Jak usunąć rdzę z ubrania?

Usuwanie rdzy z ubraniaJak usunąć rdzę z ubrania? Porządki na strychu, remont w domu, popołudnie, spędzone w ogrodzie: często kończy się to nowymi plamami, również tymi, niezwykle trudnymi do usunięcia. Takie są na przykład plamy z rdzy, które wielu z nas kojarzą się z plamami praktycznie niemożliwymi do wyczyszczenia.

Nic bardziej mylnego. Zabrudzenia z rdzy są uporczywe ale bez względu na to, czy są świeże czy zaschnięte, istnieją sposoby na pozbycie się ich.

Jak usunąć plamy z rdzy?

Świeżą plamę z rdzy warto potraktować sokiem z cytryny. Wystarczy wycisnąć na plamę kilka kropel ze świeżej cytryny lub skropić ją roztworem kwasku. Podobne działanie wykazuje zwykła sól kuchenna. Można posypać nią plamę lub polać roztworem soli z wodą. Jeżeli zabrudzenie jest świeże ale rozległe, wybierzmy kąpiel cytrynową, czyli zamoczenie w gorącej wodzie z dodatkiem soku lub kwasku w proporcji jedna łyżeczka kwasku na szklankę wody. Następnie odzież pierzemy. W przypadku delikatnych materiałów, zaniechajmy tej metody. Gorąca kąpiel oraz dodatek soku z cytryny może zniszczyć strukturę włókna.

Jeśli plama jest już zaschnięta, sok z cytryny również okaże się pomocny ale sposób jest nieco inny. Najpierw plamę skrapiamy sokiem z cytryny lub roztworem kwasku i błyskawicznie umieszczamy materiał pod strumieniem pary wodnej, na przykład z gorącego czajnika. Później ubranie namaczamy w zimnej wodzie i pierzemy. Nie stosujmy tej metody w przypadku tkanin delikatnych. Kwas oraz gorąco może je zniszczyć. Możemy zasypać plamę proszkiem do pieczenia, poczekać i zaprać materiał. Ten sposób okazuje się skuteczny zarówno w przypadku świeżych, jak i zaschniętych plam. Doskonale sprawdza się także nabiał, a dokładniej zsiadłe mleko lub kefir. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na plamę, możemy delikatnie potrzeć i spłukać obficie wodą.

Mocna, zaschnięta plama? Działajmy kompleksowo: najpierw natrzyjmy ją sokiem z cytryny lub kwaskiem, a następnie obficie posypmy solą. Później zapierzmy i poczekajmy na efekty. Plama powinna zniknąć. Jeśli materiał jest mocny i syntetyczny, możemy posilać się znanymi na rynku odplamiaczami, coca-colą lub nawet płynem do czyszczenia toalet.

Zrezygnujmy z tych metod w przypadku materiałów cienkich i delikatnych. A co z nimi?

Jak postępować w przypadku plam z rdzy na delikatnych materiałach?

Plamę ostrożnie skrapiamy roztworem kwasku cytrynowego z wodą oraz pocieramy szarym, suchym mydłem. Później zaprasowujemy to miejsce żelazkiem z użyciem cienkiej szmatki. Pamiętajmy, by nigdy nie prasować tkaniny przed próbami usunięcia plamy, inaczej ją utrwalimy! W przypadku plam z rdzy należy być ostrożnym podczas czyszczenia odzieży kolorowej, istnieje bowiem ryzyko jej odbarwienia.

Jeśli obawiamy się, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie usunąć plamy z rdzy, mamy do czyszczenia z zabrudzeniem wyjątkowo silnym, rozległym lub brudna jest odzież wykonana z jedwabiu, wełny czy innego, charakterystycznego materiału, oddajmy ją do pralni. Specjaliści profesjonalnie zajmą się zabrudzoną odzieżą i zyskamy pewność, że zostanie ona solidnie wyczyszczona.

Komentarze