W każdym domu czy piwnicy znajdziemy stare doniczki, które przeznaczone na śmieci jeszcze nie zdążyły się w nich znaleźć. I dobrze. Część z nich można ponownie wykorzystać, tworząc oryginalne i niepowtarzalne pojemniki na kwiaty. Nie dość, że stworzymy ciekawe dekoracje i praktyczne naczynia, to jeszcze ochronimy przyrodę i oszczędzimy nieco grosza. Przed Tobą kilka ciekawych inspiracji, dzięki którym możesz zrobić samodzielnie stylowe doniczki, przy wykorzystaniu prostych materiałów i narzędzi.
Jakie wybrać donice?
Do odnowienia najlepiej nadają się naczynia nieuszkodzone. Niezniszczone pojemniki będą również gwarantowały bezpieczne i swobodne używanie. Każda rysa czy pęknięcie może spowodować przesiąkanie wody z podłoża po podlaniu rośliny. Doniczki powinny być z tworzywa sztucznego. Pomysły, jak odnowić doniczki ceramiczne będą podobne, więc jeśli tylko pozwala na to jakość ceramiki, możesz je wykorzystać. Pojemniki przed odnawianiem trzeba dokładnie umyć w wodzie z detergentem i osuszyć.
Zmiana struktury na donicy
Plastik jest takim tworzywem, które jest podatne na zarysowania czy podrapania, i nie trzeba dużo wysiłku, by na jego powierzchni pojawiły się mało estetyczne rysy. Jak zmienić brzydkie rysy w efektowną ozdobę? Wystarczy wziąć szczotkę ze stalowym włosiem i szybkimi, gładkimi ruchami szorować po powierzchni donicy. Kierunek może być dowolny, w ten sposób zrobimy poziome, pionowe, a nawet ukośne ozdobne kreski.
Pomalować lakierem do paznokci
Zdobienie donicy kolorowymi zawijasami może sprawić dużo frajdy. Wystarczy przygotować dużą miskę z wodą, kolorowe lakiery do paznokci, wykałaczki i gazetę. Do miski z wodą wkrapla się lakier w różnych barwach, a następnie zanurza czystą doniczkę. Plamy lakieru przylepią się do powierzchni plastikowego pojemnika, a po wyjęciu z wody wyschną, tworząc oryginalny i wyjątkowy wzór.
Ozdobić materiałem
To bardzo prosty sposób, by szybko odświeżyć stare donice. Wystarczy użyć podłużnych kawałków tkaniny, mogą być w kratę, gładkie albo z koronki, i owinąć nimi naczynie. Na zakończenie mocno związać dwa końce materiału w kokardę. Jeśli obawiamy się zsunięcia tkaniny z donicy można ją przytwierdzić kroplą kleju szybkoschnącego. Tak ozdobione naczynia na kwiaty można wystawić na balkon czy taras. Te, żeby były wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych powinny być pokryte przezroczystym lakierem, matowym bądź błyszczącym, w zależności od potrzeb i upodobań.
Przykryć patykami lub kawałkami drewna
Do ekologicznej aranżacji wnętrza, w której dominują przedmioty z naturalnych surowców będzie idealnie pasowała donica obłożona patykami lub kawałkami kory drewna. Wystarczy zebrać niegrube gałązki i przyciąć je na jednakową wysokość. Ta powinna odpowiadać wysokości donicy. Patykami okładamy naczynie wokół, układając jeden przy drugim.
Na koniec nie możemy zapomnieć o związaniu dekoracji sznurkiem. Zamiast gałązek można użyć kawałków zebranej kory. Ładnie prezentuje się kora brzozy o charakterystycznym białym odcieniu. Fragmenty kory warto przykleić do donicy, w przeciwnym razie po prostu się rozsypią.]
Źródło: www.domifikacje.pl.
Komentarze