Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej? Domowe sposoby

Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej?Uporczywy kamień, osady z mydła, tłuste plamy i inne trudne do usunięcia zabrudzenia, które osadziły się na armaturze łazienkowej, spędzają Ci sen z powiek? Czyścisz łazienkę konwencjonalnymi środkami czystości, ale nie osiągasz satysfakcjonujących efektów? Kamienia, który wytrąca się z twardej wody i osiada na karanie możesz pozbyć się prostymi domowymi sposobami. Dowiedz się, jak usunąć kamień z baterii łazienkowej?

Bakterie łazienkowe produkowane są z mosiądzu i pokrywane warstwą niklu i chromu. Wykańcza się je również, stosując malowanie proszkowe lub galwanizowanie. Armatura jest obecnie dostępna w wielu różnych kolorach i wzorach - na przykład:

  • białym,
  • czarnym,
  • złotym,
  • stylizowanym na postarzałe złoto.

Choć baterie są trwałe, to jednak przy ich pielęgnacji powinniśmy zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Nie wolno ich na przykład szorować proszkami i pastami o wysokiej granulacji ani używać do ich czyszczenia drucianych szczotek czy innych ostrych powierzchni, ponieważ mogą ulec zarysowaniu. Armaturze nie służy również wiele substancji czynnych zawartych w konwencjonalnych środkach czyszczących.

Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej? Domowe sposoby

Niestety, wielu z nas chcąc pozbyć się uporczywych zabrudzeń, długotrwale stosuje powszechnie dostępne bardzo agresywne środki czyszczące. Zawierają one silnie działające substancje wybielające oraz kwasy nieorganiczne - na przykład: solny czy fosforowy, a także silne zasady, które przyczyniają się porowacenia zewnętrznej powierzchni armatury łazienkowej.

Paradoksalnie powoduje to jeszcze silniejsze osadzanie się kamienia i przywieranie uporczywego brudu do baterii, co sprawia, iż naprawdę ciężko go usunąć. Może również skutkować powstawaniem różnego rodzaju plam, zacieków i przebarwień na korpusie baterii, których - niestety - nie da się już zmyć. Z czasem wszystko to prowadzi do całkowitego jej zniszczenia i konieczności wymiany na nową.

Tymczasem czyszczenie jej naturalnymi, a zarazem bezpiecznymi metodami jest nie tylko o wiele skuteczniejsze i bezpieczniejsze, ale pomoże nam zdecydowanie wydłużyć żywotność baterii, co przełoży się na realne oszczędności.

Najlepsze naturalne środki do usuwania kamienia z baterii łazienkowej:

Wśród sprawdzonych metod znajdą się takie produkty codziennego użytku, jak:

  • szare mydło,
  • ocet,
  • soda oczyszczona.

Szare mydło
Zwykłe szare mydło rozpuszczone w ciepłej wodzie potrafi zdziałać cuda. Weźmy delikatną szmatkę lub gąbkę i wyczyśćmy nim najpierw dokładnie całą armaturę łazienkową, z bateriami włącznie. W ten sposób usuniemy zapewne większość zabrudzeń jak, chociażby pozostałości innych mydeł i kosmetyków oraz wszelkie tłuste plamy i brud.

Ocet
Najlepiej użyć delikatniejszego octu jabłkowego, ale sprawdzi się również ten zwykły - spirytusowy, rozcieńczony z wodą w proporcji pół na pół. Ocet to pogromca wszelkich zacieków oraz uporczywego kamienia. Z reguły wystarczy już nalać odrobinę octu z wodą na ściereczkę i przetrzeć zakamienione miejsca. Jeżeli jednak problem jest duży, to można przyłożyć do pokrytego kamieniem kranu szmatkę nasączoną w occie na 10 minut. Po upływie tego czasu kamień całkowicie się rozpuści. Wystarczy już tylko spłukać armaturę dokładnie ciepłą wodą. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż nie powinniśmy obawiać się, że ocet zniszczy kran - nie ma takiej możliwości. Zawarte w nim kwasy organiczne są na tyle łagodne, że nie zaszkodzą czyszczonym powierzchniom. Nie obawiajmy się również specyficznego zapachu octu. Bardzo łatwo ulega on ulotnieniu się i już po 10- 15 minutach od spłukania go z powierzchni, zapach jest całkowicie niewyczuwalny.

Soda oczyszczona
Jeśli nie mamy w domu octu, to również skutecznym środkiem na kamień na baterii umywalki czy wanny jest zwykła spożywcza soda oczyszczona. Dwie łyżki sody zalewamy odrobiną letniej wody, tak aby powstała papka i nakładamy ją na najbardziej zakamienione miejsca. Pozostawiamy na 15-20 minut i dokładnie spłukujemy. Pamiętajmy, by nie szorować armatury sodą - lepiej najpierw ją spłukać, a dopiero później przetrzeć dokładnie kran mokrą ściereczką. Bez problemu powinniśmy usunąć cały kamień i inne zanieczyszczenia, a dodatkowo soda pomoże nam skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z odpływu. Warto czyścić całą armaturę łazienkową roztworem octowym raz w tygodniu. Zajmie nam to nie więcej niż 5-10 minut, a dzięki regularnemu stosowaniu tej metody zapobiegniemy ponownemu osadzaniu się kamienia, a nasza armatura przez cały czas będzie lśnić czystością.

Oprócz powyższych przyborów codziennego użytku, aby na wylewkach nie pojawiały się zacieki, warto również zabezpieczyć powierzchnię zwykłym spożywczym olejem na przykład kroplą oliwy z oliwek, czy oleju kokosowego. Po wyczyszczeniu kranu i osuszeniu jego powierzchni po prostu przecieramy go szmatką z kroplą oleju.

Jak odkamienić perlator?

Sporym wyzwaniem wydaje się doczyszczenie zakamienionego perlatora czy główki prysznica. Perlatory to urządzenia napowietrzające wodę, które zdecydowanie zmniejszają jej zużycie. Pojawiają się one w naszych domach coraz częściej. Problem pojawia się wtedy, gdy w niewielkich oczach perlatora, przez które przelatuje woda, osadza się kamień lub inne zabrudzenia. Podobna sytuacja zdarza się często w niewielkich otworach końcówki prysznicowej. Kamień w takich miejscach trudno jest efektywnie doczyścić ściereczką, gąbką czy nawet szczoteczką. Z pomocą przychodzi tutaj niezawodny ocet.

Wystarczy odkręcić końcówkę prysznica lub zakamieniony perlator z kranu i zamoczyć go na co najmniej godzinę w ciepłej wodzie z octem. Kamień zostanie całkowicie rozpuszczony, a zalegające zabrudzenia zmiękną i da się je z łatwością wypłukać pod strumieniem bieżącej wody. Teraz wystarczy już tylko wypłukać urządzenie, osuszyć i wkręcić ponownie na swoje miejsce. Taki zabieg warto wykonywać raz w miesiącu, aby nie dopuścić do gromadzenia się kamienia.

Czyszczenie łazienki może być łatwe, szybkie, przyjemne i tanie. Wystarczy dobre naturalne szare mydło i odrobina octu, aby nasza armatura lśniła czystością i to bez szorowania. Stosując ekologiczne metody czyszczenia łazienki, nie tylko oszczędzamy nerwy, czas i pieniądze, ale również dbamy o stan środowiska naturalnego, ponieważ nie używamy syntetycznych środków czyszczących, które zanieczyszczają środowisko i w dodatku są sprzedawane w plastikowych opakowaniach.

Komentarze

Editta
Też uważam, że najlepszy jest ocet. Stosuję go od lat do usuwania wszelkiego kamienia.