Film na wieczór - 10 propozycji

Film na wieczórSposobów na udany wieczór jest wiele i wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jedni wolą zacisze własnego domu przy dobrej książce czy filmie, a inni wolą wybrać się do restauracji, pubu czy na imprezę do ulubionego lokalu. Dobry film obejrzany wieczorem to doskonały sposób na relaks i poprawę humoru, zwłaszcza jeśli postawimy na lekkie i przyjemne kino.

Jest to doskonały sposób na zagospodarowanie wolnego czasu. Romantyczne komedie czy obyczajowe historie są idealne do spędzenia miło czasu w gronie przyjaciół. Będą również doskonałą propozycją na romantyczny wieczór dla par. Pozwolą się nieco odprężyć i pośmiać, a także nieco podsycić miłosną atmosferę. Film na wieczór to okazja do pobycia razem, nacieszenia się sobą. Jest to świetna odskocznia od dnia codziennego i sposobność do zapomnienia na chwilę o obowiązkach czy różnego rodzaju problemach, by cieszyć się chwilą i bliskością ukochanej osoby czy przyjaciół.

Poniższa lista zawiera propozycję 10 fajnych filmów na wieczór

głównie romantycznych komedii, które są warte polecenia.

Wybór filmu na wieczór został oparty na subiektywnej ocenie. W zestawieniu znajdują się zarówno klasyki z dawnych lat, jak i warte uwagi działa z lat 90. XX oraz współczesnych. Są to historie o miłości w różnej odsłonie, pełne dobrego humoru, ale i skłaniające do refleksji z wyśmienitą grą aktorską czy scenerią. Każdy powinien znaleźć tu coś odpowiedniego dla siebie.

Ponadczasowe klasyki z dawnych lat

1) "Śniadanie u Tiffaniy'ego" (1961)

Obsada: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Buddy Ebsen

Reżyseria: Blake Edwards
Scenariusz: George Axelrod

Bohaterami filmy jest młoda, piękna i nawiana Holly Golightly (Audrey Hepburn), utrzymująca się z bycia damą do towarzystwa bogatych mężczyzn oraz początkujący pisarz Paul Varjak (George Peppard), będący z kolei na utrzymaniu pewnej bogatej, starszej damy (Patricia Neal). Są sąsiadami w eleganckiej nowojorskiej kamienicy. Przypadkowo się spotykają, zaprzyjaźniają i zakochują. Ich rozterki miłosne i przygody wynikają z próby odnalezienia w życiu szczęścia oraz odkrycia własnego "ja".

Zabawna komedia, która z całą pewnością sprawdzi się w roli lekkiego filmu na wieczór. Dla niektórych film jest niewątpliwym arcydziełem, innych nieco drażni postać Holly - infantylnej, egoistycznej i ekscentrycznej kobiety, ale i tak warto go zobaczyć. Choćby dla gry aktorskiej, cudownej muzyki i urokliwego nowojorskiego klimatu lat 60-tych z cudowną Piątą Aleją. Ponadto film jest swego rodzaju przestrogą przed uwielbieniem dla rzeczy materialnych i świetnie pokazuje bezwartościowość płytkich i powierzchownych relacji międzyludzkich - co jest ponadczasowym przekazem.

2) "Żona dla Australijczyka" (1963)

Obsada: Wiesław Gołas, Elżbieta Czyżewska, Edward Dziewoński, Lech Ordon, Jan Kobuszewski

Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Hieronim Przybył, Roman Niewiarowicz

Film Stanisława Barei wciąż śmieszy mimo upływu lat. Opowiada o tym, jak zamożny farmer z Australii polskiego pochodzenia - Robert (Wiesław Gołas) zamierza w Polsce znaleźć sobie żonę. Swoją pomoc oferuje dziennikarz Żelazkiewicz (Edward Dziewoński), który zapewnia że znajdzie idealną kandydatkę na żonę w 3 dni, ale Robert chce zrobić to sam i mieć wybór. Podczas występu "Mazowsza" zwraca jego uwagę  jedna z chórzystek - Hanka (Elżbieta Czyżewska), którą porywa w wyniku nieporozumienia. Jest to początek ich przygód.

