Muszki owocówki - 5 naturalnych sposobów na pozbycie się muszek z domu

Muszka owocówkaMuszki owocówki (wywilżna karłowata, octówka) pojawiają się najczęściej jesienią i przy sprzyjających warunkach potrafią błyskawicznie opanować cały dom. Chociaż nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, są bardzo dokuczliwe. Niestrudzenie siadają na produktach żywnościowych, odbierając domownikom apetyt.

Ogryzek z jabłka w otworzonym koszu na śmieci, kieliszek z winem pozostawiony na kuchennym blacie, czy psujące się warzywa lub owoce to tylko niektóre z czynników przyciągających owady jak magnes.

Jak pozbyć się muszek owocówek, stosując wyłącznie naturalne sposoby? Tego dowiecie się z poniższych akapitów.

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych chłodów, zewsząd słychać informacje o pladze muszek owocówek. Tymczasem okazuje się, że o tej porze roku obecność maleńkich owadów w domu nie jest niczym niezwykłym i wcale nie musi oznaczać ich inwazji. Muszki owocówki wielkością nie przekraczają 2-3 milimetrów. Skąd się biorą? Najczęściej przynosimy je do domu razem z zakupami. Czasami też wlatują przez otwarte okno zwabione zapachem, który czują z odległości kilkunastu metrów. Samica składa około 60 jaj, z których nie później niż następnego dnia wylęgają się młode osobniki. Nic więc dziwnego, że muszki potrafią błyskawicznie zawładnąć kuchnią.

Jak przeciwdziałać pojawieniu się muszek owocówek?

Bez względu na to, że muszki owocówki nie niosą zagrożenia dla domowników, warto jak najszybciej się ich pozbyć. W ten sposób ograniczycie do minimum ilość osobników i zapobiegniecie roznoszeniu przez nie drobnoustrojów. Owady często siadają na odpadkach żywności, które trafiły do kosza na śmieci, a następnie przenoszą bakterie na zdrowe owoce i warzywa. Zanim przystąpicie do walki wręcz, koniecznie wysprzątajcie kuchnię. Wyszorujcie zlew i umyjcie naczynia. Nie zostawiajcie w komorze mokrych gąbek lub ściereczek. O ile jest to możliwe, zadbajcie o to, aby w domu pojawił się zakrywany kosz na śmieci i regularnie opróżniajcie go z odpadów. Dojrzałe owoce lub warzywa koniecznie przechowujcie w lodówce. Na bieżąco pozbywajcie się obitych i zepsutych produktów. Jeżeli mieszkacie w domu jednorodzinnym, a pod kuchennym oknem rośnie drzewo owocowe, zadbajcie o to, aby usuwać opadające z niego owoce. Pamiętajcie także o tym, aby kompostownik umieścić jak najdalej od domu. Możecie też zamontować w oknach moskitiery. Nie tylko ograniczą ilość muszek owocówek, ale będą chronić Was przed innymi owadami. Jeżeli jednak nieproszeni goście zawitają w Waszej kuchni, konieczne będzie przystąpienie do wyeliminowania owadów.

Sposoby na pozbycie się muszek owocówek

O tym, który sposób na pozbycie się muszek owocówek wybierzecie, zależy wyłącznie od Was. My natomiast mamy kilka sprawdzonych propozycji.

Pułapka na muszki owocówki z owoców i folii spożywczej

Słyszeliście kiedyś o pułapkach na muszki owocówki? Jeśli nie, to czas najwyższy się im przyjrzeć. Wykonacie je w kilka minut. Wystarczy jedynie miska, do której włożycie pokrojone owoce lub obierki z owoców. Następnie naczynie należy szczelnie przykryć folią spożywczą i zrobić w niej kilka niewielkich dziurek. Muszki żywią się owocami, więc szybko wyczują, że pod folią czeka na nie prawdziwa uczta. Kiedy już się tam znajdą, nie będą mogły wylecieć. Wy z kolei będziecie mogli szybko i skutecznie pozbyć się całego stada owadów.

