Jak przywrócić biel zszarzałym ubraniom?

PranieZszarzała odzież to nie zawsze wina nieumiejętnego prania w nieodpowiednim programie lub z farbującymi elementami garderoby. Częstą przyczyną niechcianego zabarwienia są twarda woda lub kamień osadzający się w pralce. Jak przywrócić ubraniom biel?

Trudna miłość do białych ubrań

Chyba nie ma osoby, która nie miałaby w swojej garderobie chociaż kilku białych ubrań. Niestety bardzo ciężko utrzymać je w czystości i zachować na długo krystaliczną świeżość koloru. Szybko się brudzą i widać na nich dosłownie wszystko, każdą plamę i wszelkie pozostałości po niej. Do tego białe rzeczy z czasem robią się szare lub żółtawe, zwłaszcza pod pachami.

Domowe sposoby vs. specjalistyczne płyny

Sposobem naszych matek na przywrócenie bieli było półgodzinne wygotowywanie zszarzałych ubrań. Do wody często dodawały też kilka kropel soku z cytryny, który pełnił funkcję naturalnego wybielacza. Jednak ta metoda może powodować kurczenie się garderoby i nadaje się wyłącznie do prania bawełnianej bielizny. Inny dawny domowy sposób to całonocne namaczanie w wodzie utlenionej. Niestety sprawdza się on jedynie na wełnianej odzieży, a inne tkaniny może trwale uszkodzić. Zwykłe wielokrotne pranie bez odpowiedniego płynu również nie przywróci ubraniom upragnionej bieli. Może się za to przyczynić do jeszcze większego zszarzenia ubrania, a do tego spowodować zesztywnienie materiału. Bezpieczniej stosować np. płyn Vanish Oxi Action Krystaliczna Biel - http://www.vanish.pl/, który należy dodać do prania, a w przypadku trudnych i zaschniętych plam można go użyć do wcześniejszego namaczania.

Żeby czarne pozostało czarne

Podobnej troski jak białe ubrania wymaga odzież czarna. Najlepiej prać ją ręcznie w letniej wodzie, ale mało kto ma na to czas i siły. Jeśli chcemy, by nie spłowiała w pralce, przed włożeniem do bębna obróćmy każdą sztukę odzieży na lewą stronę i ustawmy program do tkanin delikatnych oraz temperaturę nie większą niż 40 stopni. Pamiętajmy, że proszki do prania mogą nierównomiernie się spłukiwać i pozostawiać na ubraniach białe smugi, dlatego do czarnej odzieży lepiej stosować specjalistyczne płyny.

Komentarze