Kilka sposobów na pozbycie się plam z markera

Czyszczenie plamFachowcy często używają podczas remontu znaczników, takich jak ołówki lub markery budowlane. Bez nich trudno wyobrazić sobie precyzyjne docinanie materiałów, wiercenie otworów lub choćby przywieszenie obrazka. Bywa jednak czasem tak, że po skończonej pracy np. na płytkach ceramicznych lub ścianach pozostają ślady markerów budowlanych. Jak pozbyć się takich zabrudzeń? O metodach usuwania markerów z różnych powierzchni przeczytasz poniżej.

Markerem po płytkach - usuwanie śladów z glazury

Jeśli po remoncie na przycinanych płytkach pozostały ślady markera budowlanego używanego przez glazurnika możesz spróbować je usunąć rozpuszczalnikami. Jeśli jednak obawiasz się, że zniszczą one powierzchnię płytki, spróbuj najpierw użyć tego, co na pewno masz pod ręką, czyli pasty do zębów i szczoteczki. Zabrudzenie powinno zniknąć po kilku chwilach szorowania. Pasta do zębów skutecznie usunie także marker ze szkła. Na szkło zbawiennie podziała także mieszanka sody oczyszczonej i soku z cytryny.

Czarno na białym - jak zmyć marker permanentny z białej tablicy?

A co jeśli pomylą Ci się markery i do pisania na białej suchościeralnej tablicy użyjesz np. markera budowlanego, który jest niezmywalny. Mamy na to prosty i naprawdę skuteczny trik. Po pierwsze nieszczęsny marker niezmywalny odłóż daleko na bok, by się znów nie pomylić. Weź marker ścieralny i zamaluj nim dokładnie to, co napisałeś permanentnym markerem (tak jakbyś chciał ukryć pierwotny napis). Następnie weź do ręki gąbkę do ścierania tablic i zetrzyj tak powstałego czarnego kleksa. Ślady po obu markerach powinny zostać usunięte.

Czyszczenie plam

Czarno na brązowym - jak zmyć marker z mebli?

Nie ukrywajmy - to najczęściej nasze pociechy, nie mogąc dosięgnąć do wyżej położonych przedmiotów, przyozdabiają będące w ich zasięgu meble pięknymi nieregularnymi w kształcie liniami z flamastrów i markerów. Jeśli Twoim oczom ukaże się takie artystyczne dzieło nie wpadaj w panikę, tylko chwyć za wacik kosmetyczny i spirytus salicylowy. Wróg prawdopodobnie odpuści. Możesz też, jeśli nie masz spirytusu, spróbować spryskać plamę dezodorantem w sprayu. Jeśli zawiera on w składzie alkohol, bardzo możliwe, że okaże się skuteczny. Jest jeszcze jeden preparat, który prawdopodobnie zadziała - to zmywacz do paznokci. Zanim użyjesz go na większej powierzchni wypróbuj go gdzieś z tyłu mebla, na mniej widocznym fragmencie - warto sprawdzić, czy nie wchodzi w niepożądaną reakcję z powłoką mebli.

Czyszczenie plam

Markerem po tkaninach - jak pozbyć się plam z markera na ubraniach lub dywanie?

Wywabianie plam po markerach z tkaniny to sprawa delikatna. Dosłownie i w przenośni. Powodzenie misji zależy od tego, z jakim rodzajem tkaniny mamy do czynienia. Te najbardziej delikatne mogą zostać uszkodzone przez zastosowane środki, ale koniec końców w poplamionej markerem sukience i tak trudno zadawać szyku. Na początek spróbuj sposobu polegającego na nałożeniu na plamę żelu antybakteryjnego (takiego do dezynfekcji rąk np. w podróży). Osusz plamę wacikiem kosmetycznym, następnie przysyp ją proszkiem do pieczenia i polej sokiem z cytryny. Mieszanina powinna się solidnie spienić. Chwyć w dłoń szczoteczkę i szoruj. A na końcu wypierz ubranie w pralce. Marker powinien zniknąć. Jeśli marker budowlany przez przypadek wylądował na dywanie pozostawiając na nim plamę polej ją spirytusem salicylowym, zbierz wacikiem nadmiar płynu, a następnie spryskaj plamę lakierem do włosów.

Marker vs ściany - dzieci znowu w akcji

Spróbuj delikatnie przetrzeć zabrudzoną markerem ścianę pastą do zębów i ściereczką. Na przyszłość pomyśl o zastosowaniu w pokoju dziecka farby suchościeralnej - wytworzy ona gładką powierzchnię, po której bez obaw maluch możne pisać i rysować markerami suchościeralnymi.

Autor: www.stukpuk.pl.

Komentarze