Kilka praktycznych porad, jak wyczyścić meble tapicerowane domowymi sposobami

Czyszczenie mebli tapicerowanychMeble tapicerowane są bardzo popularne, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że każdy z nas ma w domu choć jeden taki mebel. Normalne jest, że kanapy, sofy, fotele, narożniki, wersalki wcześniej czy później ulegną zabrudzeniu, poplamieniu i nie prezentują się już tak dobrze, jak na początku. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych firm czyszczących tapicerki meblowe, jednak nie zawsze mamy czas i pieniądze, żeby z takich usług móc skorzystać. Co więcej, niektóre plamy, zwłaszcza te wina i krwi, wymagają natychmiastowej interwencji.

Środki do czyszczenia mebli tapicerowanych

Każdy z nas ma w domu co najmniej kilka "preparatów", które może z powodzeniem wykorzystać przy usuwaniu plam z tapicerki meblowej. W tym wypadku zastosowanie znajdzie m.in.:

  • soda oczyszczona,
  • proszek do prania,
  • roztwór kwasku cytrynowego,
  • pasta do zębów,
  • woda kolońska.

Czyszczenie mebli tapicerowanych sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona ma wiele właściwości, znalazła też zastosowanie jako środek czyszczący. Sodę możemy używać na kilka sposobów: m.in. w proszku, w formie roztworu lub pasty. Za pomocą sody można skutecznie usunąć zabrudzenia z mebli tapicerowanych oraz dywanów. Jeśli plama jest intensywna najlepiej przygotować pastę sodową. W tym celu sodę należy wymieszać z niewielką ilością wody, jeśli zaś zabrudzenie jest delikatne, wystarczy kilka łyżek sody (3-4) wymieszać w litrze wody. Sodę najlepiej szorować gąbką, aż do momentu całkowitego zniknięcia plamy.

W celu wzmocnienia efektu do roztworu sody można dodać również sok z cytryny. Soda oczyszczona rozpuszcza i usuwa zabrudzenia, z kolei sok z cytryny działa jako środek dezynfekujący oraz eliminuje roztocza. Warto dodać, że soda nie jest toksyczna i jest w pełni bezpieczna dla otoczenia i środowiska.

Czyszczenie kanap skórzanych i tych wykonanych z ekoskóry

Nieco inaczej musimy postępować w przypadku czyszczenia obicia wykonanego ze skóry naturalnej lub z materiałów imitujących skórę - skaj. Aby wyczyścić skórzaną kanapę, najlepiej użyć specjalnego preparatu do czyszczenia skórzanych mebli, ponieważ ten rodzaj materiału wymaga systematycznej pielęgnacji i konserwacji. Jeśli nie mamy pod ręką takiego środka, a plama (np. z atramentu) jest świeża, warto sięgnąć po pastę do zębów lub wodę kolońską.

Trzeba mieć na uwadze, że mydło w walce z zabrudzoną tapicerką nie jest sprzymierzeńcem. Próbując zmyć plamę wodą z mydłem, możemy odnieść skutek odwrotny - plama się powiększy, rozetrze, a nawet rozprzestrzeni po całej powierzchni. Mydło z racji tego, że jest wysoce alkaliczne, nie sprawdzi się również przy czyszczeniu tapicerki skórzanej. Nie zaleca się również stosowania wybielaczy, rozpuszczalników oraz benzyny. Te intensywnie działające środki mogą powodować powstanie nieusuwalnych przebarwień na tapicerce.

Czyszczenie tapicerki bawełnianej i z aksamitu

W usunięciu plam z tapicerki bawełnianej pomoże proszek do prania. Na plamę najlepiej nałożyć na około godzinę proszek, a następnie po upływie określonego czasu zetrzeć nadmiar i delikatnie szorować do momentu, aż ściereczka lub gąbka przestanie się brudzić.

Aksamit to materiał o niskiej okrywie włókiennej. Jest bardzo delikatny i przyjemny w dotyku, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest jako tkanina tapicerska. Zanieczyszczenia powstałe na aksamicie skutecznie usunie roztwór zimnej wody i amoniaku (litr zimnej wody i dwie łyżki amoniaku).

Tapicerowane meble narażona są na wszelkiego rodzaju zagrożenia wynikające ze styczności z napojami, jedzeniem, długopisami, zwierzętami itp. Jeśli nie posiadamy w domu specjalistycznych preparatów czyszczących tapicerkę, warto samodzielnie przygotować roztwór, który pomoże nam w walce z zabrudzeniem. Przed przystąpieniem do usuwania plam zawsze wcześniej należy sprawdzić, jak materiał zareaguje na przygotowaną przez nas mieszkankę. W tym celu zaleca się przeprowadzenie próby na niewidocznej części mebla. Regularne usuwanie plam i odkurzanie mebli tapicerowanych jest konieczne do tego, aby utrzymać je w dobrym stanie.

Autor: www.mebles.pl.

Komentarze