Polska komedia wyróżniająca się dobrym poczucie humoru, którą z przyjemnością się ogląda. Zabawna i urocza połączona z świetną grą aktorską.

3) "Brunet wieczorową porą" (1976)

Obsada: Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pokora, Ryszard Pietruski, Bożena Dykiel, Mirosława Krajewska, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski, Bohdan Łazuka

Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Stanisław Bareja, Stanisław Tym

Kolejna polska komedia Stanisława Barei sprzed lat, która warto obejrzeć. Cudownie przedstawiony obraz polskiego PRL-u - świata absurdu, w którym nie było miejsca na logikę. Jednak tło społeczne i obraz jednostki jest czymś więcej niż satyrą na PRL. Pozory i nieporozumienia królują również we współczesnym świecie.

Głównym bohaterem jest Michał Roman (Krzysztof Kowalewski), któremu wróżka przepowiada przyszłość, w której to ma zabić bruneta, przybyłego do jego domu wieczorową porą. Kiedy zaczynają spełniać się proroctwa próbuje uciec od przeznaczenia. A po śmierci niejakiego Dzidka Krępaka (Ryszard Pietruski) w jego domu, usiłuje rozwikłać zagadkę morderstwa.

Filmy z lat 90. XX wieku w sam raz na filmowy wieczór dla dwojga

4) "Bezsenność w Seattle" (1993)

Obsada: Tom Hanks, Meg Ryan, Bill Pullman, Ross Malinger, Rosie O'Donnell, Gaby Hoffmann,

Reżyseria: Nora Ephron
Scenariusz: Nora Ephron, David S. Ward, Jeff Arch

Kultowy film z Tomem Hanksem i Meg Ryan w rolach głównych. Romantyczna historia, o tym jak architekt mieszkający w Seattle - Sam Boldwin (T. Hanks), po śmierci ukochanej samotnie wychowuje syna  Jonaha (Ross Malinger), który dzwoniąc do radia i opowiadając swoją historię mówi, że chce znaleźć dla ojca nową żonę, a dla siebie nową mamę. Po telefonie Sam otrzymuje mnóstwo listów od potencjalnych kandydatek, w tym od, zaręczonej co prawda, Annie Reed (M. Ryan), która mimo wszystko chce poznać Sama.

Rewelacyjnie zagrany film z dobrze dobraną muzyką oraz świetnym humorem. Przyjemna komedia pełna zwrotów traktująca nie tylko o miłości między kobietą i mężczyzną, ale również o miłości rodzicielskiej.

5) "4 wesela i pogrzeb" (1994)

Obsada: Hugh Grant, Andie MacDowell, James Fleet, Kristin Scott Thomas, Simon Callow, Rowan Atkinson,

Reżyseria: Mike Newell
Scenariusz: Richard Curtis

Klasyka brytyjskiego kina i humoru słownego czy sytuacyjnego. Jest to komedia romantyczna w nieco innej odsłonie - z dużo większą dozą humoru, ironii. Jest to nieco ambitniejsza komedia romantyczna, którą z całą pewnością warto zobaczyć.

Fabuła filmu rozgrywa się podczas 4 wesel i pogrzebu. Główny bohater Charles (Hugh Grant) - "skaczący z kwiatka na kwiatek" amant, na weselu przyjaciela poznaje Carrie (Andie MacDowell) - Amerykankę, w której się zakochuje ale uświadamia to sobie dopiero,stojąc na ślubnym kobiercu z inną kobietą.

6) "Forrest Gump" (1994)

Obsada: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field,

Reżyseria: Robert Zemeckis
Scenariusz: Eric Roth

Film uhonorowany 6 Oskarami jest warty do obejrzenia nie tylko z uwagi na ciekawą fabułę świetnie wyreżyserowaną, ale również ze względu na piękne zdjęcia i znakomitą obsadę aktorską.

Głównym bohaterem jest prosty i nie grzeszący inteligencją Forrest Gump (Tom Hanks), pragnący jedynie miłości swojej przyjaciółki ze szkolnych lat- Jenny (Robin Wright), która nie zawsze odwzajemniała jego uczucia. Fabuła filmu opiera się na wspomnieniach Forresta z całego jego życia, opowiadanych przypadkowo spotkanym ludziom w parku.

