz szersze grono producentów farb oferuje produkty bezpieczne dla osób z różnymi rodzajami uczuleń. Właśnie takich farb szukajmy. Jeśli mamy problem z wyborem, to poprośmy o pomoc sprzedawcę, który bez wątpienia doradzi nam najbezpieczniejszy dla nas produkt.

2. Podłoga dla osób uczulonych

W przypadku podłóg obowiązuje ta sama zasad, co przy ścianach. Powinny one być łatwe do sprzątania, a ich powierzchnia możliwie jednolita i gładka.

Warto wiedzieć, że dla osób uczulonych bardzo korzystny jest montaż w mieszkaniu ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na cyrkulację powietrza w pomieszczenia, co zapobiega nadmiernemu osadzaniu się kurzu na podłodze.

To, jaką okładzinę podłogową wybierzemy, jest już rzeczą gustu. Choć w kwestii podłóg wybór jest całkiem spory, to jednak powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Podłoga powinna być możliwie jak najbardziej jednolita - bez wrąbków i o równej gładkiej powierzchni. Może to być na przykład parkiet, różnego rodzaju panele podłogowe, płytki ceramiczne (najlepiej układane bez fug) czy żywiczna posadzka przemysłowa. Wybierzmy materiały polecane dla alergików. Wielu producentów na opakowaniach swoich produktów zamieszcza już informację o tym, czy okładzina jest bezpieczna dla takich osób;
  • Zwróćmy uwagę na wykończenie podłogi -  przypadku paneli różnego rodzaju najlepszym wyborem będą takie montowane na klik, czyli metodą bezklejową. Lepiej unikać stosowania klejów, ponieważ często zawierają one substancje drażniące. Bardzo ważna jest też powierzchnia podłogi. Na przykład w przypadku podłóg drewnianych zdecydowanie lepiej sprawdzi się olejowanie podłogi niż jej lakierowanie. Lakiery wydzielają szkodliwe opary, które są niebezpieczne dla niektórych osób z astmą i uczuleniami;
  • Unikajmy wszelkich dywanów i wykładzin - niestety, ale są one ogromnym siedliskiem kurzu i naprawdę nie sposób utrzymać je w idealnej czystości. Na wykładzinę decydujmy się wyłącznie, jeśli jest to naprawdę niezbędne. Wybierzmy taką o bardzo krótkim i łatwym do czyszczenia włosiu i wykonaną z bezpiecznego dla alergików materiału. Ponadto postarajmy się ograniczyć jej powierzchnię do absolutnego minimum.

3. Meble w domu bez alergii

Oprócz wykończenia pomieszczeń bardzo ważne jest również ich wyposażenie. W przypadku mebli najlepiej postawić na funkcjonalny minimalizm.

W domu alergika nie powinny się znajdować żadne meble o skomplikowanej budowie, rzeźbione czy bogato zdobione. Niestety, ale w ich zakamarkach gromadzi się bardzo dużo kurzu, a ich czyszczenie jest kłopotliwe.

Wybierzmy więc meble proste, bez odkrytych półek i wnęk. Ich powierzchnia niech będzie możliwie jak najbardziej gładka. Świetne będą modele szaf i szafek bez dużych wystających uchwytów.

Sprawdzą się meble wykonane z naturalnego drewna surowego oraz na przykład bielonego. Uważajmy z kolei na te lakierowane, ponieważ lakiery w zdecydowanej większości nie są przyjazne alergikom. Meble zrobione z litego drewna będą najodpowiedniejsze, ponieważ w ich przypadku liczba klejonych elementów jest znacznie ograniczona.

Bardzo dobrym wyborem będą też meble z wysokiej jakości laminatu, które bardzo łatwo utrzymać w czystości. Choć tutaj liczba klejonych elementów jest już spora, to jednak wiele modeli także świetnie się sprawdzi.

W przypadku kanapy, foteli czy rozkładanej sofy postawmy na gładkie niekurzące się i łatwe w czyszczeniu materiały takie jak skóra, czy ekologiczna skóra. Unikajmy obić z miękkich tkanin z włosiem, które gromadzą dużo kurzu takich jak na przykład welur. Jeśli nie chcemy rezygnować z obić materiałowych, wówczas wybierzmy te z bawełny lub lnu i najlepiej w wersji ze zdejmowanymi pokrowcami, które będziemy mogli często prać. Ponadto powinniśmy regularnie korzystać z profesjonalnego czyszczenia mebli tapicerowanych oferowanych przez specjalistyczne firmy. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze poinformować osobę wykonującą usługę prania kanapy czy fotela o naszym uczuleniu. Będziemy mieć wtedy pewność, że do czyszczenia naszych mebli wybrano bezpieczne antyalergiczne środki piorące.

Choć wiklina i rattan to materiały naturalne uważane za bezpieczne dla alergików, to jednak wiklinowe fotele nie powinny znaleźć się w domu osoby z alergią. Ich niejednolita struktura powoduje, że gromadzą naprawdę dużo kurzu, a ich odkurzanie jest dosyć mozolne i chcąc je utrzymać w idealnej czystości, trzeba by robić to bardzo często.

Rama łóżka dla może być wykonana z drewna lub metalu. Tutaj ponownie zwróćmy uwagę na to, jakich farb czy lakierów użyto do jej wykończenia. Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego materaca. Gama materacy antyalergicznych jest dosyć szeroka. Wśród tych najbardziej polecanych są materace z pianki, w których gromadzi się minimalna ilość kurzu.

W domu bez alergii nie bez znaczenia jest również wybór odpowiednich dodatków oraz sprzętów gospodarstwa domowego. Pamiętajmy, że tutaj również obowiązuje zasada, im mniej, tym lepiej. Mnóstwo drobnych bibelotów i dekoracji poustawianych w mieszkaniu to tylko miejsce do osadzania się kurzu. Wymagałyby one nieustannego czyszczenia, co jest uciążliwe i czasochłonne. Lepiej więc ograniczyć się do kilku efektownych dodatków, które łatwo utrzymać w czystości. Mogą to być na przykład ładny wazon czy dekoracyjne naturalne i antyalergiczne świece. Unikajmy dodatków z wieloma małymi detalami, które trudno odkurzyć oraz takich wykonanych z materiałów przyciągających i gromadzących kurz jak na przykład pluszowe poduszki dekoracyjne na sofę czy dywany z długim włosiem.

Źródła:

Komentarze