Dzień Babci - historia, kiedy i jak się obchodzi? Prezent na Dzień Babci

Dzień babciBabcia piecze ciasta, robi na drutach ale i może jeździć na rowerze czy nawet rolkach! Jedne babcie nadal pracują, inne są na emeryturze. Bez względu na to, jaka jest nasza babcia i co robi, zajmuje w naszym życiu wyjątkowe miejsce. Dnia 21 stycznia przypada jej święto: Dzień Babci. Warto dowiedzieć się, skąd się wzięło i jak należycie uczcić ten dzień z ukochaną babcią.

Babcia i jej święto

Każdy z nas ma dwie babcie: jedna z nich jest mamą naszej mamy, druga - naszego taty. Stereotypowo babcia uwielbia gotować i piec ciasta, robi na drutach czy szydełku, czyta nam bajki i rozpieszcza nas. Istnieją również mniej stereotypowe babcie, które np. jeżdżą na rowerze, samochodem, grają z nami w piłkę czy chodzą na fitness. Bez względu na to, jaka jest nasza babcia, to dla nas wyjątkowa osoba. Każda z babć dnia 21 stycznia obchodzi swoje święto: Dzień Babci. Skąd się wzięło, jak je obchodzić oraz co podarować ukochanej babci tego dnia?

Historia Dnia Babci

W naszym kraju Dzień Babci ma dość długą historię, pierwszy raz obchodzonego bowiem w 1964 roku. Zawsze świętowano 21 stycznia. Tego samego dnia świętują babcie z Bułgarii oraz dalekie Brazylii. W niektórych krajach Dzień Babci obchodzi się w zupełnie innym czasie: w Rosji we wrześniu lub październiku dopiero od ponad 10 lat (pierwszy Dzień Babci obchodzono tam w 2009 roku). W USA również obchodzi się Dzień Dziadków we wrześniu, świętuje się jednego dnia. Tam z kolei symbolem święta jest niezapominajka, która często znajduje się w bukietach, które podarowuje się dziadkom w prezencie. W Wielkiej Brytanii dziadkowie świętują nieco później: w pierwszą niedzielę października i także mają wspólne święto. W Hiszpanii z kolei babcie świętują od 1988 roku ale zawsze latem, dokładnie 26 lipca.

Jak obchodzi się Dzień Babci?

W każdej rodzinie Dzień Babci obchodzony jest nieco inaczej. W jednych babcie wyprawiają przyjęcie, jak z okazji urodzin: pieką ciasta, przygotowują uroczysty obiad, zjeżdżają się dzieci i wnuki, wszyscy świętują praktycznie dwa dni: nazajutrz bowiem swoje święto obchodzą dziadkowie. Zwykle tak uroczyście świętuje się Dzień Babci w dużych, wielodzietnych rodzinach. W innych babcie przyjmują życzenia i prezenty od wnuków ale nie przygotowują się specjalnie do tego dnia.

Dzień Babci w szkole i przedszkolu

Zazwyczaj święto wszystkich babć jest najhuczniej obchodzone w przedszkolach i szkołach. Dzieci organizują przedstawienia, specjalne apele i zapraszają na nie swoje babcie (i zwykle dziadków również). W czasie takich imprez ma miejsce złożenie życzeń dziadkom, przewidziane są dla nich upominki oraz część artystyczna. Takie chwile są wyjątkowe zarówno dla babci, jak i jej wnuków: to wzruszające momenty, które zapamiętujemy na całe życie.

Jaki prezent dla Dzień Babci? Propozycje i pomysły

Wybierasz się do Babci z okazji jej święta i nie wiesz, co jej z tej okazji podarować? Jaki wybrać podarek dla swojej ukochanej babci? Poniżej 10 ciekawych pomysłów, być może któryś z nich okaże się dla Ciebie inspiracją.

1. Książka o tym, co interesuje babcię
Najprostszym ale i niejednokrotnie najlepszym prezentem dla babci jest książką, związana z jej zainteresowaniami. Może to być ciekawy poradnik ogrodniczy dla babci, która interesuje się uprawianiem roślin, książka z wzorami do szydełkowania lub po prostu powieść ulubionego autora.

2. Stylowy dodatek dla modnej babci
To propozycja zwłaszcza dla wnuczek: na Dzień babci można podarować ukochanej babuni stylowy drobiazg, który ożywi jej garderobę ale i sprawi, że poczuje się atrakcyjna. Można to być elegancka apaszka, szaliczek, para gustownych rękawiczek, modna torebka lub sweterek. Pamiętajmy jednak, by kierować się gustem babci i kupić coś, co z chęcią założy. Możemy także pokusić się o zakup biżuterii: naszyjnika czy broszki.

3. Płyta z jej ulubioną muzyką
Każda babcia w młodości słuchała muzyki, ma piosenki, które przypominają jej coś wesołego, przyjemnego. Poszperajmy w internecie i zakupmy babci płytę z piosenkami jej ulubionego wykonawcy. Z pewnością odsłuchiwanie jej okaże się przyjemną podróżą w przeszłość i będzie wiązało się z radosnymi wspomnieniami.

