Nowoczesne wnętrza w małym mieszkaniu

Nowoczesne wnętrza w małym mieszkaniuNowoczesne wnętrza, czyli z reguły małe mieszkania dwupokojowe oraz kawalerki, to nadal jedne z najczęściej wybieranych metraży. Praktyczne, funkcjonalne i ładne urządzenie takiej powierzchni to często nie lada wyzwanie. Kiedy jedno pomieszczenie połączone z aneksem kuchennym ma pełnić funkcję salonu, sypialni, gabinetu oraz jadalni z pewnością potrzebne są kreatywne rozwiązania.  Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań meblowych. Dowiedz się o nich więcej.

Na szczęście producenci mebli od kilku sezonów stale powiększają ofertę coraz to nowych, sprytnych, ale także estetycznych rozwiązań idealnych do niewielkich mieszkań. Wybór jest więc spory.

Jak urządzić nowoczesne wnętrza w małym mieszkaniu? - porady

Poniżej przestawiamy 5 sprytnych trików, które warto wykorzystać podczas urządzania niewielkiej przestrzeni.

Nowoczesne małe wnętrze

Nowoczesna aranżacja małego mieszkania

1. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni w małym mieszkaniu

Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem jest zaprojektowanie przestrzeni. Jak to zrobić? Najpierw trzeba dobrze przemyśleć swoje potrzeby i styl życia. Bardzo ważne jest na przykład to, ile czasu spędzamy w mieszkaniu i jak je wykorzystujemy. Jeśli pracujemy w domu, to niezbędne będzie wygospodarowanie wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni do pracy. Z kolei, jeśli spędzamy całe dnie w pracy poza domem, ale na przykład często wieczorami lub w weekendy zapraszamy znajomych, to będziemy potrzebować dobrze urządzonej strefy jadalnej oraz wypoczynkowej. Przyda się wówczas na przykład większy wygodny stół, przy którym będzie mogło zasiąść kilka osób.

Musimy te pomyśleć o meblach do przechowywania. To, jakie sprawdzą się najlepiej, zależy od naszych potrzeb. Na ubrania, obuwie, sprzęt sportowy i inne akcesoria najlepiej sprawdzi się w bardzo praktyczna i ładna szafa w zabudowie. Jeśli metraż i rozkład małego mieszkania na to pozwalają, to najlepiej ją umiejscowić w przedpokoju, ale realia kawalerek najczęściej zmuszają nas do montażu takiej szafy w salonie. Najkorzystniejszym z punktu widzenia zagospodarowania przestrzeni dużym modelem szafy do kawalerki będzie szafa w zabudowie z drzwiami przesuwnymi zamontowana na jednej ze ścian. Jeśli będzie ona zajmować całą powierzchnię ściany do wysokości sufitu, ale nie będzie zbyt szeroka, to nie zmniejszy zza bardzo przestrzeni pomieszczenia i nie będzie bardzo rzucać się w oczy.

2. Wyposażenie na wymiar w nowoczesnych wnętrzach

W małych mieszkaniach liczy się każdy centymetr powierzchni. Aby optymalnie wykorzystać metraż, którym dysponujemy, warto skorzystać z mebli robionych na wymiar. Będą one idealnie dopasowane do naszych potrzeb i możliwości, co pozowali zaoszczędzić sporo przestrzeni.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy także sporo czasu i pieniędzy, ponieważ unikniemy chodzenia po wielu sklepach meblowych i szukania odpowiedniego wyposażenia, a także dopasowywania już kupionych mebli do naszych możliwości lokalowych.

Na wymiar warto zrobić przede wszystkim kuchnię oraz szafę w zabudowie. Możemy się zdecydować także na zamówienie personalizowanego stołu czy biurka.

3. Wielofunkcyjne meble i dodatki do małego mieszkania

W małym mieszkaniu unikajmy dużych masywnych i niepraktycznych mebli. Postawmy na nowoczesne wielofunkcyjne rozwiązania, które pozwolą nam zaoszczędzić sporo miejsca, a korzystnie z nich na co dzień będzie przyjemnością.

Najważniejszym meblem w mieszkaniu jest wygodne łóżko. W jednopokojowej kawalerce najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie sofa lub kanapa z funkcją spania, którą będziemy rozkładać na noc, a składać na dzień, co pozwoli na uzyskanie wolnej przestrzeni w pomieszczeniu w ciągu dnia. Jest to świetne rozwiązanie na przykład, gdy pracujemy w domu i potrzebujemy nieco większej swobody w ciągu dnia, ponieważ salon połączony z sypialnią jest jednocześnie naszym biurem lub gabinetem.

