Metamorfoza starej tapety, czyli proste i tanie DIY

Modernizacja tapetyZmiany aranżacji wnętrza można dokonać niedużym kosztem i w krótkim czasie. Odświeżenie ścian całkowicie odmienia charakter wnętrza. Nawet, gdy pokryte są one tapetą, metamorfoza jest w Twoim zasięgu - tapetę możesz bowiem pomalować na nowy kolor!

Nowoczesne farby i metody malowania tapet pozwalają na szybkie i niedrogie zmiany wystroju wnętrz. Nie trzeba już poświęcać długich chwil na zrywanie tapet, tynkowanie ścian i kładzenie gładzi. Malowanie to też "czysta robota" - jeśli odpowiednio zabezpieczymy meble i podłogę specjalną folią, sprzątanie będzie szybkie i całkiem przyjemne.

Czy można malować wszystkie tapety?

Niestety nie każdy typ tapety nadaje się do malowania. Współczesne tapety mają oznaczenia, które o tym informują. Pomalować można z całą pewnością tapety z włókna szklanego, tapety strukturalne (raufazy) oraz niektóre winylowe. Stare tapety z winylu i papieru również pokryjesz farbą - pamiętaj tylko, by wcześniej dokładnie je odtłuścić i podkleić, jeśli odstają od ściany.

Jaka farba do tapety?

O powodzeniu remontu decyduje zarówno odpowiednie przygotowanie (lub typ) tapety, jak i wybór farby. Nie każda farba, którą pokrywamy ściany może być zastosowana na tapecie. Jeżeli nie masz pewności, jaką farbę wybrać, postaw na dyspresyjną (czyli zwykłą farbę emulsyjną). Nada się ona do malowania prawie wszystkich typów tapet: papierowych, winylowych oraz z włókna szklanego. W przypadku wystąpienia smug, wystarczy położyć drugą warstwę farby.

Są tacy, którzy decydują się na zmianę wystroju wnętrza po wielu latach. Jeśli chcesz pokryć farbą stare tapety papierowe czy winylowe, wybierz lateksową. Zazwyczaj wystarczy jedna warstwa, by przykryć drobne ubytki i nadać piękny kolor. Do tapet strukturalnych lepiej wybrać farbę matową, która będzie podkreślała wzory i wypukłości.

Kilka sposobów na malowanie tapet - który jest dla Ciebie?

Fachowcy przed podjęciem prac, wybierają jedną z kilku metod malowania tapet, dobierając do techniki odpowiednie narzędzia.

Najpopularniejszą metodą jest malowanie przy użyciu pędzla. Jeśli tapeta ma wypukłości, warto wybrać pędzel o krótkim i cienkim włosiu syntetycznym. Kolor należy nakładać ruchem okrężnym, by pokryć nierówności wzorów. Do farb lateksowych koniecznie wybierz włosie nylonowe, a do emulsyjnych - poliestrowe.

Niektórzy specjaliści malują tapetę wałkiem - cały proces przebiega wtedy szybciej. Tapeta gładka nie wymaga specjalnego rodzaju wałka, ale jeśli ma wypukłości, warto sięgnąć po taki z długim włosiem i ustawiać go podczas malowania pionowo, następnie ukośnie oraz na boki.

Dla zachowania wzorzystej struktury tapety najlepiej wybrać metodę malowania natryskowego. Specjalny pistolet umożliwi równomierne nałożenie cienkiej warstwy farby i nie naruszy wypukłości.

Tapety można również dekorować. Malowanie dekoracyjne to technika, którą polecamy szczególnie do tapet gładkich, gdyż w wypukłościach i wzorach farba może się zatrzymać i popsuć wygląd dekoratorów. Podobnie jest z szablonami malarskimi - zdecydowanie lepiej sprawdzą się na tapetach bez wypukłości.

Źródło: www.domzone.pl.

Komentarze