Farby do płytek ceramicznych. Malowanie płytek ceramicznych krok po kroku

Przygotowanie płytek ceramicznych do malowaniaFarby do płytek ceramicznych często ratują łazienkę i naszą kieszeń przed dużym i kosztownym remontem. Nowoczesne farby do malowania płytek ceramicznych idealnie pokrywają malowaną powierzchnię, a mimo to nadal wśród wielu osób budzą wątpliwości. Tymczasem właściwie dobrana farba do płytek ceramicznych oraz odpowiednie przygotowanie powierzchni są kluczem do sukcesu. Poniżej znajdziesz podpowiedź, jaką farbę do płytek ceramicznych wybrać, jak przygotować płytki do malowania oraz jak je fachowo pomalować.

Czy wiesz, że farby do płytek ceramicznych mogą odmienić nie do poznania wnętrze twojej łazienki, kuchni i każdego innego pomieszczenia? Co ciekawe nowoczesnymi farbami można malować nawet płytki podłogowe, a to oznacza, że starą znienawidzoną podłogę można równie szybko odmienić, jak ścianę z niemodnymi kafelkami. Warto jednak pamiętać, że nie każda farba nadaje się do płytek podłogowych.

Jakie płytki ceramiczne można pomalować?

Malowanie płytek ceramicznych to sposób na szybką metamorfozę mieszkania, jeśli nie masz czasu na remont lub zwyczajnie przeraża Cię bałagan związany ze skuwaniem niemodnych płytek, możesz je pomalować. Jednak jest kilka warunków, jakie powinny spełniać twoje płytki. Po pierwsze muszą się bardzo dobrze trzymać ściany. Po drugie płytki nie mogą być uszkodzone, gdyż wszelkie pęknięcia i dziury będą widoczne nawet po nałożeniu kilku warstw farby. W przypadku małych ubytków można je uzupełnić szpachlą, którą po wyschnięciu należy dotrzeć tak, żeby powierzchnia "łatanej" płytki była równa i gładka. W przypadku płytek z dużymi ubytkami można się pokusić o wymianę płytki na nową. W tym wypadku kolor nie ma znaczenia, ważny jest rozmiar, grubość i faktura.

Malowanie płytek ceramicznych

Farby do płytek ceramicznych - jakie wybrać?

Na rynku dostępne są dedykowane farby do malowania płytek ceramicznych, jednak większość farb do malowania ścian można również nanieść na płytki ceramiczne, po ówczesnym przygotowaniu powierzchni. Polecane farby do malowania płytek ceramicznych to:

  • dedykowana, specjalna farba do płytek ceramicznych;
  • epoksydowa, czyli żywiczna farba, która obecnie jest dostępna w dwóch wariantach jako produkt jedno i dwuskładnikowy. Pierwsza z farb bezwzględnie wymaga uprzedniego zagruntowania płytek. Druga ma lepszą przyczepność i w przypadku malowania płytek ceramicznych ściennych nie trzeba pod farbę kłaść warstwy gruntu;
  • farba alkidowo-uretanowa, czyli powszechnie stosowana do malowania betonu, doskonale sprawdza się również jako farba do płytek ceramicznych. Ten rodzaj farby ma lepsze właściwości niż farby do ścian;
  • akrylowa dedykowana do malowania płytek ceramicznych;
  • zwykła farba do malowania ścian - pod warunkiem, że producent przewidział malowanie nią również płytek ceramicznych.

Wybierając jedną z wielofunkcyjnych farb, czyli inną niż dedykowana do płytek ceramicznych, zawsze należy sprawdzić, czy producent przewidział malowanie takiej powierzchni. Jeśli na ulotce znajduje się informacja, że farbą można malować płytki ceramiczne, należy dokładnie trzymać się casino payments instrukcji zamieszczonej poniżej,chyba że producent zaleca inaczej.

Farba do malowania płytek ceramicznych jedno czy dwuskładnikowa - którą wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać dwuskładnikową i najczęściej droższą farbę do malowania płytek ceramicznych, czy może warto zaoszczędzić i kupić jednoskładnikową. Niestety tańsze farby jednoskładnikowe to żadna oszczędność, ponieważ przed malowaniem taką farbą należy bezwzględnie zagruntować płytki ceramiczne. A to oznacza, że musimy kupić grunt kwarcowy, czyli wypełniony bardzo drobnym piaskiem kwarcowy, który stworzy chropowatą powłokę. Oczywiście taki grunt jest droższy od klasycznego. Najczęściej gruntowanie płytek ceramicznych należy wykonać dwukrotnie, a każda warstwa gruntu schnie około 4 godzin. Podliczając koszt gruntu, farby i czas potrzebny na wyschnięcie dwóch warstw gruntu oraz przynajmniej dwóch warstw farby, nie warto szukać tańszych rozwiązań.

