Idealnie czyste okna to wizytówka naszego domu. Smugi, zacieki i brud na szybach i ramach okiennych nie tylko nie wyglądają zachęcająco, ale również powodują, że do mieszkania wpada mniej światła oraz negatywnie wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Choć mycie okien nie jest trudne, to jednak wielu z nas ta czynność kojarzy się bardzo negatywnie. Poznaj niezawodne domowe sposoby na idealnie czyste okna.
Niepowodzenia w czyszczeniu okien najczęściej wynikają ze stosowania nieodpowiednich metod ich czyszczenia. W wyniku używania nienadających się do mycia szyb preparatów oraz ściereczek, na oknach pojawiają się trudne do usunięcia nieestetyczne smugi, które mocno rzucają się w oczy. Znacznie wydłuża to mycie okien i sprawia, że praca ta staje się żmudna i nieprzyjemna. Tymczasem istnieją sprytne domowe triki, dzięki którym będziesz mieć błyszczące i czyste okna bez żadnych smug w zaledwie kilka minut.
Czym myć okna?
Najczęściej do czyszczenia okien wybieramy gotowe dostępne w sklepach detergenty do mycia okien. Niestety, nie wszystkie z nich są dobrej jakości. Niektóre niedomywają całkowicie brudu i marzą się na szkle, mimo zapewnień producenta o pięknych lśniących oknach po ich zastosowaniu. Jednakże nie musisz już testować wielu różnych płynów do mycia okien w poszukiwaniu tego najlepszego. Zastosuj proste domowe sposoby, które są skuteczne, niemęczące i przyjazne dla zdrowia oraz środowiska naturalnego.
Skuteczne domowe środki do mycia okien
Czym umyć okna, jeśli nie mamy akurat pod ręką płynu do mycia szyb lub zawiedliśmy się na tego typu produktach?
Oto kilka sprawdzonych środków:
Płyn do mycia naczyń
Zwykły płyn do naczyń potrafi zdziałać cuda podczas domowych porządków. Preparat ten idealnie nadaje się do mycia okien. Płyn usunie wszelkie zabrudzenia, kurz, pył oraz tłuste ślady. Sprawdzi się każdy, nawet najtańszy środek - jednak najlepsze efekty uzyskamy, stosując płyn do naczyń, w którego składzie znajduje się ocet owocowy.
Odrobinę płynu wlewamy do miski z ciepłą wodą i mieszamy do wytworzenia się piany. Następnie zamaczamy w roztworze ściereczkę, gąbkę lub myjkę i dokładnie czyścimy okna i ramy. Gdy zmyjemy już cały widoczny brud, porządnie wycieramy szyby na sucho. Najlepiej zrobić to szmatką z mikrofibry, aby na szybach nie powstały smugi.
Ocet
Do mycia szyb nadaje się zarówno ocet jabłkowy, jak i zwykły spirytusowy. Wystarczy wlać 5 łyżek octu do połowy litra letniej wody i takim roztworem wyczyścić okna. Pozbędziemy się brudu, a szyby będą pięknie lśnić. Co prawda ocet ma dosyć intensywny zapach, jednak bardzo szybko się on ulatnia. Ogromną zaletą octu jest również to, że jest to środek ekologiczny i w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego.
Cytryna
Okna możemy również z powodzeniem umyć wodą z sokiem z cytryny. Będziemy potrzebować soku z 1 całej cytryny na dwie szklanki ciepłej wody. Taki roztwór świetnie sprawdzi się nawet w przypadku dosyć mocno zabrudzonych szyb. Cytryna usunie zaschnięte zabrudzenia oraz tłuste plamy, a także sprawi, że okna będą pięknie błyszczeć. Dodatkową zaletą tej metody mycia okien jest piękny świeży cytrynowy aromat, który unosi się w całym mieszkaniu podczas sprzątania. Ten sposób czyszczenia szyb także jest w pełni ekologiczny.
