Jak sprzątać duży dom?

Pomoc domowaSprzątanie domu to zdecydowanie większe wyzwanie niż doprowadzenie do porządku mieszkania. Przede wszystkim duża przestrzeń sprzyja gromadzeniu przedmiotów, a tym samym gromadzeniu się kurzu. Więcej okien do umycia, podłóg do odkurzenia, łóżek do zaścielenia… Jak efektywnie sprzątać dom, aby zawsze wyglądał schludnie?

Złota zasada mówi, żeby sprzątać na bieżąco. W przypadku domu z pewnością jeszcze bardziej ułatwia to utrzymanie porządku. Nikt nie chciałby spędzać całego dnia, zwłaszcza wolnej soboty, na doprowadzeniu domu do ładu. Dzięki regularnemu ogarnianiu przestrzeni sprzątanie minie szybko i bezboleśnie. Zaczynajmy od górnego piętra, a kończmy na pomieszczeniach gospodarczych. Jak rozplanować prace?

Sprzątaj dom z planem

Zaczynając od góry nie będziemy przenosić kurzu lub zabrudzeń do czystych pomieszczeń. Jeśli posiadamy balkon warto zamieść i zmyć go w pierwszej kolejności. Następnie przechodzimy do pokoi - zmieniamy pościel, ścieramy kurze oraz odkurzamy podłogę. Przechodzimy kolejno pomiędzy sypialniami i pokojami dzieci. Po zakończeniu porządków w pokojach sprzątamy łazienkę i garderobę, a na końcu zamiatamy i odkurzamy przedpokój schodząc po schodach zamiatamy je, po czym zmywamy. Na parterze zaczynamy od salonu, jadalni, gabinetu lub biblioteczki. Dopiero wtedy przechodzimy do kuchni, następnie spiżarki, kotłowni czy składzika. Porządki kończymy w łazience, w której składamy wszystkie brudne ubrania (lub nastawiamy pranie), wylewamy wodę z wiaderka z mopem albo odnosimy środki czystości. Dopiero po posprzątaniu domu wychodzimy na taras, schody zewnętrzne czy do ogrodu.

Mycie okien i gruntowne porządki

Większy problem mogą stanowić porządki wiosenne lub przedświąteczne, kiedy chcemy uporządkować wszystkie zakamarki, pozbyć się nie potrzebnych przedmiotów lub przygotować dom do remontu. Wtedy do podstawowych czynności dochodzi mycie okien, odświeżenie dywanów, przejrzenie garderoby. Tego typu sprzątanie warto rozdzielić w czasie i wykonać metodą małych kroków, a w przypadku konieczności pomocy dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie wsparcia na zewnątrz. Zatrudnienie pani do sprzątania będzie doskonałym pomysłem zarówno w przypadku gruntownego sprzątania, jak i co sobotnich porządków. Wtedy zdecydowanie ten przykry obowiązek wykonamy znacznie szybciej oraz efektywniej.

Gdzie szukać pomocy domowej?

Pomoc domowa może umyć okna, odkurzyć dom, zmyć podłogi, a w okresie wiosennym także pomóc w ogrodzie. Warto wcześniej zapytać znajomych o polecenie zaufanej, sprawdzonej osoby lub skorzystać ze specjalistycznego portalu z ogłoszeniami. W serwisie możemy przeszukiwać oferty lub zamieścić swoją, kontaktować się z kandydatkami, a następnie umawiać się na spotkanie, aby porozmawiać o warunkach współpracy. Pozwoli to wybrać najlepiej odpowiadającą naszym oczekiwaniom i potrzebom osobę.

Autor: www.pomocedomowe.pl.

Komentarze

Krystyna
Zgodzę się z moją przedmówczynią, nawet w dobie tych wszystkich najlepszych sprzętów,urządz eń czy różnego rodzaju środków chemicznych sprzątanie dużego domu zajmuje mi wiele czasu a niekiedy i godzin.
Gabrysia
Sprzątanie dużego domu to nie lada wyzwanie dla większości kobiet ponieważ potrzeba poświęcić dużo czasu i sił a niekiedy i nerw.