Malowanie płytek ceramicznych

Jak pomalować płytki ceramiczne na wysoki połysk, w macie i półmacie?

Jeśli twoje pomalowane płytki ceramiczne mają wyglądać jak nowe, już na początku należy podjąć decyzję, jaki efekt chcesz uzyskać. Od tego zależy ilość warstw, które należy nałożyć na płytki.

  • Płytki ceramiczne z matowym wykończeniem można uzyskać na dwa sposoby, po pierwsze wybierając zwykłą farbę do malowania ścian (której producent przewidział możliwość malowania płytek ceramicznych), oraz nakładając tylko jedną warstwę innej wymienionej wyżej farby do płytek. W pierwszym przypadku nie należy spodziewać się spektakularnego efektu, płytki będą po prostu odświeżone. Elegancki praktyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne mat uzyskamy, pokrywając suchą farbę jedną warstwą matowego lakieru bezbarwnego.
  • Malowanie płytek ceramicznych na półmat, czyli z satynowym wykończeniem, to zabieg wymagający dwóch warstw farby, jednak w tym wypadku warto postawić na lepszą farbę, niż ta do ścian. Dla uzyskania lepszego efektu na wyschniętą farbę można nałożyć jedną warstwę lakier bezbarwnego z efektem satyny. Wówczas płytki będą wyglądały zachwycająco, a satynowe wykończenie doda im elegancji.
  • Malowanie płytek w połysku - tutaj mamy dwie możliwości, można nałożyć trzy warstwy farby, które wystarczą, żeby uzyskać płytki w połysku. Jeśli natomiast naszym zamierzeniem są płytki na wysoki połysk z lustrzanym efektem, na dwie warstwy farby należy nałożyć dwie warstwy lakieru bezbarwnego na wysoki połysk. Tak pomalowane płytki będą piękne i eleganckie.

Kiedy trzeba zagruntować płytki ceramiczne przed malowaniem?

Płytki ceramiczne należy zagruntować zawsze, kiedy malujemy płytki podłogowe, a także ścienne narażone na częste zmiany temperatur oraz szczególnie narażone na działanie wilgoci i pary wodnej. Zatem zawsze dwukrotnie gruntujemy płytki podłogowe bez względu na przeznaczenie pomieszczenia, a także ścienne na ścianie w kabinie prysznicowej, w kuchni na ścianie przy płycie do gotowania, na ganku, w piwnicy czy garażu. W przypadku tych powierzchni nie ma znaczenia, jaką farbę wybraliśmy, ponieważ nawet droższa dwuskładnikowa farba będzie wymagała lepszej przyczepności, tym bardziej że wymienione powierzchnie są bardziej narażone na powstawanie różnych osadów na płytkach.

