Jak ustawić telewizor w salonie?

Aranżacja salonuOd tego, w którym miejscu salonu ustawimy telewizor, będzie zależał codzienny komfort korzystania z niego. Planując aranżację pokoju, powinniśmy więc uwzględnić kilka ważnych czynników, co pozwoli uniknąć męczenia się wzroku podczas oglądania filmów czy zakłócania seansów przez innych domowników.

Salon idealnym miejscem na telewizor

Salon jest najczęściej największym domowym pomieszczeniem, co jest jedną z przyczyn, dla których telewizor umieszczamy właśnie w nim. Ponadto, w tym pokoju toczy się codzienne rodzinne życie, a telewizor często stanowi centrum domowej rozrywki, z którego korzystamy wspólnie. Aby jednak spędzanie wolnego czasu przed ekranem było w pełni wygodne, należy dobrze przemyśleć, gdzie ustawić urządzenie.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę? Ważna będzie odległość ekranu od sofy, ustawienie sprzętu względem okien oraz domowych szlaków komunikacyjnych. Nie zapominajmy również o tym, by telewizor tak wkomponować w wystrój, aby stanowił jego integralną część.

Aranżacja salonu

Telewizor i sofa - zachowujemy optymalną odległość

Odpowiednia odległość, jaką widz powinien zachować od ekranu urządzenia jest różna w zależności od tego, jak duży jest telewizor oraz jakiej jest rozdzielczości. Przyjmuje się, że np. dla modelu 40" optymalna odległość mieści się w granicach 1,6-2,3 m, natomiast dla urządzenia 55" - w granicach 2,20-4,40 m. W przypadku sprzętu w rozdzielczości 4k, określanego również jako Ultra HD, widz może znajdować się bliżej ekranu niż w przypadku Full HD czy HD, bez utraty komfortu oglądania oraz obniżenia jakości obrazu.

Telewizor a okna

Telewizor możemy ustawić zarówno w przy samej ścianie, jak i z dala od niej. W pierwszym przypadku w grę wchodzi także montaż telewizora na ścianie, o czym więcej przeczytamy tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-powiesic-telewizor-na-scianie.bhtml. To dobre rozwiązanie, gdy np. chcemy zaoszczędzić miejsce w pokoju, by móc swobodnie się po nim poruszać. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zawieszenie sprzętu, ustawienie go przy ścianie czy bliżej środka pokoju, pamiętajmy, by nie znajdował się na tle okien ani prostopadle do nich.

Jeśli będziemy spoglądali na ekran, za którym znajdują się przeszklenia, najpewniej światło dzienne będzie razić nas w oczy, znacznie utrudniając relaks. Telewizor ustawiony prostopadle do okien będzie z kolei odbijał światło. Jeśli jednak nie mamy wiele możliwości aranżacyjnych, aby uniknąć takich niedogodności, zadbajmy o odpowiednie przesłony okienne, które zablokują promienie słoneczne i przycienią wnętrze.

Aranżacja salonu

Kilka dodatkowych wskazówek

Odbiornik może zostać wyeksponowany, czemu szczególnie sprzyja większa przestrzeń. Ustawiony na stoliku RTV dopasowanym do reszty mebli będzie centralnym elementem aranżacji. Jeśli zechcemy go ukryć, możemy zawiesić go np. na ścianie i obudować specjalną szafką albo zamocować we wnęce.

Wybierając miejsce na kącik telewizyjny oraz TV zadbajmy też o to, by nie znalazły się one na drodze do innego pokoju, kuchni czy na taras - dzięki temu nikt nie będzie zasłaniał nam ekranu podczas poruszania się po domu, a to jeden z warunków komfortowego odpoczynku i udanego relaksu.