Jak i czym czyścić srebro? Domowe sposoby

Jak i czym wyczyścić srebro?Srebrne sztućce, patery, świeczniki oraz biżuteria z czasem robią się matowe, ciemnieją i tracą atrakcyjny wygląd. Pokrywanie się srebrnych przedmiotów patyną to proces naturalny, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Na szczęście czyszczenie srebra nie jest trudne. Jeśli będziemy to robić regularnie, wówczas nie dopuścimy do nieestetycznego ciemnienia metalu. Z powodzeniem możemy także domowymi sposobami wyczyścić nawet dosyć mocno zabrudzone srebrne przedmioty oraz biżuterię. Sprawdź, jak i czym wyczyścić srebro?

Najłatwiej czyści się duże srebra, takie jak: różnego rodzaju patery czy sztućce. Nieco trudniej jest w przypadku delikatnej biżuterii oraz grawerowanych i bogato zdobionych sreber z dużą ilością niewielkich detali. Wówczas czyszczenie zajmie nam więcej czasu, ponieważ będzie wymagało precyzji i ostrożności.

Dlaczego srebro ciemnieje?

Srebro zmienia kolor z upływem czasu - ciemnieje, pokrywa się specyficzną patyną, a niekiedy pojawiają się na nim plamy. Jest to zjawisko naturalne i nieuniknione. Jednak możemy utrzymać piękny wygląd naszych sreber, regularnie je czyszcząc.

Srebro ciemnieje w wyniku kontaktu z:

 • powietrzem - szczególnie tym zanieczyszczonym, które zawiera sporo dwutlenku siarki;
 • wodą;
 • kosmetykami;
 • środkami czystości;
 • potem.

Srebro jest bardziej reaktywne niż złoto, dlatego znacznie łatwiej wchodzi w reakcje utleniające, co skutkuje ciemnieniem jego powierzchni i pojawieniem się patyny.

Jak i czym czyścić srebro? - skuteczne domowe sposoby czyszczenia srebra

Zabrudzone i pociemniałe srebrne przedmioty oraz biżuterię możemy oczywiście oddać do specjalistycznego czyszczenia, ale równie skuteczne są też domowe metody czyszczenia srebra. Sprawdzą się one szczególnie w przypadku średnio i lekko zabrudzonego srebra. Najlepsze domowe środki do czyszczenia srebra to:

 • soda oczyszczona i ocet,
 • pasta do zębów,
 • folia aluminiowa i roztwór czyszczący,
 • ketchup,
 • białko jajka,
 • popiół.

1. Soda oczyszczona i ocet
Jedną łyżkę stołową octu spirytusowego oraz jedną łyżkę sody oczyszczonej mieszamy z litrem wody, a następnie zanurzamy w tym roztworze srebrne przedmioty na 15 minut. Później płuczemy je dokładnie pod bieżącą wodą oraz polerujemy miękką ściereczką.

2. Pasta do zębów
Choć jest to metoda, która pozwoli nam doczyścić nawet bardzo zabrudzone srebro, to jednak stosując ją, trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Wybierzmy jak najdelikatniejszą pastę do zębów, unikajmy tych wybielających, ponieważ zawierają one ścierne mikro drobinki, które mogą porysować powierzchnię srebra. Nie powinno się też czyścić srebra pastą z szczoteczką do zębów. Jeśli już zdecydowaliśmy się na użycie pasty, to najlepiej nałożyć ją na miękką ściereczkę i raz przy razie dokładnie, lecz delikatnie polerować srebrne przedmioty i biżuterię.

3. Folia aluminiowa i roztwór czyszczący
Czyszczenie srebra w folii aluminiowej to bardzo popularny i skuteczny sposób na przywrócenie srebrnym kosztownościom blasku. Szklane naczynie wykładamy folią aluminiową, wlewamy do niego roztwór zrobiony z dwóch szklanek gorącej wody, połowy szklanki cukru, dwóch łyżek soli kuchennej oraz dwóch łyżek sody oczyszczonej. W takim roztworze trzymamy srebro do momentu, aż woda ostygnie. W tym czasie większość ciemnego nalotu pokrywającego powierzchnię srebrnych przedmiotów osadzi się na powierzchni folii aluminiowej. Kiedy woda w naczyniu jest już zimna, wyciągamy srebro, płuczemy je pod bieżącą chłodną wodą i dokładnie polerujemy.

4. Ketchup
Nie masz w domu octu ani sody, a musisz pilnie wyczyścić srebrny pierścionek? Możesz użyć do tego ketchupu - to nie żart. Ten popularny produkt spożywczy, który większość z nas ma w swojej kuchni, zawiera ocet, co sprawia, że skutecznie usuwa ciemny osad ze srebrnych przedmiotów. Wystarczy zalać ketchupem srebrny przedmiot i pozostawić na 15-20 minut. Po tym czasie srebro płuczemy pod bieżącą wodą i dokładnie polerujemy miękką ściereczką. Ta metoda może okazać się nieco mniej skuteczna w przypadku bardzo zabrudzonego przez wiele lat nieczyszczonego srebra.

5. Białko jaja
Lekko zabrudzone srebro można skutecznie wyczyścić za pomocą piany ubitej z białka jaja. Wystarczy nanieść ją na srebrny przedmiot i przez kilka minut polerować go miękką szmatką, najlepiej bawełnianą. Na koniec płuczemy srebro dokładnie pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha.

6. Popiół
Czyszczenia srebra popiołem to znana od wieków tradycyjna metoda czyszczenia srebra. Choć jest to sposób dosyć mozolny, to przynosi bardzo dobre rezultaty. Wystudzony popiół z kominka lub ogniska nanosimy na srebrny przedmiot wymagający odświeżenia i polerujemy go skrupulatnie przez kilka minut. Na koniec płuczemy srebro pod bieżącą wodą i wycieramy.

Jeżeli domowe sposoby nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, wówczas warto wypróbować specjalistyczny preparat do czyszczenia srebra. Środki takie można kupić w dobrych drogeriach, a często także w zakładach jubilerskich.

Jak często należy czyścić srebro?

Pamiętajmy, że aby srebro było zawsze błyszczące i piękne, należy regularnie o nie dbać.

 • Srebrne sztućce, patery i naczynia czyśćmy oraz polerujmy raz w miesiącu;
 • Co najmniej dwa razy w roku warto również odświeżyć srebrną biżuterię, zwłaszcza tą, którą najczęściej nosimy.

Aby nasze srebrne pierścionki, kolczyki i łańcuszki zachowały swój blask na dłużej, ważny jest także odpowiedni sposób ich przechowywania. Najlepiej sprawdzi się miękko wyściełana szkatułka, pudełeczko lub specjalny woreczek na biżuterię. Pamiętajmy też, że nie powinno się też przechowywać razem biżuterii złotej i srebrnej.

Komentarze