Jak usunąć plamy z wosku (z ubrania, naczyń, szkła, skóry, włosów)?

Usuwanie plamPlamy to nasza codzienność: każdego dnia walczymy z wieloma zabrudzeniami, jedne z nich usuwa się łatwo i szybko, inne wymagają nieco bardziej zaawansowanych sposobów radzenia sobie. Plamami, które szczególnie wprawiają nas w zakłopotanie są plamy z wosku, czy lejącego się podczas andrzejkowych wróżb, czy też kapiącego z wypalającej się świecy. Jak szybko i sprawnie usunąć zabrudzenie z wosku? Poniżej garść praktycznych sposobów.

Plamy z wosku

W przypadku zabrudzeń z wosku niezwykle istotne jest na jakiej powierzchni powstało. Ponadto, usuwanie plam z wosku jest niejako czynnością dwuetapową. Pierwszym etapem jest usuwanie samego wosku, zwykle już w formie stwardniałej masy. Następnie musimy wywabić tłustą plamę, która zwykle pozostaje na materiale po usunięciu wosku.

Jak usunąć wosk z ubrania? Działanie zimna, działanie ciepła.

Zabrudzenie ubrań woskiem jest nie lada kłopotem, choć plamę można wywabić w dość prosty sposób. Wszystko zależy oczywiście od tego, z jakiego materiału wykonana jest zabrudzona odzież. Zwykle jednak skutkuje prosta metoda zamrażania odzieży, czyli włożenia rzeczy do zamrażalnika, aby wymrozić wosk. Gdy wyciągniemy ubranie, plama powinna bez trudu odejść od materiału.

Można również przeprasować plamę na ubraniu. Choć wydawać się to może posunięciem ryzykownym, sprawdza się w przypadku wielu tkanin. Wystarczy położyć na plamę arkusz papieru śniadaniowego oraz zaprasować do miejsce. Wosk przyklei się do papieru i z łatwością odejdzie od tkaniny. Nie stosujmy tej metody, gdy poplamiliśmy się kolorowym woskiem: na odzieży może zostać przebarwienie. Jeżeli na tkaninie pozostanie tłusta plama po gorącym wosku należy zamoczyć ją w ciepłej wodzie z płynem lub od razu wyprać. Jeśli z kolei dana rzecz może zostać wyprana w temperaturze 60 stopni i wyższej (np. ręczniki) z powodzeniem możemy wyprać ją w pralce: wosk powinien odkleić się od materiału w trakcie prania.

Jak usunąć plamy z wosku z ceramiki i naczyń?

Po andrzejkowych wróżbach czy romantycznej kolacji może pozostać miłe wspomnienie ale i… plamy z wosku na naczyniach czy ceramice. Jak sobie z nimi poradzić? Zabrudzone woskiem naczynie wkładamy do pojemnika z gorącą wodą: wosk powinien odejść bez trudu. Możemy potrzeć zabrudzone miejsce gąbką lub druciakiem nasączonym w płynie do naczyń. Ewentualne plamki czy zacieki usuwamy octem lub spirytusem. Naczynia można później umyć w zmywarce, oczywiście jeśli są do tego przeznaczone.

Usuwanie wosku ze szkła?

Aby pozbyć się zabrudzeń z wosku ze szklanych naczyń czy szklanego blatu stołu najlepiej go delikatnie zeskrobać, a plamę zmyć woda z płynem. Możemy także przetrzeć miejsce wacikiem, nasączonym z occie czy spirytusie, a na koniec przetrzeć powierzchnię z pomocą płynu do szyb lub szkła.

Usuwanie wosku z drewna i kafli?

Bywa tak, że wosk, na przykład ze świecy zaplami nasze drewniane meble czy podłogę. Jak poradzić sobie z takim zabrudzeniem? Podobnie jak w przypadku ubrań: ochłodzić lub podgrzać. Jeśli chcemy schłodzić plamę z wosku należy obłożyć ją lodem. Bardzo zimny wosk w prosty sposób zdejmiemy z mebla czy deski podłogowej. Możemy również podgrzać wosk za pomocą suszarki do włosów. Gdy się roztopi, zdejmijmy go z podłogi za pomocą ręcznika papierowego czy szmatki. Jeśli po usuniętym wosku pozostaną na podłodze tłuste plamy, przemyjmy ją wodą z octem. Podobnie postępujemy w przypadku plam z wosku na płytkach czy kaflach łazienkowych. Wosk zeskrobujemy, a plamy usuwamy mieszanką wody i ciepłego octu.