Olej
Wykorzystanie oleju do mycia szyb może wydawać się dosyć zaskakującym pomysłem, jednak w wielu przypadkach sprawdzi się doskonale. Kiedy warto sięgnąć po olej podczas mycia okien? Zdecydowanie wtedy, kiedy na szybkach znajduje się stary zaschnięty brud lub mocno przytwierdzone suche zabrudzenia, jak na przykład ptasie odchody. Takie nieczystości mogą być trudne do usunięcia konwencjonalnymi sposobami. Szybko i łatwo się ich pozbędziemy, smarując silnie zabrudzone miejsca olejem spożywczym (lnianym, oliwą z oliwek, olejem słonecznikowym czy rzepakowym) i pozostawiając go na szybie na co najmniej godzinę. W tym czasie zaschnięty brud zmięknie i z łatwością go usuniemy. Nieczystości najlepiej najpierw zetrzeć ręcznikiem papierowym, a następnie umyć dokładnie okno środkiem odtłuszczającym - idealnie sprawdzi się zwykły płyn do naczyń.
Ciepła woda
Czy da się skutecznie umyć okna samą wodą? Tak, jeśli zastosujemy odpowiednią metodę. Średnio i słabo zabrudzone szyby możemy z powodzeniem idealnie wyczyścić ciepłą wodą przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Materiał ten bardzo dobrze zbiera wszelkie zabrudzenia i nie pozostawi na szybach smug. Po zakończeniu pracy wystarczy przeprać ściereczkę w wodzie z mydłem, a będzie jak nowa. To zdecydowanie najbardziej ekologiczna metoda mycia okien. Jej ogromną zaletą jest również bezpieczeństwo. Nie używamy tutaj żadnych środków chemicznych ani aktywnych substancji naturalnych nie ma więc mowy o podrażnieniu skóry czy jakichkolwiek reakcjach alergicznych. Warto wybrać tę metodę sprzątania, jeśli w domu są alergicy lub małe dzieci.
Polerowanie okien domowymi sposobami
Często zadajemy sobie pytanie, jakiej ściereczki czy gąbki najlepiej użyć do mycia okien, aby na szybach nie powstawały uciążliwe smugi i zacieki? Efekt idealnie gładkiej tafli szkła możemy uzyskać, nie tylko używając specjalnych ściereczek do sprzątania, ale również za pomocą kilku interesujących domowych sposobów.
Do mycia i pielęgnacji okien świetnie nadają się na przykład:
Rajstopy
Stare podarte rajstopy, pończochy bądź podkolanówki nylonowe można z powodzeniem wykorzystać do mycia okien. Tą skuteczną metodą posługiwały się już nasza mamy i bacie. Materiał, z którego wykonane są wyroby pończosznicze, doskonale zmywa brud i nie rozmazuje go na szybach. Warto spróbować.
Bawełniana koszulka lub pieluszka tetrowa
Jeśli masz w domu stary T-shirt bawełniany lub nieco już zużyte pieluszki tetrowe, możesz je wykorzystać do mycia okien i ram okiennych. Delikatny naturalny materiał jest bardzo chłonny i nie powoduje powstawania smug. Z łatwością wyczyścisz nim nawet mocniej zabrudzone okna.
Gazeta
Chodzi tutaj o zwykła codzienną gazetę z miękkiego papieru bez kolorowego druku. Bardzo dobrze nadaje się ona właśnie do mycia okien. Gazetę zwijamy w kulkę i moczymy w wodzie z płynem do naczyń, a następnie dokładnie myjemy okna. Po ich wyczyszczeniu wycieramy szyby suchą ściereczką. Pamiętajmy, że do mycia okien nie nadają się czasopisma drukowane na kolorowym, grubym, błyszczącym papierze.
Ściereczka lub gąbka
Tradycyjnie najczęściej do sprzątania używamy właśnie różnego rodzaju ściereczek albo gąbek. Najlepiej sprawdzi się ścierka z mikrofibry, która przyciąga brud jak magnes. Możemy także użyć miękkiej gąbki. Warto zaopatrzyć się w specjalną gąbkę do mycia samochodu - bardzo dobrze myje się nią okna. Tego typu gąbka jest lepsza niż tradycyjne gąbki kąpielowe dostępne w drogeriach czy niewielkie gąbki kuchenne do mycia naczyń, które często wykorzystujemy również do sprzątania.
Mycie ram okiennych
Ramy okienne powinniśmy czyścić za każdym razem, gdy myjemy okna. Sposób ich czyszczenia jest uzależniony od materiału, z jakiego są wykonane.
