Czas wolny zwykle kojarzy się nam z przyjemnym wyjazdem. Czasami jednak musimy albo chcemy zostać w domu. Jak ciekawie spędzić czas w domowym zaciszu? Zdziwisz się - sposobów jest naprawdę wiele.
Pomysły na spędzenie czasu w domu
Poniżej opis 10 pomysłów, które możesz wykorzystać, jeśli mieszkasz w pojedynkę ale i we dwoje czy całą rodziną, również z dziećmi.
1. Zrób coś kreatywnego
Wykaż się kreatywnością i… poświeć czas na wykonanie czegoś twórczego, artystycznego. Możesz coś:
- uszyć,
- wyszyć,
- zrobić na szydełku,
- namalować,
- ulepić z gliny czy masy solnej…
Możesz pokusić się o wykonanie czegoś z zimnej porcelany. Przygotuj stroik okolicznościowy, wykonaj kartkę, stwórz kolaż ze zdjęć na komputerze. Ciekawym pomysłem jest również ozdobienie szklanych wazonów o różnych kształtach. Zaopatrz się w kolorowe piaski dekoracyjne, kamyczki i stwórz w wazonach oryginalne kompozycje, możesz oczywiście dodać do nich rośliny. Taki wazon może stać się ciekawą dekoracją praktycznie do każdego pomieszczenia w Twoim domu.
A co twórczego można zrobić z dzieckiem? Praktycznie to samo: uszyjcie coś ze starszym, a z młodszym ulepcie coś z plasteliny, masy solnej, wykonajcie pomoc naukową lub zabawkę, np. lalkę ze szmatek czy tablicę z rzepami do nauki tabliczki mnożenia. Inspiracji poszukajcie w sieci, na różnych stronach mnóstwo jest pomysłów na to, jak szybko i małym nakładem finansowym wykonać interesujące zabawki i pomoce dydaktyczne.
2. Mały remont i sprzątanie
Brzmi groźnie? Spokojnie, nie musisz gorączkowo pucować mieszkania, jakby miała się do Ciebie zjechać cała rodzina ani burzyć ścian w ramach remontu. Chodzi jedynie o posprzątanie tego, co niezbędne: odkurz mieszkanie i przewietrz je, zetrzyj blaty w kuchni, umyj w łazience umywalkę i toaletę, wyrzuć śmieci, popraw poduszki na kanapie w salonie, zaściel łóżko. Lepiej, prawda? Takie odświeżone otoczenie z pewnością poprawi Ci nastrój. A może teraz zrobisz sobie kawę i nabierzesz ochoty na dalsze zmiany? Przestaw stół, szafkę, zrób więcej miejsca pod oknem, może wstawisz tam donicę z nową roślinką? To także doskonała opcja do spędzenia czasu z dziećmi - zróbcie małe przemeblowanie w pokoju, może namalujecie coś na ścianie lub uszyjecie nowe poszewki na poduszki z nienoszonych koszulek? Uporządkujcie zabawki, może te nieużywane podarujecie dzieciom z rejonowego domu dziecka? Takie zajęcie może być dla Twojej pociechy doskonałą lekcją empatii.
3. Zrób porządki w szafie
Kolejny pomysł nawiązuje do poprzedniego, ale nierzadko może okazać się zajęciem na wiele godzin, dlatego ujęty jest jako odrębna aktywność. Otwórz swoją szafę i… przejrzyj jej zawartość. Pogrupuj ubrania na te, które nosisz i lubisz, na te, których nie lubisz i których nie nosisz i już nie założysz. Przymierzaj, zestawiaj, może stworzysz nowe, ciekawe stylizacje do pracy lub na imprezę? Zobacz, z czym zestawić niedawno kupiony sweterek lub ukochaną sukienkę, a może pasują do niej buty, które kupiłaś ostatnio w promocji? Rzeczy nienoszone możesz oddać na PCK lub sprzedać w sieci. Podobne porządki w szafie ubraniowej i przy okazji rewię mody możesz urządzić ze swoim dzieckiem. Doskonałą zabawę będzie miał zarówno kilkulatek, jak i nastolatka.
4. Ugotuj coś albo upiecz
Pomysł nie tylko dla wielbicieli gotowania i pieczenia. Jesteś w domu i nie wiesz, co robić z wolnym czasem? Przejrzyj lodówkę, spiżarkę, zajrzyj do zamrażarki, szafek… Przygotuj to, co udało Ci się znaleźć i zastanów się, co smacznego możesz z tego przyrządzić. Poszukaj inspiracji w książce kucharskiej lub internecie, a może stworzysz własny, ciekawy przepis? Kto wie, może w ciągu nudnego z pozoru dnia stworzysz swoje popisowe danie, w którym rozsmakowywać będzie się cała rodzina? Możesz upiec nawet zwyczajny biszkopt, przełożyć go ulubionym kremem i pobawić się w dekoratorkę, wymyślając ciekawe ozdoby oraz bawiąc się szprycą i kremem.
Gotowanie i pieczenie może okazać się wspaniałą opcją na wspólny dzień we dwoje. W kuchni możecie rozmawiać, śmiać się, żartować, przekomarzać ale i okazywać sobie czułość. To doskonały sprawdzian dla Was dwojga: jak umiecie ze sobą współpracować, kto będzie "szefem kuchni". Ugotowanie potrawy może być tylko wstępem do bardzo udanego wieczoru. Następnie możecie pięknie nakryć stół, przebrać się i przygotować prawdziwą kolację przy świecach, jak w najlepszej restauracji.