Usuwanie wosku z dywanów?

Plama na podłodze to jedno ale co zrobić, czy wosk ze świecy kapnie na nasz dywan lub wykładzinę? Gdy wosk jest jeszcze miękki, spróbujmy wyskrobać go jak najwięcej. Resztę obłóżmy lodem, jak na podłodze i poczekajmy aż będzie zimny. Zeskrobmy tyle wosku ile się da. Pozostałości obłóżmy papierem śniadaniowym i przeprasujmy żelazkiem. Można także użyć bibułki. Papier bez trudu wchłonie resztę tłuszczu z dywanu. Jeśli mimo to pozostanie tłusta plama, potraktujmy dywan środkiem, za pomocą którego zwykle go czyścimy.

Usuwanie wosku z tapety?

W przypadku plam z wosku na tapecie należy zrezygnować z metody ogrzewania wosku, ponieważ topniejąca parafina może wsiąknąć w tapetę. Lepszym rozwiązaniem jest ochłodzenie zabrudzenia oraz zeskrobanie wosku. Plamę czyścimy wacikiem, nasączonym w occie lub spirytusie ale nakładamy go niewiele, aby nie zniszczyć tapety.

Usuwanie wosku z plastiku?

Mogłoby się wydawać, że usuwanie wosku z plastikowych powierzchni jest proste. Owszem ale należy uważać, by nie zarysować powierzchni. Najlepszym sposobem jest oziębienie wosku, np. przy pomocy lodu i zeskrobanie przy pomocy drewnianej łyżki. Nie używajmy do tego celu noży ani innych ostrych przedmiotów. Plamy, powstałe po usuniętym wosku usuwamy szmatką, zamoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i octu.

Jak usunąć plamy z wosku ze skóry?

Zabrudzenie z wosku na skórzanej kurtce, torebce czy kanapie to nie lada problem… Powierzchnia jest delikatną i obawiamy się, aby nie zniszczyć jej podczas wywabiania plamy. Na początku musimy pozbyć się samego wosku. Najłatwiej zrobić to przy pomocy lodu, owiniętego w czystą szmatkę: oziębiony wosk można łatwo zdjąć. Jeśli chcemy do pogrzać, posypmy zabrudzenie talkiem i delikatnie podgrzejmy to miejsce suszarką. Nie należy skórzanej powierzchni traktować mokrą szmatką, zdrapywać wosku, smarować danego miejsca alkoholem czy innymi środkami. Tłustą plamę najlepiej zapastować, powinna zniknąć.

Jak usunąć wosk z włosów i sierści?

Zabrudzenie woskiem krótkich włosów należy przeczekać, czyli dać sobie czas, aż wosk dobrze stwardnieje, nie należy go ogrzewać. Wytrzepmy wosk z włosów za pomocą ręcznika, możemy lekko zwilżyć włosy olejkiem pielęgnacyjnym lub oliwką i wybrać wosk palcami. Następnie dokładnie myjemy włosy. Podobnie postępujemy z sierścią naszych czworonogów, zabrudzoną woskiem. Nieco inaczej kwestia ma się w przypadku długich włosów. Tutaj najlepiej pobrudzone pasemka owinąć cienkim ręcznikiem i potrzymać kilka sekund w prostownicy: wosk wybierzemy palcami, a następnie myjemy włosy i nawilżamy je.

Jak widać, zabrudzenia z wosku nie są wcale takie straszne, jak mogłoby się nam wydawać. Warto jednak pamiętać o tym, że usuniecie samego wosku to nie wszystko: w wielu przypadkach pozostaje się nam jeszcze uporać z plamą, jakie zostawia on po sobie, jednak i na to są skuteczne sposoby.

Komentarze