Słoik z octem i płynem do naczyń

Zastanawiacie się, jak jeszcze można wykonać pułapkę na muszki owocówki? Z pomocą przyjdzie słoik z wodą, ocet i płyn do mycia naczyń. Wszystkie trzy ciecze wymieszajcie w równych proporcjach i pozostawcie naczynie na kuchennym blacie na całą noc. Rano odkryjecie, że natrętni lokatorzy po prostu się w nim utopili, zwabieni zapachem octu. Zawartość słoika wylejcie do toalety. Jeżeli odkryjecie, że w kuchni nadal pojawiają się pojedyncze osobniki, powtórzcie zabieg kilkukrotnie. Pamiętajcie, że cykl życiowy muszki owocówki trwa około 10 dni, dlatego nawet do dwóch tygodni mogą pojawiać się nowe, dorosłe owady, czyli larwy, które osiągnęły postać imago.

Aromat mięty - zapach, którego nie lubią muszki owocówki

Istnieje szereg zapachów, które odstraszają muszki owocówki. Jednym z nich jest aromat mięty. Owady z pewnością niechętnie będą przylatywać do mieszkań, w których domownicy piją miętę do śniadania czy kolacji. Jeżeli jednak nie lubicie ziołowych herbat, możecie spróbować innych metod. Wystarczy, że w pobliżu naczyń z owocami położycie suszone gałązki mięty. Ich zapach będzie skutecznie odstraszał muszki owocówki. Możecie też sięgnąć po świece zapachowe o woni mięty. Świetnym pomysłem są ponadto podgrzewacze, do których wlejecie odrobinę olejku mentolowego. To nie tylko przepis na walkę z owadami, ale także sposób na to, aby w całym domu roznosił się przyjemny, świeży zapach.

Dekoracja, odświeżacz powietrza i odstraszacz muszek owocówek w jednym

Ciekawym pomysłem, który z pewnością spodoba się paniom domu zastanawiającym się, jak pozbyć się muszek owocówek, jest cytryna lub limonka. Wystarczy wbić w nią kilka goździków - tych samych, które lądują często w kompotach owocowych. Zarówno aromaty cytrusów, jak i goździków, skutecznie odstrasza muszki owocówki. Po kilku dniach nie będzie więc po nich śladu. Na tym jednak nie koniec. Cytryna i goździki roztacza w domu przyjemny aromat. Osoby mające zdolności plastyczne mogą dodatkowo owinąć ją kolorową tasiemką, tworząc w ten sposób ciekawą dekorację kuchni. Ozdoby tego typu świetnie sprawdzają się w okresie świąt, wnosząc do pomieszczenia ciepły i przytulny klimat.

Odkurzanie muszek owocówek

Z dużą kolonią muszek owocówek można walczyć również za pomocą odkurzacza. Wystarczy przystawić rurę do miejsca, w którym najchętniej bytują. Owady nie są na tyle szybkie, aby uciec, więc spora ilość zostanie wessana przez urządzenie. Pamiętajcie jedynie o tym, aby jak najszybciej pozbyć się worka z odkurzacza. Doskonałym sposobem są także urządzenia z filtrem wodnym. Wiele osób przy usuwaniu muszek owocówek z domu sięga po suszarkę. Maleńkie owady nie mają bowiem szans ze strumieniem gorącego powietrza.

Chemiczne czy naturalne metody na pozbycie się muszek owocówek - które wybrać?

Zastanawiacie się, czy warto sięgać po domowe sposoby na pozbycie się muszek owocówek, kiedy sklepowe półki uginają się pod gotowymi preparatami? Odpowiedź może być wyłącznie twierdząca. Pamiętajcie o tym, że chemiczne środki mogą być szkodliwe dla domowników - również tych czworonożnych. U ludzi z kolei często wywołują reakcje alergiczne i działają drażniąco na błony śluzowe układu oddechowego. Z tego względu zdecydowanie lepszym pomysłem jest wypróbowanie naturalnych metod, które, jak sami się przekonacie, są równie skuteczne.

Komentarze