4. Coś, związanego z jej pasją
Każda babcia ma jakąś pasję, dobrym pomysłem na prezent będzie więc kupienie czegoś, co się z nią wiąże. Babcia uwielbia piec ciasta? Kupmy jej piękną paterę do tortu lub zestaw do dekorowania. Babcia kocha rośliny? Postawmy na ciekawe sadzonki lub elegancki kwietnik.

5. Relaks w SPA lub zabieg kosmetyczny
Ciekawym i eleganckim prezentem dla babci może okazać się voucher do SPA lub zaproszenie na zabieg kosmetyczny. Wiele gabinetów i centrów SPA ma w swojej ofercie specjalne zabiegi dla osób dojrzałych, w tym specjalistyczne rytuały na twarzy, dłonie i całe ciało. Z uwagi na to, że Dzień Dziadka jest nazajutrz, możemy zaproponować dziadkom prezent dla dwojga, z pewnością będzie to dla nich okazja do przeżycia wspólnie interesujących chwil.

6. Smaczna niespodzianka
Dobrym pomysłem na prezent na Dzień Babci jest obdarowanie jej smacznego prezentu, np. własnoręcznie upieczonego ciasta, dobrych czekoladek, zestawu pięknie zapakowanych herbat smakowych lub słoika miodu z zaprzyjaźnionej pasieki. Babcia z pewnością doceni taki podarek.

7. Dobre kosmetyki
Każda babcia używa jakiś kosmetyków: kremów balsamów, perfum. Można na jej święto zakupić pięknie opakowany zestaw lub postawić na coś nowego: mus do ciała o ciekawym zapachu lub interesujący kolor lakieru do paznokci.

8. Coś dla zdrowia
To, czego przede wszystkim życzymy babciom, to zdrowie. Kupmy więc z okazji ich święta to, co przyczyni się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Tutaj również sprawdzi się - wspomniany wcześniej - miód ale i zdrowotne syropy z apteki. Można podarować babci również domowej roboty nalewkę. Babciom, które lubią aktywność fizyczną można sprezentować rower, rowerek stacjonarny lub kijki do nordic walking.

9. Dodatek do domu
Każda babcia dba o to, aby jej dom prezentował się nienagannie. Można jej w tym pomóc i podarować jej stylowy dodatek do domu czy mieszkania. Może to być obraz, ramka na zdjęcie, dekoracyjne poszewki na poduszki, komplet pościeli, gadżet do kuchni czy dywan.

10. Razem najlepiej: wspólne spędzenie czasu
Jeśli nie masz pomysłu na prezent lub "wszystko już było", zaproponuj babci, że wspólnie spędzicie ten dzień. Zapytaj jej, co chciałaby robić lub zaplanuj wszystko samodzielnie. Możesz zabrać babcię na spacer, obiad, zakupy, zaproponować jej wyjście do teatru, opery czy filharmonii. Dobrym pomysłem jest wybranie się na wycieczkę, spontaniczny wyjazd nad morze i uraczenie się smaczną rybką w tawernie przy plaży.

Od dziecka od serca: co ma podarować mały wnuk lub wnuczka?

Powyższa lista jest zestawem uniwersalnych i ciekawych prezentów, zwykle jednak nabycie ich wiąże się z kosztami. Co jednak ma zrobić z okazji Dnia Babci dziecko, które nie dysponuje jeszcze własną gotówką? Zwykle kiedy w rodzinie pojawi się wnuk lub wnuczka, rodzice chcą, by dziadkowie należycie obchodzili swoje święto, zastanawiając się, co kupić im w imieniu dziecka. Zazwyczaj najprostszym ale i najlepszym prezentem okazuje się zdjęcie maluszka, np. 12 fotografii po jednej z każdego miesiąca życia i ciekawa dedykacja. Starsze dziecko może narysować dla babci laurkę: z pewnością ukochana babcia doceni ten gest prosto z małego serduszka. Maluch może również wspólnie z mamą upiec ciasteczka dla babci, ułożyć dla niej piosenkę lub wierszyk.

Moich babć nie ma już wśród nas: co z Dniem Babci?

A co zrobić 21 stycznia, gdy niestety obie babcie już nie żyją i nie ma z kim świętować tego wyjątkowego dnia, nie ma komu złożyć życzeń? Poświęć wtedy ten dzień na sentymentalną wizytę na cmentarz, odwiedź miejsce wiecznego spoczynku babci i bez względu na to, czy pamiętasz ją czy też nie, pomódl się w jej intencji. Jeśli znałaś/eś babcię, możesz tego Dnia z nią porozmawiać, zapalić jej znicz, kupić wiązankę, powspominać wspólne chwile. Taki - choć nieco smutny i nostalgiczny - Dzień Babci, może być czasem do zastanowienia się nas życiem, przemijaniem, okazją do poczynienia ciekawych refleksji.

Pamiętajmy, babcie są z nami tylko do pewnego czasu, korzystajmy więc z chwil, które możemy spędzić razem. Dla ukochanych babć nie ma znaczenia cena prezentu ale to, czy został podarowany prosto z serca. Zwykle najlepszym podarkiem jest dla nich możliwość spędzenia czasu z ukochaną wnuczką czy wnukiem. Czerpmy z wiedzy i doświadczenia babć, okazujmy im uczucia, kochajmy nasze babcie, niech swoje święto obchodzą nie tylko w styczniu ale i każdego dnia!

Komentarze