Twarda woda to woda, która zawiera duże ilości składników mineralnych, takich jak wapń i magnez. To może powodować problemy z tworzeniem się osadów i kamienia, a także wysuszenie skóry po myciu lub kąpieli. Twarda woda w kranie pochodzi z zasobów wodnych, takich jak jeziora i rzeki, które zawierają duże ilości składników mineralnych, takich jak wapń i magnez. Woda ta może również zawierać inne minerały, takie jak żelazo i mangan, które również przyczyniają się do twardości wody.
Osad i kamień w wodzie kranowej powstają, gdy twarda woda zawierająca duże ilości wapnia i magnezu krystalizuje się i osadza na powierzchniach, takich jak rury i urządzenia sanitarne. Wysoka twardość wody może powodować liczne problemy takie jak podrażnienia skóry i nasilenie się chorób alergicznych, trudności w utrzymaniu w czystości armatury łazienkowej i kuchennej oraz naczyń do gotowania i spożywania posiłków, a także zmniejszać żywotność urządzeń, takich jak bojlery i zmywarki.
Kamień z twardej wody z armatury i naczyń kuchennych możemy usunąć na wiele różnych sposobów. Warto pamiętać, że domowe sposoby są równie skuteczne, jak gotowe preparaty przeznaczone do jego usuwania. Możemy zastosować na przykład sodę oczyszczoną, sok z cytryny czy ocet. Niestety żadne środki ani te domowe, ani kupne, nie usuną przyczyny problemu. Jeśli woda, która płynie z naszych kranów, jest twarda, to kamień będzie się na bieżąco osadzać i będzie trzeba go ciągle usuwać. Jeśli chcemy trwale pozbyć się problemu kamienia, a nasza woda wodociągowa jest twarda, wówczas jedyne naprawdę skuteczne rozwiązania to założenie specjalnych filtrów do wody, które zmiękczą wodę w całej instalacji.
Dowiedz się, jak szybko i skutecznie usunąć kamień z armatury i naczyń
3 proste sposoby usuwania kamienia z naczyń i armatury
1. Sok z cytryny
Sok z cytryny z łatwością rozpuszcza wszelkie uciążliwe osady brudzące armaturę oraz naczynia kuchenne, ponieważ ma kwaśny odczyn i może rozpuścić sole wapnia i magnezu, które tworzą kamień.
Sok z cytryny
Aby zastosować sok z cytryny do czyszczenia naczyń i armatury, należy:
- wymieszać sok z cytryny z ciepłą wodą w proporcji 1:1,
- nanieść mieszankę na powierzchnię, którą chcemy oczyścić, i pozostawić ją na kilka minut - umyć powierzchnię ciepłą wodą i wytrzeć ją do sucha.
- powtórzyć proces, jeśli to konieczne.
Jeżeli kamienia jest bardzo dużo, ponieważ powierzchnia od dawna nie była czyszczona, wówczas konieczne może okazać się powtórzenie procesu kilka razy, aby go usunąć.
Uwaga - należy unikać stosowania soku z cytryny na powierzchniach, które łatwo się rdzewieją, takich jak zwykła stal, ponieważ kwas cytrynowy może powodować korozję. Armatura i garnki najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, ale lepiej się upewnić przed przystąpieniem do ich czyszczenia.
2. Ocet
Ocet działa skutecznie na kamień z twardej wody w armaturze, ponieważ podobnie jak sok z cytryny ma on silnie kwaśny odczyn, wobec czego rozpuszcza sole magnezowe i wapniowe tworzące kamień. Z tym że ocet wykazuje nieco silniejsze działanie niż sok z cytryny, warto więc z niego skorzystać, kiedy mamy do czynienia z dużą ilością wyjątkowo uporczywego kamienia.
Kamień z armatury i naczyń za pomocą octu usuniemy w następujący sposób:
- rozcieńczamy ocet z wodą w proporcji 1:1, czyli na przykład pół szklanki octu i pół szklanki wody.
- nanosimy mieszankę na zabrudzoną powierzchnię i pozostawiamy ja na kilka minut.
- za pomocą gąbki lub ściereczki myjemy powierzchnię ciepłą wodą i wytrzeć ją do sucha.
- ocet wykazuje na tyle silne działanie, że w większości przypadków pozbędziemy się nawet dosyć zaawansowanego kamienia przy pierwszym czyszczeniu.
Jeżeli jednak po spłukaniu octu okazuje się, że armatura czy garnki nie są idealnie czyste, to należy po prostu powtórzyć czyszczenie w ten sam sposób. Podobnie jak soku z cytryny, także octu nie należy stosować na powierzchniach stalowych, które mogą ulegać korozji.
