Jak usunąć sierść zwierząt z dywanów i obić meblowych?

Usuwanie sierści z mebliNa dywanach i obciach meblowych zwykle gromadzi się kurz oraz różnego rodzaju okruchy. Ich usunięcie najczęściej nie jest trudne - wystarczy do tego zwykły odkurzacz. W trudniejszej sytuacji są właściciele psów, kotów i innych futerkowych zwierząt domowych, którzy na co dzień borykają się z sierścią na obciach meblowych, dywanach i wykładzinach.

Sierść naszych pupili trzeba na bieżąco usuwać z mieszkania, ponieważ takie zabrudzenia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także sierść sprzyja rozwojowi roztoczy kurzu oraz grzybów i bakterii, ale też stanowi zagrożenie dla zdrowia osób cierpiących na alergię. Na szczęście istnieje sporo sposobów na skuteczne wyczyszczenie mebli i dywanów z sierści psa, kota, królika czy świnki morskiej. Na niewielkich powierzchniach możemy zastosować proste domowe metody, które nie wymagają nawet zastosowania odkurzacza, a regularnie stosowane dają naprawdę świetne efekty. Natomiast na większych powierzchniach będziemy już potrzebować profesjonalnej pomocy w postaci kärchera lub specjalnego odkurzacza piorącego do domowego użytku. Sprawdź, jaki odkurzacz sprawdzi się najlepiej w domu, w którym mieszka pies lub kot.

Jak usunąć sierść zwierząt z dywanów i obić meblowych?

To, że psy, koty i inne domowe zwierzaki gubią sierść, jest zupełnie normalne i zawsze decydując się na posiadanie pupila, musimy liczyć się z tym, iż będzie ona osadzać się na meblach tapicerowanych, dywanach czy wykładzinach. Czy ich czyszczenie będzie trudne i pracochłonne? To zależy od kilku różnych czynników. Bardzo ważne jest materiał, z jakiego wykonane są obicia meblowe i tekstylne akcesoria domowe, ale także metoda sprzątania i rodzaj sierści naszego pupila. Z pewnością czyszczenie tapicerki z sierści przyjdzie łatwiej właścicielom krótkowłosych czwórnogów, ale i miłośnicy puszystych piesków czy kotków nie muszą załamywać rąk. Sierść zwierząt można naprawdę bardzo ładnie zebrać z tkanin, trzeba to jednak robić naprawdę sumiennie i systematycznie.

Przyjrzyjmy się kilku sprawdzonym metodom na czyszczenie mebli i dywanów z sierści zwierząt domowych:

1. Domowe sposoby na sierść na dywanie i meblach tapicerowanych.

Jeśli sierści jest stosunkowo niewiele, a meble są wykonane z łatwych do czyszczenia tkanin, a także ich powierzchnia nie jest zbyt duża, to możemy z powodzeniem pozbyć się sierści prostymi domowymi sposobami.

Jest ich kilka:

  • mokra gąbka - niekiedy wystarczy przetrzeć mebel tapicerowany wilgotną gąbką, aby ładnie zebrać z jego powierzchni całą sierść. Dla lepszego efektu do wody, w której moczymy gąbkę, można dodać kilka kropli płynu do naczyń lub mydła w płynie.
  • gumowa rękawiczka - wiele osób przekonało się, że nic tak skutecznie i szybko nie usuwa sierści z tkanin jak zwykła gumowa rękawiczka. Możemy użyć cienkiej rękawiczki aptecznej lub grubszej przeznaczonej do wykonywania mokrych prac domowych. Rękawiczki używamy do czyszczenia tapicerki na sucho. Wystarczy po prostu założyć ją na dłoń i kilkukrotnie przetrzeć zakłaczoną powierzchnię. Sierść zbierze się na rękawiczce. Jest to co prawda naprawdę świetny sposób, jednak nadaje się on tylko na niewielkie powierzchnie. W przypadku kilku dużych tapicerowanych mebli i sporego dywanu stosowanie jej jest celowe tylko sporadycznie bowiem czyszczenie dużych obić dłonią raz przy razie, byłoby dosyć mozolne i długotrwałe.
  • ściereczka z mikrofibry - również tym sposobem możemy zebrać sierść z mebli tapicerowanych. Miejmy jednak na uwadze to, że sprawdzi się on tylko w przypadku niektórych rodzajów obić. Lekko zwilżoną ściereczką świetnie poradzimy sobie z usunięciem sierści naszego pupila na przykład z foteli i kanapy obitej syntetyczną lub naturalną skórą, a także sztywniejszym płótnem o zwartej strukturze. Metoda ta nie sprawdzi się w przypadku obić bardzo miękkich i tych z dłuższym włosiem, a także dywanów.
Gumowa rękawica
Gumowa rękawiczka

