Jakie zioła na lepsze krążenie?

Zioła na krążenieByć może należysz do grona osób, które nie tylko jesienią i zimą skarżą się na zimne dłonie i nogi. Ten objaw jest charakterystyczny dla problemów z krążeniem. Chcąc je poprawić i przy okazji się rozgrzać, warto sięgnąć po napary z ziół.

Lista ziół wykazujących działanie na układ krążenia jest długa. Jeżeli chcesz wspomóc swój organizm, sięgając po naturalne i sprawdzone rozwiązania, to w Twojej kuchni muszą znaleźć się poniższe zioła.

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński jest wykorzystywany zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Jeżeli chodzi o ten pierwszy, to roślinę wykorzystuje się jako składnik preparatów zapobiegających udarom mózgu. Ma to związek z właściwościami tej rośliny - zawarte w niej substancje zmniejszają napięcie obwodowych naczyń krwionośnych.

Stosując miłorząb japoński dla zdrowia, warto pamiętać, że napar rozgrzewa, eliminując uczucie zimnych dłoni i stóp. Znaczenie ma również inna właściwość tej rośliny - rozszerza ona naczynia krwionośne, a to wpływa na poprawę krążenia krwi w organizmie. Choć miłorząb japoński jest powszechnie wykorzystywany przy produkcji preparatów wspomagających pamięć i koncentrację, to specjaliści są podzieleni, czy faktycznie wykazuje on takie działanie.

Kasztanowiec zwyczajny (kasztan)

Do celów leczniczych wykorzystuje się zarówno kwiaty, liście, korę, jak i nasiona tej rośliny. Przemysł farmaceutyczny intensywnie używa kasztanowca do produkcji preparatów działających na naczynia krwionośne. Ma to związek z faktem, że wyciąg z tej rośliny ma działanie zbliżone do witaminy P, w efekcie czego wzmacnia i udrażnia naczynia krwionośne. Owoce kasztanowca często bywają składnikiem preparatów pozwalających pozbyć się uczucia zimnych dłoni i stóp.

Ponieważ wyciąg z kasztanowca ma właściwości uelastyczniające ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega zakrzepom krwi, często jest obecny w składzie produktów przeznaczonych do leczenia żylaków.

Jemioła pospolita

Również ta roślina ma dobroczynny wpływ na układ krążenia. Wiadomo, że regularnie spożywana, obniża ciśnienie krwi. Ponadto rozszerza naczynia krwionośne, ma również wpływ na pracę serca - zwiększa częstotliwość skurczów serca. Z tego względu preparaty mające w składzie wyciąg z jemioły pospolitej najczęściej są zalecane osobom mającym problemy z układem krążenia i ciśnienia. Również pacjenci, u których rozpoznano miażdżycę, powinni regularnie zażywać macerat z jemioły - wiadomo, że roślina ta łagodzi zawroty głowy, które są charakterystyczne dla rozwoju tej choroby.

Poza wpływem na układ krążenia, jemioła zwyczajna działa na organizm wzmacniająco. Wiadomo, że pobudza ona układ odpornościowy organizmu i ma działanie uspakajające. Z tego względu preparaty wzbogacone o wyciąg z jemioły zwyczajnej poleca się np. osobom wykonującym stresującą pracę.

Arnika

To mniej popularne zioło, ale równie skuteczne i często występujące w preparatach mających wspomóc i usprawnić układ krążenia. W przemyśle farmaceutycznym wykorzystuje się głównie kwiatostan tej rośliny. Kwiaty zawierają flawonoidy i triterpeny, dzięki czemu wyciąg z nich stosuje się przy leczeniu chorób serca.

Arnika wspomaga nie tylko serce, lecz także układ krążenia - wzmacnia naczynia krwionośne. Stosuje się ją również przy obrzękach i siniakach. Jeżeli często skarżysz się na zimne dłonie i nogi, powinieneś regularnie spożywać napar z arniki, bo ten ma właściwości rozgrzewające.

Źródło: www.lekinatury.pl.