Moda na ogrody wertykalne dotarła również do Polski. Tego typu dekoracje roślinne cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim w pomieszczeniu powstaje wyjątkowy mikroklimat. Zielone ściany nie tylko pięknie wyglądają, ale również nawilżają powietrze w pomieszczeniu, oczyszczają je i produkują tlen. Ponadto działają kojąco na układ nerwowy i naprawdę potrafią wyraźnie poprawić samopoczucie.
Duże ogrody wertykalne są zakładane przez specjalistyczne firmy ogrodnicze, jednak niewielki zajmujący część ściany, możemy z powodzeniem założyć sami. Nie jest to trudne. Do dyspozycji mamy bardzo szeroki asortyment gotowych stelaży do montażu zielonej ściany. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie rośliny i można zacząć działać.
Co to jest ogród wertykalny?
Taki ogród może mieć bardzo różny charakter. Możliwości jest tak wiele, że praktycznie ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Na zielone ściany nadają się zarówno niewielkie rośliny takie jak mchy, jak i bardziej okazałe gatunki przykładowo:
- zielistka,
- skrzydłokwiat,
- paprocie,
- bluszcze,
- czy różne gatunki epifitów.
W stworzeniu idealnej zielonej ściany pomoże krótki poradnik jak samodzielnie założyć ogród wertykalny.
Wybór miejsca na ogród wertykalny
Kluczem do sukcesu, czyli utrzymania zdrowia i pięknego wyglądu naszego ogrodu wertykalnego, jest zapewnienie roślinom dobrych warunków świetlnych. Osiągniemy to, montując ogród wertykalny na ścianie o wystawie południowej lub zachodniej.
Drugą niezwykle istotną kwestią jest wytrzymałość na obciążenia ściany, na której chcemy stworzyć nasz magiczny ogród. Nie nadają się do tego celu żadne lekkie ścianki działowe. Wybierzmy solidną grubą ścianę, ponieważ instalacja ogrodu wertykalnego wraz z roślinami, w zależności od jej rozmiarów, waży od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilogramów.
Rośliny do ogrodu wertykalnego
Trzeba wziąć pod uwagę, że ogród wertykalny to specyficzne rozwiązanie, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na system korzeniowy roślin, a ich części nadziemne konkurują między sobą o światło. Najlepiej sprawdzą się więc gatunki łatwe w uprawie, o niewielkich wymaganiach, które nie wymagają dużo miejsca. Świetnie rosną również gatunki nadające się docięcia, ponieważ możliwa jest bezproblemowa korekcja ich wzrostu.
Ogród wertykalny można oczywiście stworzyć choćby z samych mchów, ale będzie on znacznie bardziej dekoracyjny, jeśli sięgniemy po nieco okazalsze rośliny. Gatunki roślin idealne do ogrodów wertykalnych to:
- paprocie na przykład łosie rogi,
- zielistki,
- bluszcze,
- skrzydłokwiat,
- syngonium (zroślicha),
- peperomia,
- anturium,
- maranta,
- epipremnum,
- filodendron,
- ficus,
- ananasowate,
- monstery, które sprawdzą się sadzone pojedynczo na większych zielonych ścianach.
Jeśli mieszkamy w dużym mieście i dotyka nas problem, jakim jest smog, to warto wybrać gatunki roślin oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń takie jak zielistka, czy paprocie.
Jak zrobić ogród wertykalny? - Montaż
Aby ułatwić sobie późniejszą pielęgnację ogrodu wertykalnego, warto od razu wybrać taki moduł naścienny, który jest wyposażony w automatyczny system nawadniania i fertygacji (nawożenia). Choć jest on niewątpliwie droższy niż te najprostsze kratownice, to warto w niego zainwestować, ponieważ dzięki temu unikniemy wielu problemów związanych z codzienną obsługą roślin.
Pomiędzy ścianą a kratownicą ogrodu wertykalnego powinniśmy zamontować warstwę izolacyjną przykładowo z PCV, która zabezpieczy powierzchnię ściany przed zabrudzeniem i wilgocią. Rośliny umieszczamy na zielonej ścianie w specjalnych plastikowych modułach lub kieszeniach wkładanych w oka kratownicy całej konstrukcji. Zdecydowanie warto posadzić rośliny w pojemnikach wcześniej, aby się przyjęły i nieco rozrosły. Optymalnie byłoby, zrobić to na miesiąc przed umieszczeniem ich w zielonej ścianie.
Kratownica, na której umieszczone są pojemniki z roślinami, musi być bardzo solidnie przymocowana do ściany, ponieważ cała konstrukcja jest ciężka. Stosujmy się tutaj ściśle do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu wybranego przez nas systemu ogrodu wertykalnego.
Pamiętajmy również, że zielona ściana, w zależności od tego, jakie gatunki roślin wybierzemy, będzie miała grubość od 20 do 40 centymetrów, a rośliny będą się jeszcze rozrastać z czasem, więc dobrze przemyślmy miejsce, w którym ją zamontujemy.
Prawidłowo zainstalowany, wyposażony w system nawadniania ogród wertykalny jest wspaniałą ozdobą domu i nie wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych. To, ile pracy będzie trzeba włożyć w jego pielęgnację, zależy w dużej mierze od wybranych przez nas gatunków roślin. Jeśli wybraliśmy takie, wymagające cięcia, musimy liczyć się z tym, z koniecznością poświęcenia czasu na ten zabieg co najmniej raz w miesiącu. Powinniśmy też na bieżąco usuwać wszelkie pożółkłe lub uszkodzone liście roślin, aby nie dopuścić do ich gnicia.
Komentarze