2. Profesjonalne sposoby czyszczenia mebli z sierści

Najlepszy efekt bez wątpienia osiągniemy, stosując profesjonalne metody czyszczenia tapicerki. Chodzi tutaj głównie o jej pranie specjalistycznymi urządzeniami. Nie oznacza to jednak wcale, jak mogłoby się wydawać, konieczności częstego korzystania z drogiej usługi kärchera. Możemy poradzić sobie z praniem dywanów i obić meblowych za pomocą odkurzacza piorącego. Tego typu urządzenia już od jakiegoś czasu są powszechnie dostępne i cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, gdyż są one naprawdę bardzo skuteczne.

Czy warto kupić odkurzacz piorący?

Odpowiedź na to pytanie w przypadku właścicieli psów i kotów jest w zasadzie jednoznaczna - zdecydowanie tak! Odkurzacz piorący to świetne urządzenie, dzięki któremu znacząco poprawi się jakość oraz komfort sprzątania mieszkania. Bez trudu usuniemy nim sierść naszych pupili ze wszystkich rodzajów tkanin. To jednak nie jest jedyna zaleta tego urządzenia. Jest ich o wiele więcej.

Odkurzacz piorący
Odkurzać piorący

Zalety odkurzacza piorącego to:

  1. Jest to sprzęt bardzo łatwych w obsłudze, z którego bez trudu może korzystać nawet osoba starsza, która nie jest tak zaznajomiona z nowoczesnymi technologiami, tak jak młodsze pokolenia.
  2. Odkurzacze piorące są coraz bardziej kompaktowe, co czyni je o wiele lżejszymi i praktyczniejszymi,
  3. Są to urządzenia powszechnie dostępne, a ich ceny wcale nie są wygórowane - odkurzacz piorący kupimy już za kilkaset złotych,
  4. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które możemy wykorzystać do czyszczenia obić meblowych, ale także dywanów, wykładzin czy wycieraczek. Sprawdzi się zarówno do tkanin domowych, jak i tych używanych na balkonie, tarasie czy ogrodzie.
  5. Odkurzacz piorący nie tylko szybko i skutecznie usunie sierść zwierząt nawet z dużych powierzchni, ale również wypierze dywany i tapicerkę. Usuniemy więc również wszelkie zabrudzenia, palmy, ale i wszechobecne roztocza kurzu domowego czy różnego rodzaju pyły. Odkurzacze piorące to wysokiej klasy urządzenia wyposażone w skuteczne filtry HEPA, które eliminują ze sprzątanej powierzchni najdrobniejsze nawet alergeny. Ponadto używając odpowiedniego detergentu piorącego o właściwościach dezynfekujących, antygrzybicznych i bakteriobójczych znacząco zwiększymy higienę naszego otoczenia. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są alergicy, małe dzieci czy osoby z przewlekłymi chorobami dróg oddechowym jak astma, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.
  6. Często przy użyciu odkurzacza piorącego możemy także umyć podłogę, na której są płytki, panele czy parkiet.

Choć domowe sposoby usuwania sierści naprawdę świetnie sprawdzają się na niewielkich powierzchniach, to mimo wszystko ich codzienne stosowanie bywa uciążliwe. Jeśli nie lubimy sprzątać lub po prostu nie mamy na to zbyt dużo czasu, to zdecydowanie warto zainwestować w odkurzacz piorący. Urządzenie to nie jest bardzo drogie (kupimy je już za kilkaset złotych), a pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku. Za jednym razem doskonale usunie z obić meblowych, dywanów i wygładziny nie tylko sierść naszych pupili oraz kurz i wszelkie okruchy, ale również wypierze różnego rodzaju plamy.