Gruntowanie płytek ceramicznych

Przygotowanie płytek ceramicznych do malowania

  1. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest właściwe oczyszczenie malowanej powierzchni. Zaczynamy od zdjęcia kurzu i innych zabrudzeń z płytek. Następnie dokładnie usuwamy wszelkie osady z płytek ceramicznych, myjąc je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub innego dedykowanego preparatu.
  2. Jeśli chcemy "zgubić" fakturę płytek lub odcięcie między fugą a płytkami, można je delikatnie zeszlifować za pomocą papieru ściernego o gradacji od 180 do 240. Czynność tą, choć jest bardzo pracochłonna, lepiej wykonywać ręcznie, drgania szlifierki mogą przyczynić się do popękania płytek, ponadto ciężką szlifierką łatwo jest uszkodzić płytkę.
  3. Odtłuszczanie - wszystkie płytki oraz fugę należy dokładnie odtłuścić przed malowaniem. W tym celu możemy użyć dedykowanego płynu lub benzyny ekstrakcyjnej.
  4. Uzupełnienie ubytków, za pomocą szpachli uzupełniamy ubytki w fudze i drobne ubytki w płytkach. Czekamy, aż szpachla wyschnie, docieramy ewentualne niedoskonałości i myjemy płytki. Uwaga po docieraniu całe pomieszczenie należy dokładnie odkurzyć, przed i po myciu płytek, w przeciwnym razie płyt z docierania może się przykleić do gruntu lub farby.
  5. Gruntowanie. Płytki ceramiczne zawsze należy zagruntować, jeśli do malowania kupiliśmy farbę jednoskładnikową oraz dwuskładnikową, w przypadku powierzchni wymienionych powyżej. Grunt nakładamy na oczyszczone i odtłuszczone płytki. Ponadto do malowania płytek zawsze wybieramy grunt kwarcowy, czyli wzbogacony bardzo drobnymi ziarenkami piasku kwarcowego, który sprawi, że śliska, gładka powierzchnia, będzie szorstka, dzięki czemu farba będzie miała lepszą przyczepność.
  6. Po nałożeniu gruntu należy dokładnie sprawdzić, czy nigdzie nie zostawiliśmy błyszczącej powierzchni płytek. Pamiętajmy, że z nie zagruntowanych płytek farba spłynie. W razie konieczności należy nałożyć grunt punktowo i poczekać aż wyschnie.
  7. Przygotowanie płytek ceramicznych do malowania

Nasza porada:

  • Jeśli masz w domu zwykły grunt w ilości, która pozwoli na zagruntowanie malowanej powierzchni, wystarczy dodać do niego około 10 łyżek stołowych piasku kwarcowego na każdy litr gruntu (grunt powinien mieć konsystencję farby strukturalnej).
  • Ponadto grunt kwarcowy można zastąpić farbą strukturalną, którą malujemy płytki ceramiczne dwa razy. Pierwsze gruntowanie farbą strukturalną wykonujemy, rozrabiając farbę z wodą 1:1, np.do każdej szklanki farby strukturalnej dodajemy szklankę wody. Drugą warstwę farby nakładamy bez rozcieńczania.

Malowanie płytek ceramicznych instrukcja krok po kroku

  1. Na oczyszczoną i zagruntowaną (w razie potrzeby) powierzchnię nakładamy pierwszą warstwę farby. W przypadku farb dwuskładnikowych i niezagruntowanej ściany należy zwrócić uwagę, czy farba nie spływa. Jeśli zdarzy się, że farba nie przykleja się do płytek, należy przerwać malowanie, usunąć farbę i zagruntować ścianę.
  2. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby, jeśli jest to jedyna warstwa, jaką planujemy nakładać, należy sprawdzić, czy płytki ceramiczne zostały dokładnie pomalowane. W razie potrzeby należy domalować ewentualne niedociągnięcia.
  3. Na wyschniętą pierwszą warstwę farby do płytek ceramicznych lub inną wymienioną wyżej farbę, można nakładać kolejną.
  4. Po wyschnięciu dwóch warstw farby, płytki ceramiczne możemy pomalować jeszcze lakierem bezbarwny w macie, półmacie lub połysku.

Nasza porada:

Malowanie toczonych płytek ceramicznych, czyli takich, które mają wgłębienia, jest nieco trudniejsze, ponieważ należy zwrócić uwagę, żeby farba dokładnie pokrywała wgłębienia. W przypadku naprawdę głębokich tłoczeń można najpierw cienkim pędzelkiem pomalować wgłębienia, a po wyschnięciu farby całe płytki. Inna metoda to spłycenie faktury na płytkach za pomocą papieru ściernego. Jeśli natomiast chcemy zachować fakturę na płytkach, trzeba się uzbroić w cierpliwość i dokładnie pokryć wszystkie wgłębienia.

UWAGA: Ilość farby potrzebna do malowania płytek ceramicznych fakturowanych jest nieznacznie większa, niż wynika z powierzchni do malowania. Warto zatem kupić trochę więcej farby.

Nasza porada:

  • Płytki ceramiczne zawsze malujemy wałkiem gąbkowym (z gąbki o drobnej fakturze).
  • Papier ścierny używany do matowienia lub szlifowania płytek ceramicznych powinien mieć gradację od 180 do 240.
  • Najlepszy grunt pod farbę do płytek ceramicznych to grunt kwarcowych, który zawiera drobny piasek kwarcowy. Zwykły grunt do ścian nie poprawi w tym wypadku przyczepności ściany i farba będzie ściekać ze śliskich płytek.

Komentarze