"Głupi" Forrest nie miał lekkiego życia, musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, ale zawsze uparcie trzymał się pewnych wartości, które wpoiła mu matka. Miał dobre serce, a w jego "głupocie" kryła się mądrość oparta na prostych uczuciach i wartościach, które powinny być w życiu najważniejsze - miłość, wyrozumiałość, pokora, determinacja, lojalność, dotrzymywanie słowa...

7) "Notting Hill" (1999)

Obsada: Hugh Grant, Julia Roberts, Rhys Ifans, Emma Chambers, Gina McKee, Hugh Bonneville

Reżyseria: Roger Michell
Scenariusz: Richard Curtis

Zabawna komedia romantyczna w gwiazdorskiej obsada z mistrzowskim zestawieniem londyńskiego Notting Hill - symbolu kolorowej cyganerii artystycznej, gzie mieści się księgarnia  Williama Thackera (Tom Hanks) z Hollywoodem w postaci amerykańskiej gwiazdy kina Anny Scott (Julia Roberts).

Opowieść o tym, jak odmienia się nudne życie samotnego rozwodnika Williama za sprawą Anny Scott, która to pewnego dnia odwiedza jego słabo prosperującą księgarnię podróżniczą. Na drodze do ich szczęścia pojawiają się liczne przeciwności losu, związane między innymi z różnicą ich statusów społeczno - materialnych.

Współczesne filmy na wieczór

8) "Terminal" (2004)

Obsada: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Stanley Tucci, Chi McBride, Kumar Pallana, Zoe Saldana, Diego Luna

Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: Jeff Nathanson, Sacha Gervasi

Bohaterem filmu jest pochodzący z Europy Wschodniej Viktor Navorski (Tom Hanks), który przylatuje do Ameryki. Po wylądowaniu okazuje się, że w jego ojczyźnie był zamach stanu, więc z paszportem znikąd zostaje uwięziony na lotnisku Kennedy'ego.

Warta do obejrzenia prosta historia o uczciwym człowieku, a także świetnie obrazująca rządzące światem, nie tylko tym mały - na terminalu
wartości - miłość, ambicje, szczęśliwy traf, rozrywka, absurd.

9) "Vicky Cristina Barcelona" (2008)

Obsada: Scarlett Johansson, Penélope Cruz, Rebecca Hall, Javier Bardem, Chris Messina

Reżyseria i scenariusz: Woody Allen

Film nagrodzony Oskarem za najlepszą rolę drugoplanową dla Penélope Cruz. Inteligentna i zabawna historia o miłości oraz łamaniu stereotypów z mistrzowską grą aktorską, pięknymi zdjęciami wraz z idealnie dobraną muzyką.

Na wakacje do Barcelony przyjeżdżają o różnych temperamentach dwie przyjaciółki Vicky (Rebecca Hall) - czuła i romantyczna oraz Cristina (Scarlett Johansson) - otwarta emocjonalnie i seksualnie. Podczas pobytu poznają przystojnego i charyzmatycznego malarza Juana Antonio (Javier Bardem) będącego w burzliwym związku z Maríą Eleną (Penélope Cruz) i dają się wplątać w nietypowy romans.

10) "La la Land" (2016)

Obsada: Ryan Gosling, Emma Stone, John Legend, Rosemarie DeWitt, Finn Wittrock,  J.K. Simmons

Reżyseria i scenariusz: Damien Chazelle

Romantyczny musical, nagrodzony 6 Oskarami, a nominowany jeszcze w 8 innych kategoriach, jest jak najbardziej godnym polecenia filmem na udany wieczór. Wciągająca muzyka, świetne inscenizacje, a do tego doborowe kreacje aktorskie.

Bohaterami filmu są - muzyk jazzowy Sebastian (Ryan Gosling) grający w podrzędnej knajpce oraz początkująca aktorka Mia (Emma Stone) pracująca jako kelnerka, których połączyła nie tylko miłość, lecz także wspólne pragnienie robienia czego co kochają.

Komentarze