Jak usunąć plamy z krwi?

Plamy z krwi - jak je usunąć?Jak usunąć plamy z krwi? Na co dzień zmagamy się z różnymi, trudnymi do usunięcia plamami. Jednymi z nich są plamy z… krwi. Skaleczenie, oklejenie się plastra od istniejącej już rany… w wielu przypadkach można zabrudzić coś krwią.

Bez względu na to, czy ubranie lub inny materiał zabrudzony został krwią ludzką czy zwierzęcą, zwykle tego typu nieczystości są trudne do wywabienia. Zwykle wyrzucamy taką odzież, a warto wiedzieć, jakimi sposobami spróbować plamę z krwi usunąć.

Istotne jest oczywiście to, czy zabrudzenia są świeże czy stare. Priorytetem w przypadku plam z krwi jest temperatura wody, jaką powinniśmy czyścić zabrudzone rzeczy. Pamiętajmy o tym, że plamy z krwi usuwamy tylko i wyłączenie z pomocą bardzo zimnej wody. Pod żadnym pozorem nie można moczyć brudnych rzeczy w wodzie ciepłej czy nawet letniej. W takim wypadku plama zaschnie i będzie jeszcze trudniejsza do usunięcia.

Jak usunąć plamę z krwi?

Jeśli plama z krwi jest świeża, należy niezwłocznie zaprać daną rzecz w zimnej wodzie. Możemy pomóc sobie dodatkowymi wywabiaczami. Jednym z nich jest sól kuchenna. Wystarczy posypać nią świeżą plamę, zostawić na około 60 minut i późnej spłukać obficie bardzo zimną wodą.

W przypadku starych plam sól kuchenna również jest dość skuteczna ale należy zamoczyć zabrudzone ubranie w wodzie z solą w proporcji 3 łyżek soli na jeden litr zimnej wody, a w przypadku tkanin wyjątkowo delikatnych, zmniejszyć ilość soli o połowę. Następnie dokładnie wypłukać.

Podobnie działanie wykazuje soda oczyszczona. Możemy wykorzystać też sok z cytryny, który ma właściwości wybielające. Uważajmy jednak w przypadku delikatnych tkanin oraz materiałów w mocnych kolorach: możemy je zniszczyć!

Inne sposoby na plamy z krwi

Wiele osób na plamy z krwi poleca krochmal. Trzeba rozrobić go z zimną wodą i taką mieszankę nałożyć bezpośrednio na plamę. Gry krochmal wyschnie, usuwamy go i płuczemy materiał. Działanie to powtarzamy, aż plama zostanie do końca usunięta.

Innym, równie ciekawym sposobem jest użycie wody utlenionej. Wystarczy nanieść kilka jej kropli bezpośrednio na plamę, potrzeć oraz zmyć w zimnej wodzie. Bardzo zabrudzone materiały możemy płukać w wodzie z dodatkiem wody utlenionej w proporcji 200 ml wody utlenionej na jeden litr czystej, zimnej wody. Następnie oczywiście płuczemy.

W przypadku plam z krwi sprawdza się również spray do dywanów. Wystarczy popryskać nim plamę, odczekać i spłukać w zimnej wodzie. Jeśli zabrudzenie jest świeże, po takiej operacji nie powinno być po nim śladu.

Doskonałe rezultaty osiągnąć można też przy użyciu zwyczajnego płynu do mycia naczyń. Jest znakomitym rozwiązaniem w przypadku tkanin delikatnych, ponieważ ich struktura nie zostanie zniszczona. Podobnie działa szare, mocno spienione mydło.

W wypadku pozostałych materiałów i większych lub zaschniętych plam warto sięgnąć też po nowoczesne odplamiacze, dostępne na rynku. Z ich użyciem odzież czy inne materiały zostaną nie tylko dokładnie wyczyszczone ale również zdezynfekowane.

W przypadku plam z krwi liczy się czas: jeśli zabrudzenie zaschnie, możemy liczyć się z tym, że nigdy nie usuniemy go do końca. Nie poddawajmy się jednak: zimna woda plus najprostsze domowe sposoby - to może okazać się naszą receptą na sukces.

Komentarze

Agnieszka
Dobrym sposobem na usunięcie plam z krwi jest wymieszanie octu z wodą w stosunku 1:1 i nałożenie roztworu na plamę i pozostawienie na kilka godzin.Jeśli nie da się usunąć plam z krwi, to trzeba oddać ubranie do pralni chemicznej.
Elka
Plamy z krwi mogą być trudne do usunięcia, ale nie niemożliwe.Im szybciej zaczniemy usuwać plamy, tym lepiej, bo plamy z krwi, które są świeże, są łatwiejsze do usunięcia niż te plamy, które zaschły.Dobrym sposobem na plamy z krwi jest soda oczyszczona, trzeba wymieszać ją z wodą, aby uzyskać pastę. Nałożyć pastę na plamę i pozostawić na kilka godzin.Soda oczyszczona pomoże rozbić krew.