Warto trzymać się kilku prostych zasad:
- drewniane ramy okienne najlepiej myć nie częściej niż dwa razy w roku. Użyjmy do tego celu ciepłej wody z płynem do naczyń i miękkiej ściereczki lub gąbki. Nigdy nie myjmy drewnianych ram okiennych środkami zawierającymi amoniak, ponieważ niszczy on powierzchnię drewna. Po zakończeniu mycia pamiętajmy też o dokładnym wytarciu ram. Gdy będą już całkiem suche, warto również zastosować środek ochronny lub impregnat do drewna.
- plastikowe ramy okienne również myjemy miękką gąbką lub ściereczką zamoczoną w wodzie z płynem do naczyń. Pamiętajmy, że ramy okienne wykonane z tworzyw sztucznych są bardzo podatne na zarysowania. Dlatego nie zaleca się ich czyszczenia żadnymi szczotkami, druciakami, czy szorstkimi gąbkami czyszczącymi, jak na przykład zmywaki kuchenne.
- ramy okienne z aluminium, podobnie jak wykonane z innych materiałów, najlepiej umyć po prostu ciepłą wodą z łagodnym detergentem. Również odradza się używanie twardych i ostrych szczotek oraz myjek. Ponadto musimy pamiętać, aby nigdy nie używać do czyszczenia aluminiowych ram okiennych preparatów czyszczących zawierających kwasy lub ługi, ponieważ mogą uszkodzić taką ramę.
Błędy popełniane podczas mycia okien
Nieumiejętne mycie okien nie tylko nie da oczekiwanych efektów, ale również może spowodować ich uszkodzenie. Aby tego uniknąć, wystrzegajmy się następujących praktyk:
Mycie okien w mroźne dni
Zapomnijmy o myciu okien, gdy temperatura na dworze spada poniżej zera. To kiepski pomysł nie tylko ze względu na szybkie powstawanie brzydkich smug podczas mycia. Mróz powoduje też, że szyby stają się znacznie bardziej kruche niż zwykle. Niestety, podczas bardzo mroźnej pogody już mocniejsze przyciśnięcie myjki do szyby lub uderzenie jej niechcący może spowodować pęknięcie okna. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni wymienić szybę na nową, co wiąże się ze sporymi wydatkami.
Wycieranie kurzu z okien na sucho
Nigdy tego nie róbmy. Choć takie wstępne przetarcie szyb na sucho szmatką lub ręcznikiem papierowym, może wydawać się dobrym pomysłem, to w istocie wcale nim nie jest. Niestety, ale podczas takiego zabiegu drobinki kurzu, pyłów czy piasku mogą porysować powierzchnię szyby. Takich uszkodzeń nie da się już usunąć. Jeśli będą bardzo widoczne, może zajść konieczność wymiany szyb na nowe. Pamiętajmy więc, aby okna czyścić zawsze na mokro
Mycie okien w bardzo gorące i słoneczne dni
Nie tylko mróz nie służy szybom. Lepiej też zrezygnować z mycia okien w czasie upałów. W bardzo gorące dni mokre szyby będą schnąć błyskawicznie, jeszcze zanim zdążymy porządnie je umyć czy wytrzeć ściereczką na sucho. Będzie to skutkować pojawianiem się uporczywych smug i spowoduje, że mycie okien zajmie nam o wiele więcej czasu, ponieważ będzie trzeba kilka razy je polerować. Najlepiej myć okna, gdy temperatura na dworze wynosi między 10 a 20 stopni, czyli wiosną oraz jesienią lub latem (wcześnie rano).
Mycie okien wcale nie musi być przykre, nużące i męczące. Może ono przebiegać sprawnie, szybko i bezproblemowo. Wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad. Poza tymi wymienionymi powyżej pamiętajmy o jeszcze jednej ważnej kwestii. Zaplanujmy mycie okien i ram okiennych na dzień wolny od pracy. Nie bierzmy się za generalne porządki wieczorem po ciężkim dniu pracy, kiedy jesteśmy zmęczeni fizycznie i psychicznie. W takich okolicznościach sprzątanie będzie nam szło o wiele gorzej. Zabierzmy się za czyszczenie okien, gdy będziemy wyspani, wypoczęci i w dobrym nastroju, a szybko uporamy się z tym obowiązkiem.
Komentarze