Jak usunąć żywicę z ubrania?

Usuwanie żywicy z ubrania - jak?Jak usunąć żywicę z ubrania? Przyjemny spacer z dziećmi po lesie, zabawy z psem w parku, rodzinna wycieczka za miasto czy leniwe popołudnie w ogrodzie: tak relaksujące sposoby na spędzenie wolnego czasu mogą zakończyć się niezbyt miło, a dokładniej nowymi plamami, w tym zabrudzeniami wyjątkowo trudnymi do usunięcia. Należą do nich plamy z żywicy.

Gdy widzimy na spodniach czy swetrze zabrudzenie z żywicy, myślimy sobie, że zostanie tam na zawsze, a ulubioną rzecz możemy już tylko wyrzucić. Na szczęście nic bardziej mylnego. Plamy z żywicy można z czasem usunąć, więc nie musimy pozbywać się ulubionej odzieży.

Żywica nie uszkadza struktury materiału, więc możliwe jest wyczyszczenie go, praktycznie bez śladu po zabrudzeniu. Warto w tym celu postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Jak usunąć plamy z żywicy?

Po pierwsze: żywicę trzeba zamrozić

Warto użyć do tego kostek kodu. Gdy substancja zostanie zmrożona, z łatwością zdrapiemy górną, twardą warstwę z naszego ubrania. Najlepiej robić to paznokciami, ponieważ wtedy mamy lepsze wyczucie i nie zniszczymy odzieży. Korzystanie z ostrych przedmiotów, na przykład noży czy nożyczek może uszkodzić włókna i strukturę ubrania. Żywica zamrożona i pozbyliśmy się już wierzchniej warstwy.

Co dalej?

Kolejny krok to rozpuszczanie pozostałej plamy. Najlepiej użyć do tego celu znanego nam rozpuszczalnika. Jeśli zależy nam na naturalnych środkach, świetnie działa w tym wypadku olejek herbaciany, ponieważ z łatwością rozpuszcza soki roślinne, w tym właśnie żywicę. Rozpuszczalnik ścieramy z plamy przy pomocy ściereczki, ręcznika papierowego lub kawałka bibułki. Aby mieć pewność, że nie pozostał on na odzieży, delikatnie przetrzyjmy to miejsce spirytusem lub acetonem. W przypadku tkanin delikatnych, zastąpmy go octem wymieszanym z wodą. Plama została oczyszczona w sposób szybki i profesjonalny. Teraz wystarczy już tylko dokładnie wyprać ubranie, aby usunąć z niego resztki rozpuszczalnika czy spirytusu.

Odzież wyprana ale nadal zauważamy na materiale zabrudzenia?

W takim razie powtórzmy wszystkie operacje w takiej samej kolejności aż materiał nie zostanie wyczyszczony.

Istnieje też kilka innych błyskawicznych sposobów na usuwanie plam z żywicy

Jeśli zabrudzenie znajduje się na włóknie naturalnym, wystarczy przyłożyć do plamy chusteczkę, nasączoną spirytusem, denaturatem czy acetonem, wymieszanymi z wodą w proporcji 3 do 1. Następnie ubranie pierzemy.

Jeśli zabrudzone zostało ubranie z włókien syntetycznych, postępujemy tak samo ale roztwór może mieć proporcje 1 do 1. I oczywiście ubranie pierzemy. Uważajmy z denaturatami, mogą one odbarwiać tkaniny. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku spodni, zwłaszcza dżinsów. Małe plamy z łatwością usuniemy z użyciem zmywacza do paznokci.

Jak widać, plamy z żywicy są groźne tylko na początku, a można je łatwo usunąć z wykorzystaniem typowo domowych sposobów. Jeśli plama dobrze zaschnie, również jest szansa na to, żeby się jej pozbyć. Jeżeli jednak domowe sposoby i środki chemiczne nie przyniosą rezultatu, konieczne może okazać się wyrzucenie ubrania. Zanim jednak to nastąpi, spróbujmy je jeszcze uratować.

Komentarze

Ola
Żywicę z ubrań możemy usunąć olejkiem terpentynowym, ja najpierw pocierałam nasączonym wacikiem zabrudzoną kurtkę a później ją uprałam i plama z żywicy zeszła.