Wiele kobiet decyduje się na zakup ubrań zupełnie nie zwracając uwagi na to, z czego są wykonane. I choć nie jest to konieczne w przypadku, gdy coś po prostu nam się podoba, to jednak właściwe dobranie bluzek pod względem materiału pozwoli na stwierdzenie, czy jesteśmy w stanie je wyprać. To pranie bowiem najbardziej niekorzystnie wpływa na materiał, bo często jest wykonywane nieprawidłowo i niezgodnie z zaleceniami producenta.
Dzisiejsze pralki zdają się być narzędziami doskonałymi, które zapewnią nam idealnie wyprane ubrania niezależnie od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Trzeba jednak wiedzieć, że choć pranie w niskich temperaturach jest dziś bardzo modne i ekologiczne, to nie zawsze dobre dla tkanin. Niekiedy powoduje, że ubrania stają się po prostu mniej świeże; innym razem nie dopiera większych zabrudzeń. Prócz prania jest również kwestia konserwacji i suszenia. Jak więc postępować z bluzkami z różnych materiałów?
Bluzki z wiskozy
Wiskoza jest dziś jednym z najpopularniejszych, ale i szlachetniejszych materiałów. Choć jest to włókno stworzone chemicznie z celulozy, to jednak posiada wygląd zbliżony do bawełny, a niekiedy nawet pięknego jedwabiu. Jednocześnie jednak, mimo swojej popularności, wiskoza jest bardzo delikatna, o czym często zapominamy. Ten z pozoru twardy materiał staje się nieodporny na zniszczenia, gdy jest mokry. Z tego powodu bluzki z wiskozy zaleca się prać nie tylko w zimnej wodzie i w rękach, ale również bez specjalnego wyżymania, gniecenia i zaciągania. Wyprany w wysokiej temperaturze może się skurczyć, zaś zaciągnięty np. zamkiem podczas prania - podrzeć. Suszenie powinno przebiegać naturalnie, zaś bluzka z wiskozy może być prasowana na mokro albo z użyciem pary.
Bluzki z jedwabiu
Jedwab jest jednym z najszlachetniejszych, ale i najbardziej wymagających pod względem pielęgnacji materiałów. Zanim zdecydujemy się uprać bluzkę z jedwabiu musimy stwierdzić, czy producent na to pozwolił - niektóre gatunki jedwabiu należy prać chemicznie. W przeciwnym wypadku dozwolone jest jedynie pranie w wodzie, i to najlepiej po każdym noszeniu, aby zmyć nieprzyjemne i szkodliwe dla materiału zapachy i związki. W przypadku, gdy na jedwabnej bluzce zrobiła się plama, do dyspozycji pozostaje nam jedynie czyszczenie chemiczne. Warto też dodać, że prasowanie powinno przebiegać wtedy, gdy materiał jest mokry, a żelazko - niezbyt nagrzane.
Bluzki z koronkami
Co kilka sezonów wraca moda na koronkowe wzory - a wraz z nią pojawia się dylemat, w jaki sposób czyścić bluzki z koronkami, aby ich nie uszkodzić. Ze względu na swoją strukturę koronki dzielą się na delikatne i bardzo delikatne - wszystkie, bez względu na rodzaj, pierzemy tylko ręcznie i to koniecznie w środkach do prania delikatnych tkanin, np. specjalnych płynach. Nie należy oddawać ich do pralni chemicznej, bo prawdopodobnie stracą swój doskonały wygląd. Po praniu najlepiej jest suszyć bluzkę w pozycji albo poziomej, albo wiszącej, bez jej wyżymania - wodę trzeba tylko odcisnąć. W przypadku koronek bawełnianych mamy możliwość nie tylko wykrochmalenia bluzki, ale również jej uprasowania; koronek z nylonu czy poliestru nie wolno poddawać żadnemu z tych zabiegów.
Bluzki z bawełny
Bawełna jest jednym z najbardziej cenionych włókien naturalnych, jednakże rzadko stosuje się przy wyrobie bluzek samą bawełnę; częściej spotykane są rozmaite połączenia, zwłaszcza np. z elastykami takimi jak elastan. Samą czystą bawełnę można prać bez problemu w pralce. W przypadku białej tkaniny możemy zastosować również wysokie temperatury oraz proszki; ważne jest, aby tkanina była dobrze odwirowana. Bawełna farbowana z kolei powinna być najpierw posegregowana pod względem możliwości farbowania. Warto też zwrócić uwagę, czy producent nie określił maksymalnej temperatury prania, co zdarza się zwłaszcza w przypadku bawełny z rozmaitymi domieszkami.
Bluzki z satyny
Satyna satynie nierówna - może być to materiał zarówno nylonowy, jak i bawełniany czy poliestrowy. Z tego powodu pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie metki, aby mieć pewność, że dany rodzaj satyny nadaje się do prania w pralce; zazwyczaj jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku bluzek z cienkiej satyny. Należy jednak pamiętać, aby prasowanie odbywało się na wilgotnej bluzce, w przeciwnym razie każda kropla wody pozostawi widoczny ślad; co więcej, ważne jest, aby bluzki z satyny były prasowane jedynie na lewej stronie. Zapobiega to tworzeniu się nieestetycznych plam.
Bluzki z poliestru
Poliester to jeden z najczęściej spotykanych materiałów sztucznych, które cieszą się powodzeniem głównie z uwagi na swoją dużą niezniszczalność w porównaniu z innymi tkaninami. Z tego powodu poliester można prać nawet w wysokich temperaturach, ponieważ nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo; co więcej, można go również suszyć w suszarce. Ostrożnie należy natomiast postępować z prasowaniem - zazwyczaj poliester nie wymaga prasowania, dlatego jeśli nie jest to absolutnie koniecznie, to lepiej tego nie robić. W przeciwnym wypadku należy zadbać, aby żelazko nie było zbyt gorące.
Źródło: www.gatta.pl.
Komentarze