Wspólne gotowanie to również doskonała opcja na dzień w domu z dziećmi i to w różnym wieku. Maluchy będą miały niesamowitą frajdę z pieczenia i ozdabiania babeczek czy ciastek, możesz im zaproponować również robienie sałatki owocowej czy kolorowych kanapek. To znakomity sposób na małych niejadków: z pewnością dumnie zjedzą to, co same przygotowały.
5. Dzień filmów i muzyki
Jeśli szykuje Ci się dzień wolny, zorganizuj sobie wieczór filmów i muzyki, nie oznacza to oczywiście, że cały dzień masz spędzić przed telewizorem. Wyszukaj sobie 2-3 filmy, np. zabawną animację i komedię na popołudnie oraz ciekawy np. straszny film na wieczór. W międzyczasie zaplanuj czas z muzyką: umyj okna w rytm ulubionych przebojów, potańcz do piosenek znanej wokalistki, wykonaj kilka ćwiczeń, które znajdziesz w sieci, spróbuj nauczyć się nowego tańca. Wszystko to możesz robić oczywiście w parze i z dziećmi. Z maluchami ogranicz nieco czas, jaki spędzicie przed ekranem, wybierz krótszą bajkę po południu i pełnometrażową animację na wieczór. Między filmami zaproponuj spacer lub kilka ćwiczeń, oczywiście w rytm muzyki. Na filmy obowiązkowo zdrowe przekąski: sałatka owocowa, warzywa z sosem jogurtowym, a na wieczór… pizza lub chipsy domowej roboty!
6. Ruszaj się!
Podobnie jak wyżej: ruszaj się nawet wtedy, gdy jesteś w domu. Masz rowerek stacjonarny? Świetnie, zaplanuj dzień ćwiczeń: sesja na rowerku, brzuszki, fitness do muzyki. Możesz potańczyć, wymyślić własny układ choreograficzny zumby do ulubionej piosenki. Do tego domowego szaleństwa zaproś dzieci - doskonała zabawa murowana!
7. Poczytaj książkę
Nieco spokojniejsza propozycja: jesteś w domu i nie wiesz, czym się zająć? A może na półce czekają na Ciebie ciekawe propozycje, po które nie masz czasu sięgnąć? Teraz już masz. Z pewnością okaże się, że któraś z nich wciągnie Cię na tyle, że nie dasz rady oderwać się choćby na krótki spacer… Do czytania koniecznie zachęć swoje dzieci, choć mogą one na początku mało entuzjastycznie zareagować na propozycję czytania, ale zawsze możecie urządzić czytanie na role z dodatkową atrakcją w formie teatrzyku: to już je z pewnością zaciekawi. Jest to świetna opcja w razie niepogody ale i choroby.
8. Narysuj coś lub napisz
Kolejna propozycja dla rozwijania kreatywności. Nawet jeśli nie potrafisz rysować, spróbuj coś stworzyć: możesz rysować ołówkiem, kredkami, a nawet węglem. Pokuś się o skorzystanie z farb, daj upust swoim emocjom, kto wie, może okaże się, że drzemie w Tobie talent? Jeśli nie potrafisz i nie chcesz rysować, napisz coś: może to być list, opowiadanie, a nawet wiersz. Taka forma obcowania ze sztuką jest rewelacyjną formą radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi. Zachęć do rysowania również swoje dzieci, niech rysują, wyklejają, malują farbami (pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu stołu czy podłogi: np. jednorazowym obrusem foliowym oraz ubranek dzieci). To także doskonała opcja na wypadek brzydkiej pogody, zamieci śnieżnej za oknem ale również choroby, która zmusza nas do pozostania w domu.
9. Zagraj w grę
Jeśli szykuje Ci się wolny dzień w domu, możesz poświęcić ten czas na granie w gry, jakie? Przeróżne. Spróbuj planszówek, na rynku jest wiele dostępnych gier planszowych nawet dla jednej osoby. Są to głownie gry logiczne i strategiczne. We dwoje możecie zabrać już w większą liczbę gier. Jeśli masz dzieci, wybieraj gry edukacyjne, dostosowane do ich wieku. Choć z pozoru wydają Ci się proste, granie w nie całą rodziną może być doskonałą rozrywką. Możesz również samodzielnie stworzyć grę planszową, w tym wypadku rewelacyjnie sprawdzi się praca całą rodziną: z dziećmi. Maluchy będą miały frajdę z rysowania planszy, szykowania pionków, wymyślania zasad. Dodatkowo, jest to dla nich cenna lekcja: uczą się myślenia abstrakcyjnego, doskonalą umiejętności współpracy, ćwiczą kreatywność i twórcze myślenie. Ciekawym pomysłem jest zagranie w gry popularne, w tym w karty, warcaby, chińczyka czy szachy. W pojedynkę możesz poszukać ciekawych gier w internecie. To także rewelacyjna opcja, gdy zmagasz się z chorobą lub chore są dzieci: gry łatwiej zatrzymają je w łóżku, jeśli muszą leżeć.
10. Zadzwoń do kogoś
Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu w domu jest rozmowa z kimś. A co jeśli ta osoba nie może do Ciebie przyjść ani przyjechać? Możesz oczywiście do niej zadzwonić lub porozmawiać z nią przez komunikator internetowy, np. Skype, czy przy użyciu Messenger'a. Odezwij się do dawno nie widzianej znajomej lub spróbuj nawiązać kontakt z kimś z dalszej rodziny - zapytaj, co słychać, może odwiedzicie się nawzajem w najbliższym czasie?
Powyższe propozycje wydają Ci się interesujące? Wykorzystaj je w trakcie wolnych dni, a zobaczysz, że nawet czas wolny w czterech ścianach nie musi być nudny!