Jak zdezynfekować buty? Domowe sposoby

Dezynfekcja butówDezynfekcję i odgrzybianie butów warto wykonywać regularnie. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale także zapobiegniemy rozwoju bakterii i grzybów. Dowiedz się, jak odkazić buty domowymi sposobami.

Dlaczego dezynfekcja butów jest ważna?

Dezynfekcja obuwia to istotna czynność, o której często zapominamy. Pozwala pozbyć się bakterii i grzybów, które gromadzą się w butach. Ich namnażaniu i rozwojowi sprzyja wilgoć, pot i wzrost temperatury. Zarodniki bakterii i grzybów prowadzą do powstania nieprzyjemnego zapachu, ale także powodują grzybicze choroby stóp i inne zmiany dermatologiczne skóry, a nawet paznokci. Odkażanie butów pozwala uniknąć tych uciążliwych dolegliwości. Dlatego dezynfekcję warto przeprowadzać nie tylko ze względów higienicznych czy w przypadku grzybicy, ale przede wszystkim profilaktycznie.

W jakich przypadkach i jak często odkażać buty?

Regularna dezynfekcja pozwoli na utrzymanie obuwia w dobrym stanie, a przede wszystkim uchroni nas przed przykrymi dolegliwościami i zapewni komfort. Dlatego zaleca się odkażanie butów po każdym użyciu. Szczególnie jest to istotne w przypadku obuwia sportowego i roboczego, które użytkowane jest w czasie intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego.

Oznaką konieczności wykonania dezynfekcji butów jest ich nieprzyjemny zapach. Także w przypadku, gdy zostały przemoczone, warto je odkazić, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi grzybicy. Dezynfekcja jest szczególnie istotna w przypadku korzystania z wypożyczonego obuwia np. butów narciarskich czy butów do gry w kręgle. Także jeżeli mamy do czynienia z używanymi, kupionymi np. w lumpeksie, należy poddać je odkażaniu. Wskazane jest to także po wizycie w szpitalu lub publicznej toalecie. Natomiast obowiązkowa jest dezynfekcja obuwia w przypadku, gdy przeszliśmy grzybicę stóp lub jesteśmy w trakcie jej leczenia.

Jak zdezynfekować buty po grzybicy?

Dezynfekcja butów jest niezwykle istotna w przypadku osób, które zmagały się z grzybicą lub są w trakcie jej leczenia. Jest to choroba często nawracającą, a przez to trudna do wyleczenia. Dlatego tak ważna jest dezynfekcja butów. Odkażanie pozwoli usunąć zarodniki grzybów i bakterii, dzięki czemu ryzyko nawrotu będzie mniejsze.

Warto zdezynfekować nie tylko obuwie, które nosiliśmy w trakcie choroby, lecz także pozostałe, ponieważ trudno oszacować, kiedy grzybica nas zaatakowała. Pozwoli to zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się infekcji lub jej nawrotowi. Jeżeli obuwie ma wymienne wkładki, należy je wyrzucić i kupić nowe, najlepiej takie o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym.

W przypadku, gdy grzybica dotknęła jednego z domowników, odgrzybianie butów powinni przeprowadzić również pozostali mieszkańcy. Można je wykonać domowymi sposobami lub z użyciem specjalistycznych preparatów do tego przeznaczonych. Należy pamiętać, by nie prać takiego obuwia w pralce. W ten sposób nie pozbędziemy się zarodników grzybów, a tylko osadzą i rozprzestrzenią się w pralce, a potem przeniosą na inne ubrania.

Domowe sposoby na dezynfekcję butów

Dezynfekcję butów możemy wykonać przy pomocy specjalnych preparatów dostępnych w sklepach i aptekach. Warto jednak sięgnąć po środki, które każdy ma w domu. Jak zdezynfekować buty domowymi sposobami?

  1. Jedną z metod na odkażanie butów jest włożenie ich w foliowym woreczku do zamrażarki na kilka godzin. To bezpieczny i skuteczny sposób, ponieważ ujemne temperatury zabijają bakterie i grzyby.
  2. Kolejny sposób to wykorzystanie alkoholu - spirytusu, wódki lub denaturatu. Wystarczy nasączoną szmatką przetrzeć wnętrze obuwia i odstawić do całkowitego wyschnięcia. Inną metodą jest wlanie płynu do atomizera i spryskanie butów. Alternatywą może być woda utleniona. To sprawdzona metoda zarówno na odkażanie powierzchni, jak i pozbycie się przykrych zapachów.
  3. Soda oczyszczona jest znana ze swoich właściwości odkażających, dlatego sprawdzi się także w przypadku dezynfekcji obuwia. Proszek pochłania także wilgoć i zapachy. W celu odkażenia butów, należy wsypać łyżkę sody do środka i pozostawić na kilkanaście godzin, a najlepiej na całą noc. Następnie wystarczy wysypać proszek lub pozbyć się go przy pomocy odkurzacza.
  4. Dezynfekcja formaliną (do kupienia w aptece) jest często stosowana w czasie terapii chorób grzybiczych, ponieważ ma silne właściwości bakteriobójcze. Porządnie nasączonym w roztworze wacikiem lub szmatką należy przetrzeć wnętrze butów i pozostawić w środku na noc. Warto pamiętać, że formalina ma silnie drażniący zapach, a jej opary są szkodliwe. Dlatego odkażanie najlepiej przeprowadzać na świeżym powietrzu.
  5. Jednym ze skutecznych i szybkich sposobów na dezynfekcję jest odkażanie parą wodną. Użycie parownicy to idealna metoda, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych, jest bezpieczna dla zdrowia, a efektywnie pozbywa się bakterii i grzybów. Wystarczy przyłożyć dyszę z gorącą parą wodną do wnętrza buta, przesunąć i pozostawić buty do całkowitego wyschnięcia.

Warto także zadbać o czystość szafki, w której przechowujemy buty. Wystarczy systematycznie przecierać jej wnętrze rozcieńczonym octem lub wodą utlenioną. Dzięki temu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni i grzybów.

Źródło: https://www.kaercher.com/.

Komentarze