3. Gotowy preparat do usuwania kamienia
Oczywiście możemy również udać się do drogerii lub supermarketu i zaopatrzyć się gotowy środek. Ich wybór jest naprawdę ogromny. Środki odkamieniające dzielimy na takie przeznaczone do czyszczenia armatury oraz do zastosowania w różnego rodzaju urządzeniach domowych takich jak na przykład czajnik.
Środek do czyszczenia kamienia
Środki do usuwania kamienia mogą mieć formę płynu, proszku lub pasty. Na czym polega ich działanie? Wszystko zależy od rodzaju preparatu i składników aktywnych wchodzących w jego skład. Przykładowo część środków odkamieniających zawiera silnie działające środki chemiczne jak kwasy, które po prostu rozpuszczają kamień. Inne z kolei działają mechanicznie, gdyż w ich składzie znajdziemy krzemionkę oraz sole, które wcierane w zakamienioną powierzchnie po prostu powodują skruszenie się kamienia.
Jak stosować gotowe środki odkamieniające?
Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu preparatu. Ponadto pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Środki do usuwania kamienia wykazują silne działanie i mogą podrażniać skórę, dlatego zawsze, kiedy je stosujemy, wkładajmy gumowe rękawiczki. Ponadto przechowujmy je w bezpiecznym miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci.
Zakamienioną armaturę lub naczynia kuchenne wyczyścimy gotowym środkiem w kilku prostych krokach:
Krok 1 Należy dokładnie nanieść preparat na zakamienioną powierzchnię.
Krok 2 Pozostawiamy preparat na powierzchni przez kilka minut, aby zadziałał.
Krok 3 Myjemy armaturę lub naczynia za pomocą gąbki, lub myjki i ciepłej wody, a następnie wycieramy je do sucha. Oczywiście tutaj, podobnie jak w przypadku domowych środków odkamieniających, jednokrotne mycie może okazać się niewystarczające. W takim przypadku powyższe czynności należy powtórzyć.
Nie zapominajmy o tym, że środki do usuwania kamienia to preparaty silnie działające. Dlatego należy zachować ostrożność w ich stosowaniu, szczególnie na delikatnych powierzchniach. Ściśle przestrzegajmy zaleceń producenta i nigdy nie trzymajmy preparatu na czyszczonej powierzchni dłużej, niż jest to zalecane. W przypadku czyszczenia wyjątkowo cennej ozdobnej armatury warto najpierw nałożyć środek czyszczący tylko na niewielką powierzchnię w mało widocznym miejscu i sprawdzić, czy nie ulegnie ona uszkodzeniu pod wpływem środka chemicznego.
Czy można zapobiec osadzaniu się kamienia na armaturze i naczyniach?
Choć kamień z twardej wody bywa naprawdę uciążliwy, to jednak są sposoby, aby pozbyć się go raz na zawsze. Oczywiście najskuteczniejszą metodą jest filtrowanie wody w całej instalacji, jednak nie dla każdego jest to możliwe ze względu na wysoki koszt założenia w mieszkaniu specjalistycznych urządzeń filtrujących.
Na szczęście możemy również zapobiec lub chociaż mocno ograniczyć osadzanie się kamienia z wody, stosując się na co dzień do kilku prostych zasad:
1. Stosujmy dodatki do wody
Istnieją specjalne dodatki, które zmiękczają wodę, co zapobiega osadzaniu. Warto stale je stosować na przykład w takich urządzeniach jak pralka czy zmywarka. Pozwoli to zapobiec ich awariom spowodowanym zakamienieniem i znacząco wydłuży żywotność naszych domowych sprzętów.
2. Często myjmy naczynia i armaturę
Regularne mycie naczyń i armatury pomaga zapobiegać osadzaniu się grubej warstwy, która jest trudna do usunięcia. Codzienne przetarcie kranu czy kabiny prysznicowej zajmie nam zaledwie dwie minuty, natomiast mozolne doczyszczanie mocno zakamienionych rzadko czyszczonych powierzchni jest naprawdę długotrwałe.
3. Unikajmy używania bardzo gorącej wody
Stosowanie ciepłej lub letniej wody, zamiast bardzo gorącej pomaga zapobiegać osadzaniu się na armaturze, ponieważ sole wapnia, magnezu i innych pierwiastków wchodzące w skład kamienia z wody znacznie łatwiej wytrącają się w wysokich temperaturach.
Komentarze