Jeśli marzymy o tradycyjnym łóżku, to najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko w typie francuskim, które jest bardzo wygodne i bez problemu wyśpią się w nim dwie dorosłe osoby, ale jednocześnie jego wymiary są znacząco mniejsze niż w przypadku tradycyjnego łóżka małżeńskiego. Warto wybrać model ze skrzynią, która posłuży nam jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Możemy tam włożyć nie tylko pościel, ale również na przykład sprzęt sportowy.

W kwestii biurka możemy postawić na przykład na mebel składany do ściany, który będziemy po prostu zamykać, gdy będziemy potrzebować wolnego miejsca w pokoju na przykład podczas wizyty rodziny lub znajomych. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie także podczas sprzątania. Bardzo ciekawą opcją jest także biurko połączone z komodą. Taki mebel pod blatem po obu stronach ma rzędy praktycznych pojemnych szuflad, które możemy wykorzystać nie tylko do przechowywania akcesoriów biurowych potrzebnych do pracy czy notatek lub książek do nauki. Do wolnych szuflad możemy na przykład włożyć bieliznę osobistą, pościelową czy ręczniki.

Jeśli mamy dużo książek, wówczas potrzebne będą także półki do ich przechowywania. Również tutaj mamy do wyboru kilka ciekawych kreatywnych rozwiań. Możemy tradycyjne rozmieścić półki na ścianie, ale na przykład skorzystać z regału na książki, który ustawimy na środku pomieszczenia i oddzielimy nim strefę dzienną od sypialnej.

4. Elementy optycznie powiększające wnętrza

Dzięki kilku prostym rozwiązaniom przestrzeń w domu może wydawać się optycznie większa. W kawalerce kluczowa jest kolorystyka. Zarówno ściany, jak i podłogi powinny być jasne. Jasne kolory ładnie odbijają światło, dzięki czemu przestrzeń w nowoczesnych małych wnętrzach wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Również większość mebli powinna być w jasnych barwach.

W kuchni postawmy na błyszczące fronty szafek. Drzwi dużej szafy do przechowywania również powinny być jasne- mogą one mieć kolor naturalnego drewna lub być wykonane z błyszczącego odbijającego światło laminatu. Świetnym rozwiązaniem są także lustrzane drzwi szafy. Nic tak skutecznie nie powiększa optycznie przestrzeni, jak lustra. Są one szczególnie pożądane w pokojach, gdzie dociera niewiele naturalnego światła słonecznego na przykład w takich, gdzie okna wychodzą na północ.

Bardzo dobrym sposobem na optyczne powiększenie wnętrz jest zastosowanie prostych geometrycznych wzorów. Dotyczy to zarówno mebli, jak i dodatków, a także samej podłóg oraz ścian. Unikajmy za to nadmiaru pstrych wielokolorowych deseni. Będą one zaburzać przestrzeń.

Idealne będą też proste w formie nienachalne dodatki błyszczące lub w jasnych matowych barwach.

5. Harmonijne połączenia pomieszczeń

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest przejście pomiędzy pomieszczeniami. W małych mieszkaniach powinno być on jak najbardziej harmonijne, tak aby cała przestrzeń mieszkania optycznie łączyła się w jedną większa całość. Wygląda to znacznie korzystniej, niż gdy są one wyraźnie stylistyczne oddzielone od siebie.

Może to przejawiać się na przykład w zastosowaniu tej samej posadzki w salonowej oraz kuchennej części pokoju z aneksem. Korzystnie będzie wyglądać także spójność kolorystyczna oraz stylistyczna tych dwóch pomieszczeń.

Także przejście do przedpokoju czy do łazienki powinno być płynne, a nie wyraźnie odcinać się od stylistyki głównego pomieszczenia w mieszkaniu.

Nie obawiajmy się, że tak urządzona przestrzeń będzie nudna - w jasnych stonowanych barwach i spójności stylistycznej można urządzić nowoczesne wnętrze w małym mieszkaniu. Wszystko jest kwestią dobrego projektu. Jeśli sami mamy trudności z rozplanowaniem i wyposażeniem kawalerki lub niewielkiego mieszkania dwupokojowego, to zdecydowanie warto skorzystać z fachowej pomocy. Architekt wnętrz może nam podpowiedzieć takie rozwiązania, o których nawet nie słyszeliśmy. Wspólnie z pewnością uda nam się zaprojektować ładną, funkcjonalną i idealnie dopasowaną do naszych potrzeb przestrzeń.

Źródła: