Gruntowo-korzeniowe oczyszczanie ścieków

Przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ściekówGruntowo-korzeniowe oczyszczanie ścieków uznawane jest za jedną z najbardziej ekologicznych metod likwidacji ścieków w gospodarstwie domowym. Jest niesłychanie tanie w codziennej eksploatacji, a co najważniejsze inwestycja w jego budowę może zwrócić się nawet po pięciu latach. Oczyszczalnia korzeniowo-gruntowa dzięki towarzyszącej jej bujnej roślinności idealnie wzbogaca ogród i co najważniejsze nie zajmuje za wiele miejsca.

Dlaczego warto postawić właśnie na korzeniową oczyszczalnię?

Taka ekologiczna oczyszczalnia ścieków to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które w pierwszej kolejności cenią sobie technologię w 100% bezpieczną dla środowiska i myślą o życiu w zgodzie z otaczającą naturą. W dłuższej perspektywie profesjonalna korzeniowa oczyszczalnia może przynieść bardzo wiele oszczędności, nie zapominając o olbrzymim komforcie jej użytkowania.

Jak działa oczyszczalnia gruntowo-korzeniowa?

Obecnie najczęściej stosuje się oczyszczalnie z przepływem pionowym, które wymagają niedużej powierzchni, dzięki czemu bez żadnego większego problemu można je wykorzystać praktycznie na każdej działce. Dokładna neutralizacja ścieków jest możliwa dzięki efektywnemu wypełnianiu złoża filtracyjnego. Każda oczyszczalnia ścieków wyposażona jest w trójkomorowy osadnik gnilny, w którym to ścieki z domu poddawane są wstępnej sedymentacji. Sklarowane ścieki trafiają za pomocą pompy na specjalne złoże filtracyjne, gdzie następuje właściwe oczyszczanie. Złoże filtracyjne to nic innego jak zwykły wykop, wypełniony specjalną osłoną i obsadzony trzciną. Aby wykop był szczelny korzysta się często z nieprzepuszczalnej folii kauczukowej EPDM albo PVC. Po filtracji wszelkie nieczystości przepływają przez strefę korzeniową trzciny i następne warstwy złoża filtracyjnego, na dnie którego znajduje się specjalny rurociąg zbierający.

Dokładne odizolowanie oczyszczalni

Cała czasza oczyszczalni gruntowo-korzeniowej musi być bardzo dokładnie odizolowana. Folia zabezpieczająca musi być nie tylko nieprzepuszczalna, ale również odporna na przerastanie korzeniami. Bardzo często na folii układa się również specjalną geowłókninę, która dodatkowo zapobiega mechanicznemu uszkodzeniu folii. Kluczową rolę pełni również odpowiednie wypełnienie złoża. W tym celu stosuje się nie tylko piasek i żwir, ale również specjalny biozamonit, grys marmurowy, żelazną wełnę, kermazyt lub torf.

Rola bakterii

W przypadku oczyszczalni gruntowo-korzeniowych bardzo ważną rolę pełnią bakterie, które obecne są w warstwie gruntu otaczającej trzciny. To właśnie bakterie odpowiedzialne są za rozkład zbędnych substancji organicznych zawartych w ściekach. Korzenie trzciny rozrastają się w taki sposób, że tworzą hydrauliczne kanaliki, których głównym zadaniem jest utrzymanie właściwej przepustowości złoża. Do bakterii tlenowych właśnie poprzez korzenie i łodygi przekazywany jest świeży tlen. Fosfor i azot redukowany jest za sprawą roślin, dla których jak powszechnie wiadomo pierwiastki te są doskonałą substancją odżywczą. Azot może być stopniowo uwalniany również przez mikroorganizmy, a fosfor może być wiązany w złożu przez żelazo i różnorodne dodatki wapienne. Wszystkie powstałe zanieczyszczenia w gruncie eliminowane są za pomocą mikroflory wypełniającej złoże.

Jak poprawić wydajność oczyszczalni gruntowo-korzeniowej?

Efektywność oczyszczalni gruntowo-korzeniowych można poprawić za pomocą specjalnych mieszanek pożytecznych kultur tlenowych i beztlenowych organizmów. Kultury te bardzo skutecznie wypierają bakterie gnilne i znacząco przyśpieszają proces rozkładu. Kultury tlenowe i beztlenowe doskonale likwidują również nieprzyjemny zapach, dlatego też wiele osób korzysta z ich dobrodziejstwa. Z rozwiązania tego warto skorzystać przede wszystkim zimą, ponieważ w tym okresie wydajność oczyszczalni gruntowo-korzeniowych maleje o kilkanaście procent. Nawet przy bardzo niskich temperaturach złoże nie zamarza, ponieważ tlen transportowany jest do podziemnych części roślin, a co najważniejsze w procesie metabolizmu powstaje ciepło.

Komentarze