Okno się nie otwiera - co zrobić?

Problemy z oknamiNawet jeżeli starannie pucujemy okna przed każdymi świętami, to i tak może się zdarzyć, że pewnego dnia odmówią nam posłuszeństwa. Podobnie jak wszystkie domowe sprzęty, okna również z upływem czasu niejako się "zużywają" i wymagają konserwacji, naprawy lub - w ostateczności - wymiany na nowsze. Z jakimi usterkami możemy spotkać się najczęściej i jak temu zaradzić?

Zanieczyszczenia na obrzeżach okna

Przyczyna trudności przy otwieraniu i zamykaniu okna może być banalna. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy rama okienna i obrzeża okna nie są np. zanadto zanieczyszczone drobinkami piasku, które dostają się tam podczas silnego wiatru lub deszczu. W takim wypadku wystarczy dokładnie wyczyścić obrzeża i regularnie sprawdzać, czy nie nagromadziły się tam rozmaite zanieczyszczenia z zewnątrz.

Zepsuta klamka

Nieco poważniejszą przyczyną może być obluzowana, wyrobiona klamka. Zdiagnozowanie problemu nie nastręcza tu trudności, ponieważ próbując przekręcić klamkę, zauważymy, że jest zbyt luźna lub wręcz obraca się, uniemożliwiając skuteczne zamknięci czy otwarcie okna. W takim wypadku najlepiej od razu wymienić klamkę - możemy zrobić to samodzielnie lub skorzystać z fachowej pomocy.

Rozregulowane zawiasy

Jeżeli zawiasy okna są niewłaściwie wyregulowane, skrzydło również będzie poruszało się opornie. Regulację możemy wykonać samodzielnie - wystarczy do tego klucz nimbusowy, pasujący do śruby umieszczonej w zawiasie. Zdejmujemy plastikowe osłony, którymi zakryte są zawiasy, a następnie dokręcamy śrubkę, sprawdzając na bieżąco, czy możemy już sprawniej poruszać skrzydłem okiennym.

Kiedy należy wezwać fachowca?

Wychodząc z założenia: "spróbuję samodzielnie, a jeśli nie wyjdzie, zadzwonię po fachowca", możemy niekiedy tylko pogorszyć sytuację i wpędzić się w większe koszty. Jeżeli zatem nie jesteśmy do końca pewni swoich umiejętności, najlepiej zadzwonić po profesjonalną pomoc od razu. Tylko skąd wziąć namiary na dobrego specjalistę od naprawy okien? Najszybszą i najbardziej powszechną opcją jest skorzystanie z internetu - możemy po prostu wpisać hasło "naprawa okien" w wyszukiwarkę lub skorzystać z Google Maps, aby znaleźć firmę działającą w najbliższej okolicy. W takim wypadku należy jednak zachować czujność, by nie natknąć się na nierzetelnych czy niewystarczająco kompetentnych wykonawców: warto sprawdzić m.in. opinie o danej firmie zamieszczone przez dotychczasowych klientów.

Jak szybko zamówić naprawę okna?

Jeśli nie chcemy tracić czasu na przetrząsanie połowy zasobów internetu, a równocześnie zależy nam na tym, by znaleźć naprawdę sprawdzonego wykonawcę - wówczas z pomocą przychodzi serwis Blisco.pl, który w swojej bazie ma kilkuset fachowców z różnych dziedzin, w tym także naprawy okien. Co istotne, doświadczenie każdego z wykonawców jest tu potwierdzone, więc możemy liczyć na pełen profesjonalizm. Aby zamówić usługę, wypełniamy prosty formularz na www.blisco.pl - podajemy swoje dane do kontaktu oraz adres, pod który serwis ma przysłać fachowca. Nie musimy zakładać konta ani dokonywać jakiejkolwiek przedpłaty - rozliczamy się dopiero z wykonawcą, który zajmie się naprawą.