Jak radzić sobie z mszycami w ogrodzie i na balkonie?

MszyceMszyce to częsty problem zarówno na roślinach ozdobnych, jak i warzywach. Mogą one pojawić się zarówno na egzemplarzach uprawianych w ogrodzie bezpośrednio w gruncie, jak i na roślinach rosnących w balkonowych czy tarasowych skrzynkach lub donicach. Szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają i oblepiają liście i łodygi roślin. Prowadzi to do skręcania się liści, zahamowania wzrostu i wyniszczenia roślin.

Na szczęście istnieją sprawdzone skuteczne sposoby na mszyce. Możemy je zwalczać zarówno naturalnymi, jak i syntetycznymi środkami ochrony roślin. Istnieją też skuteczne metody zapobiegania ich pojawieniu się na roślinach. Dowiedz się, jak radzić sobie z mszycami w ogrodzie i na balkonie.

Jak zapobiec inwazji mszyc?

Mszyce często pojawiają się na wiosnę od razu na początku sezonu. Możemy temu zapobiec, stosując dobre praktyki ogrodnicze. Bardzo ważne jest usuwanie resztek starych roślin z ogrodu czy skrzynek balkonowych. Już wczesną wiosną warto także zadbać o regularne odchwaszczanie. Te dwie kwestie są bardzo istotne, aby ograniczyć miejsca żerowania wiosennych pokoleń mszyc. Również ważne jest także zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy roślinami. Ich zbyt duże zagęszczenie sprzyja nie tylko inwazji mszyc, ale również pojawianiu się innych szkodników roślin oraz chorób grzybowych. Ogromnie pomocne będzie także systematyczne przeglądanie roślin - szczególnie młodych sadzonek. Jeśli zauważymy na nich mszyce, wówczas trzeba je koniecznie od razu usunąć. Zapobiegniemy w ten sposób ich dalszemu namnażaniu się i ekspansji na inne rośliny.

Zwalczanie mszyc

Mszyce, podobnie jak inne szkodniki roślin, należy zacząć zwalczać jak najszybciej po zauważeniu ich na roślinach. Dlatego tak ważne jest systematyczne przeglądanie zarówno kwiatów, jak i warzyw czy owoców rosnących w naszym ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Im szybciej zauważymy problem, tym łatwiej będzie nam się z nim uporać. Do zwalczania mszyc możemy zastosować chemiczne środki ochrony roślin - insektycydy, bądź naturalne ekologiczne preparaty odstraszające i zwalczające szkodniki. Obie grupy środków są skuteczne, jednak trzeba pamiętać o tym, że te chemiczne mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym metodom zwalczania mszyc:

1. Chemiczne zwalczanie mszyc

Opryski insektycydami zwalczającymi mszyce są powszechnie stosowane na dużych plantacjach przemysłowych. Można je oczywiście zastosować także w ogrodzie lub na balkonie, ale zanim się na to zdecydujemy, warto najpierw rozważyć wszystkie za i przeciw temu rozwiązaniu.

Oprysk na mszyce
Oprysk na mszyce

Preparaty te zazwyczaj działają szybko, a ich skuteczność jest wysoka. Jednak przy ich stosowaniu trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta co do dawki środków, sposobu i terminu ich stosowania, a także środków bezpieczeństwa, które należy zachować podczas wykonywania zabiegu ochrony roślin. To bardzo ważne, ponieważ nieprzestrzeganie tych wytycznych może skutkować zatruciem środowiska naturalnego oraz spowodować poważne problemy zdrowotne. Nie zapominajmy, że są to preparaty silnie działające i nie lekceważmy ich toksyczności. Wybór insektycydów zwalczających mszyce jest duży. Są wśród nich zarówno takie, które stosuje się tylko raz w sezonie, jak i takie, których używa się przemiennie.

Skuteczne preparaty zwalczające mszyce to:

  • pyretroidy do jednorazowego zastosowania na początku sezonu: Fastac 100EC, Karate Zeon 050 CS, Decis 2,5 EC.
  • chloronikotyle do stosowania przemiennego z innymi grupami środków: Calypso 480 S.C., Confidor 200 SL, Mospilan 20 S.C.,
  • fosforoorganiczne do stosowania przemiennego z innymi grupami preparatów: Bi 58 Nowy, Actelic 500 S.C., Owadofos Extra 480 EC,
  • karbaminiany do stosowania przemiennego z innymi grupami środków: Pirimir 500 WG.

2. Ekologiczne zwalczanie mszyc

Wiele osób twierdzi, że ekologiczne środki do zwalczania mszyc nie są tak skuteczne, jak te chemiczne. Tymczasem działają one bardzo dobrze, ale wymagają zdecydowanie innego podejścia i większej systematyczności. Warto je wypróbować, ponieważ są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego i dla naszego zdrowia.

Skuteczne naturalne środki ochrony roślin zwalczające mszyce to:

  • gnojówki roślinne na przykład z pokrzyw lub skrzypu,
  • napary roślinne przykładowo z rumianku, krwawnika, wrotycza, piołunu, bielunia,
  • wywary roślinne na przykład z czosnku, cebuli, mniszka, lulka czarnego.

Środki te stosuje się zarówno profilaktycznie, jak i interwencyjnie, w razie pojawienia się mszyc. Najczęściej zalecane jest ich stosowanie raz na dwa tygodnie przez cały sezon, czyli od wiosny aż do jesieni. Naturalne środki ochrony roślin są nie tylko bezpieczne i skuteczne, jeśli odpowiednio się je stosuje, ale także wielofunkcyjne. Wszystkie tutaj wymienione ekologiczne preparaty działają nie tylko na mszyce, ale też na wiele innych gatunków szkodników oraz wykazują działanie ochronne przeciwko popularnym chorobom grzybowym roślin. Ponadto dostarczają roślinom cennych związków mineralnych i organicznych substancji biologicznie czynnych. Działają one również korzystnie na strukturę gleby. Rośliny traktowane takim środkami nie tylko są znacznie rzadziej porażane przez szkodniki i choroby, ale też są dorodniejsze, obficiej kwitną i owocują.

Napar ziołowy na mszyce
Napar ziołowy na mszyce

Kluczem do sukcesu w zwalczaniu mszyc jest systematyczność i szybkie reagowanie. Warto często przeglądać rośliny - szczególnie te młode - i sprawdzać, czy nie pojawiły się na nich mszyce. Często, jeśli zauważymy problem szybko, wystarczy jedynie mechanicznie usunąć pojedyncze mszyce z powierzchni roślin palcem lub pędzelkiem. Dbajmy także o to, aby nasze rośliny były dobrze nawadniane, odpowiednio odżywiane oraz pielęgnowane. Zadbane rośliny są bowiem o wiele rzadziej atakowane przez szkodniki.