Jak naprawić cieknącą baterię kuchenną?

Naprawa baterii kuchennejCieknący kran w kuchni to bardzo irytujący problem, który, przy zbyt długim ignorowaniu go, może przyczynić się nawet do podwyższenia rachunków za wodę. Z wieloma usterkami można jednak uporać się samodzielnie. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z najczęściej występującymi awariami i naprawić cieknącą baterię kuchenną.

Baterie kuchenne są niezwykle intensywnie eksploatowane. Z uwagi na ich przeznaczenie, jak również ze względu na stały kontakt z wodą, z biegiem czasu mogą ulegać drobnym awariom.

Jak rozpoznać usterkę baterii kuchennej?

Naszą uwagę powinny zwrócić już pierwsze nieprawidłowości w działaniu baterii kuchennej. Im szybciej je zidentyfikujemy i wyeliminujemy usterkę, tym mniej uciążliwe okażą się jej skutki. Co zatem powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim przeciekanie i kapanie wody, a ponadto nierównomiernie wypływający strumień, skrzypienie uchwytu oraz brak płynności czy blokowanie jego dźwigni. Jeśli zbagatelizujemy tego typu oznaki, możemy doprowadzić do powstawania poważniejszych uszkodzeń armatury, o większym zużyciu wody, a co za tym idzie - wyższych rachunkach, nie wspominając.

Naprawa baterii kuchennej

Cieknąca bateria kuchenna - naprawa głowicy

Jedną z najczęściej występujących awarii jest uszkodzenie głowicy. Wystąpienie akurat tego problemu mogą sugerować niewłaściwe funkcjonowanie i ograniczony zakres ruchu dźwigni, skrzypienie, wyciek wody na styku uchwytu z korpusem baterii, nieregularny strumień oraz kapanie z wylewki. Przed przystąpieniem do zniwelowania usterki, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią część zamienną - najlepiej korzystając z oferty producenta baterii.

Naprawę rozpoczynamy od zamknięcia dopływu wody. Następnie demontujemy uchwyt poprzez odkręcenie śrubki mocującej, która najczęściej znajduje się pod zaślepką z przodu baterii. Zdejmujemy osłonę głowicy i przy użyciu klucza płaskiego wykręcamy nakrętkę dociskową. Na końcu wymieniamy uszkodzoną głowicę i ponownie montujemy uchwyt.

Cieknąca bateria kuchenna - wymiana uszczelek

Dość powszechnie występującą przyczyną awarii jest rozszczelnienie elementów baterii. By to jednak stwierdzić, należy, analogicznie jak w przypadku usterki głowicy, najpierw odciąć dopływ wody oraz zdjąć dźwignię i osłonę głowicy, a następnie sprawdzić, czy nakrętka mocująca jest odpowiednio dokręcona.

Jeśli wszystko wygląda prawidłowo, a przy tym nie zauważymy uszkodzeń mechanicznych, kapanie wody z kranu może być spowodowane zniszczeniem uszczelki. W celu jej wymiany trzeba zdjąć nakrętkę dociskową, wyjąć głowicę i uszkodzoną część, oczyścić instalację z drobinek osadu, a na końcu ostrożnie nałożyć nową uszczelkę.

Naprawa baterii kuchennej

Cieknący kran - wymiana napowietrzacza

Montowany na końcu wylewki napowietrzacz to bardzo popularne rozwiązanie, pomocne w oszczędzaniu wody. Jednak gdy ma on stały kontakt z twardą wodą, może ulec uszkodzeniu, czego konsekwencją jest nierównomierny wypływ wody z wylewki. Napowietrzacz, zwany też perlatorem, można spróbować przepłukać pod bieżącą wodą lub wyczyścić, zanurzając go w roztworze wody z octem na około 10 minut. Natomiast jeśli na powierzchni elementu są widoczne uszkodzenia lub sitko jest całkowicie zablokowane przez zanieczyszczenia, lepiej kupić nowy egzemplarz.

Źródło: www.euro.com.pl.