Gnojówka z mniszka lekarskiego - naturalny nawóz

Gnojówka z mniszka lekarskiegoNaturalne ekologiczne nawozy są nie tylko bardzo skuteczne i bezpieczne dla roślin, ale również przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto są tanie i z łatwością przygotujemy je samodzielnie. Wśród eko nawozów dużą popularnością cieszą się gnojówki roślinne. Stanowią one bogactwo minerałów w łatwo przyswajalnej formie. Szybko poprawiają więc stan roślin, korzystanie wpływają na ich kwitnienie i owocowanie.

Bardzo cennym nawozem naturalnym jest gnojówka z mniszka lekarskiego. Mniszek to powszechnie znana i rosnąca w całej Polsce roślina, którą łatwo pozyskać. Zrobiony na bazie mniszka nawóz możemy wykorzystać na przykład do nawożenia krzewów owocowych takich jak:

  • porzeczki,
  • agrest,
  • borówki,
  • truskawki,

ale również wielu gatunków kwiatów i warzyw rosnących w ogrodzie oraz w pojemnikach na balkonach czy tarasach.

Mniszek lekarski w ogrodzie

Mniszek lekarskie Taraxacum officinale to roślina zielarska z rodziny astrowatych Asteraceae. Roślina występuje powszechnie w:

  • całej Europie,
  • Azji,
  • Ameryce Północnej oraz niektórych rejonach Ameryki Południowej.

Gatunek ten uważany jest za popularny chwast i często można go spotkać na łąkach, trawnikach czy przydrożach.

Mniszek to niska bylina wytwarzająca mięsisty walcowaty korzeń palowy. Liście tego gatunku mają lancetowaty kształt i tworzą rozetę. Mają intensywnie zielony kolor i są głęboko wcinane. Cała roślina zawiera biały sok mleczny.

Kwiaty wyrastają na długich bezlistnych pędach i tworzą intensywnie żółte bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne koszyczki. Owoc mniszka to niewielka niełupka, która jest opatrzona puchem kielichowym. Liczne nasiona z białym puchem tworzą piękne kuliste dmuchawce.

Mniszek lekarski to roślina jadalna oraz lecznicze zioło wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Stanowi również cenną paszę dla zwierząt. Roślinę można również z powodzeniem wykorzystać jako naturalny nawóz, środek ochrony roślin w postaci naparu lub gnojówki z mniszka.

Gnojówka z mniszka lekarskiego

Gnojówka roślinna to prosty w wykonaniu i bardzo cenny dla roślin nawóz naturalny, który wykonasz samodzielnie. Można w tym celu wykorzystać wiele pospolitych roślin na przykład pokrzywę, czosnek, cebulę lub właśnie mniszka lekarskiego.

Mniszek jest łatwo dostępny i możemy zrobić z niego nawóz przez cały sezon, jednak, aby nawóz był bogatszy w cenne dla roślin składniki, warto skorzystać z mniszka w okresie jego kwitnienia, czyli wiosną w kwietniu lub maju albo latem w lipcu.

Gnojówka z mniszka lekarskiego z kwiatami jest znacznie bogatsza w takie składniki mineralne jak potas i fosfor. Ponadto ma bardzo korzystny dla roślin lekko kwaśny odczyn. Z kolei gnojówka zrobiona z samych liści mniszka lekarskiego zawiera więcej azotu i jest lekko zasadowa. Obie też zwierają bardzo potrzebne roślinom żelazo.

Gnojówka z mniszka lekarskiego przygotowanie krok po kroku

1. Przygotowanie składników

Do zrobienia naturalnego nawozu z mniszka będą nam potrzebne:

  • wiadro,
  • rośliny mniszka,
  • woda kranowa lub deszczówka.

Mniszka najlepiej zbierać o pranku, gdy rośliny są jędrne. Na gnojówkę potrzebne będą liście, łodygi oraz kwiaty rośliny. Jeśli używamy wody kranowej, wówczas pamiętajmy, aby była ona odstana. Postarajmy się jednak do sporządzenia nawozu nazbierać deszczówki, ponieważ jest to woda miękka. Woda deszczowa sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy gnojówką chcemy zasilić rośliny kwasolubne na przykład takie jak borówka.

2. Fermentacja

Wiadro wypełniamy do połowy mniszkiem. Nie jest konieczne jego siekanie, ale jeśli zależy nam na szybszym przygotowaniu nawozu, warto ziele rozdrobnić. Następnie zalewany mniszka wodą, w taki sposób, aby sięgała ona 5-7 cm poniżej brzegu wiadra.

Wiaderko ustawiamy w cienistym lub półcienistym miejscu na 2-4 tygodnie. Po kilku dniach od nastawienia nawozu zacznie on fermentować. Oznaką tego procesu są liczne bąbelki powietrza pojawiające się na powierzchni wody. Aby proces ten przebiegał sprawniej, dokładnie mieszajmy zawartość wiadra patykiem co kilka dni. Gnojówka mniszkowa jest bardzo łatwa w wykonaniu i nie wydziela tak intensywnego zapachu, jak inne gnojówki roślinne. Kiedy na jej powierzchni przestaną pojawiać się bąbelki, oznacza to, że nawóz jest już gotowy do użycia.

3. Przygotowanie nawozu do podlewania

Mniszek w procesie fermentacji nie rozkłada się całkowicie. W płynie pozostaną większe elementy roślinne takie jak łodyżki czy resztki kwiatów. Przecedzamy więc nawóz przed wlaniem go do konewki czy butelki. Pozostałe na dnie wiadra resztki roślinne warto wrzucić na kompost.

Gnojówka z mniszka lekarskiego to nawóz, który stosujemy dla większości roślin w rozcieńczeniu 1 do 10 (1 część gnojówki na 10 części wody). Takie proporcje będą odpowiednie na przykład do nawożenia:

  • truskawki,
  • maliny,
  • porzeczki,
  • poziomki,
  • agrestu,
  • drzewek owocowych,
  • warzyw,
  • roślin ozdobnych.

Natomiast do zasilania roślin wybitnie kwasolubnych takich jak żurawina czy borówka gnojówkę rozrzedzamy jeszcze bardziej, dolewając o połowę więcej wody.

Oprócz nawożenia roślin gnojówkę mniszkową możemy wykorzystać również do rekultywacji słabej lub bardzo zniszczonej ziemi. Nawóz ten zawiera pożyteczne mikroorganizmy poprawiające strukturę gleby. Warto go zastosować na przykład na terenach gdzie podłoże zostało wyjałowione przez powódź lub wypalanie. Można też dolewać gnojówkę do kompostu, co przyspieszy rozkład resztek roślinnych.

Warto stosować naturalne nawozy, ponieważ są one bardzo skuteczne i bezpieczne. Zawierają liczne substancje mineralne w łatwo przyswajalnych dla roślin formach, a także enzymy oraz dobroczynne mikroorganizmy. Ich stosowanie poprawi kondycję uprawianych przez nas krzewów i drzewek owocowych, warzyw oraz kwiatów i sprawi, że będą odporniejsze na choroby i szkodniki. Co bardzo ważne gnojówki są całkowicie ekologiczne i w przeciwieństwie do syntetycznych nawozów mineralnych, ich stosowanie nie wywołuje żadnych negatywnych skutków dla środowiska naturalnego.

Komentarze