Pielęgnacja storczyków - jak podlewać i nawozić storczyka?

Podlewanie storczykaStorczyki to jedne z najpiękniejszych kwitnących domowych roślin doniczkowych. Choć ich wymagania różnią się nieco w zależności od gatunku, to uprawa tych kwiatów nie należy do bardzo trudnych. Pamiętajmy jednak, że aby orchidee pięknie kwitły i nie chorowały, musimy im zapewnić dobre warunki wzrostu oraz odpowiednią pielęgnację. Kluczowe jest ich prawidłowe podlewanie oraz nawożenie.

Niestety, początkujący miłośnicy storczyków często borykają się z takimi problemami, jak słabe kwitnienie roślin, a także żółknięcie i opadanie liści. Najczęściej przyczyna kłopotów tkwi w niewłaściwym nawadnianiu roślin. Storczyki rzadko chorują z powodu przesuszenia - wiele z nich dobrze znosi krótkie okresy suszy, ale na ich wzrost bardzo niekorzystnie wpływa nadmiar wody oraz niewłaściwy sposób podlewania. Orchidee nawadnia się zupełnie inaczej niż większość domowych kwiatów doniczkowych. Opanowanie do perfekcji nawadniania storczyków nie jest trudne. Wymaga to jedynie odrobiny chęci i zaangażowania. Poznaj tajniki prawidłowego podlewania storczyków.

Jak podlewać storczyki?

Podlewanie storczyków nie jest trudne, ale zdecydowanie różni się od sposobu, w jaki nawadniamy większość popularnych roślin doniczkowych. Wody nigdy nie wlewamy na powierzchnię podłoża znajdującego się w doniczce.

Podłoże do uprawy storczyków jest specyficzne. Rośliny nie rosną w typowej kompostowej ziemi liściowej, jaką stosuje się do uprawy innych gatunków. Takie podłoże jest dla nich zbyt zwarte i za ciężkie. W naturze wiele gatunków storczyków rośnie w sposób epifityczny na przykład na drzewach, gdzie ich korzenie nie znajdują się w żadnym podłożu, a zwisają swobodnie w przestrzeni. Zrozumiałe jest więc to, że korzenie orchidei potrzebują dostępu powietrza, dlatego uprawia się je w lekkim i bardzo luźnym podłożu lub aeroponicznie.

Storczyki możemy nawadniać dwoma sposobami:

1. Nawadnianie storczyków przez zanurzanie
To najczęściej stosowana metoda podlewania storczyków, ponieważ w większość miłośników tych roślin uprawia je tradycyjnie, czyli w doniczce ze specjalnym lekkim podłożem dla storczyków. Jest ona bardzo prosta. Przezroczystą doniczkę ze storczykiem wyjmujemy z osłonki i wstawiamy do miseczki lub naczynia wypełnionego wodą. Woda powinna sięgać nie wyżej niż do połowy wysokości doniczki ze storczykiem. Zostawiamy roślinę na 10 do 15 minut - w tym czasie korzenie wciągną wodę, a podłoże w doniczce częściowo nią nasiąknie. Po upływie tego czasu wyjmujemy doniczkę z wody i czekamy, aż jej nadmiar porządnie odcieknie, a następnie wkładamy ją do osłonki.

2. Nawadnianie storczyków przez spryskiwanie
Tę metodę nawadniania storczyków stosujemy tylko wtedy, gdy prowadzimy aeroponiczną uprawę tych roślin. To znaczy, kiedy nie rosną one w podłożu, ale są na przykład ułożone w koszyku bez ziemi lub rosną na specjalnej drewnianej, bądź wiklinowej instalacji. Korzenie uprawianych w ten sposób storczyków należy podlewać poprzez zamgławianie. W praktyce polega to na kilkukrotnym spryskaniu ich korzeni bardzo drobno rozpyloną wodą raz na kilka dni. Konieczne jest więc osiadanie dobrego spryskiwacza kroplowego do roślin.

Jak często podlewać storczyki?

Oprócz samej metody nawadniania orchidei często nurtuje nas też pytanie, jak często podlewać storczyki. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Powszechnie przyjmuje się, że storczyki podlewamy raz na 10 dni, jednak taka częstotliwość nawadniania nie zawsze się sprawdza. Konieczna jest więc obserwacja naszych roślin i dostosowanie terminów podlewania do ich potrzeb.

To, jak często powinniśmy podlewać storczyki, zależy od wielu różnych czynników. Są nimi na przykład wielkość doniczki i rodzaj podłoża, w jakim rosną storczyki. Niezwykle istotne są też aktualnie panujące warunki klimatyczne. Inaczej będzie bowiem wyglądać podlewanie roślin o różnych porach roku. Przykładowo często powietrze w mieszkaniach jest bardzo suche ze względu na działające centralne ogrzewanie. Sprawia to, że podłoże w doniczkach szybciej przesycha i rośliny trzeba podlewać nieco częściej. Podobnie wygląda sytuacja podczas letnich upałów.

Jak rozpoznać, czy storczyk wymaga podlania? To bardzo proste. Najlepiej po prostu wyjąć przezroczystą doniczkę z rośliną z osłonki i przyjrzeć się jej korzeniom. Jeśli doniczka jest lekka, jej ścianki i podłoże w niej są suche, a korzenie białe i lekko połyskujące, wówczas nadeszła pora na podlanie orchidei.

Jaką wodą podlewać storczyki?

Storczyki niemalże wszystkich gatunków są dosyć wymagające pod względem jakości wody. Niestety, w większości przypadków woda wodociągowa jest twarda lub bardzo twarda, tymczasem storczyki najładniej rosną, gdy podlewa się je miękką wodą. Dosyć odporne na twardą wodę są jedynie orchidee z rodzaju Paphipedilum, a także bardzo łatwo dostępne i często wybierane hybrydowe storczyki z rodzaju Phalaenopsis. Chociaż i one będą ładniej rosły nawadniane miękką wodą.

Jeśli mamy taką możliwość, warto więc podlewać storczyki wodą deszczową, która jest naturalnie miękka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również filtrowanie wody wodociągowej. Jeżeli nie mamy filtra, wówczas koniecznie odstawmy wodę do podlewania storczyków na 24 godziny, aby się ustała. Spowoduje to, że część jonów wapnia i magnezu powodujących twardość wody osiądzie na dnie naczynia.

Pamiętajmy też, aby nigdy nie podlewać storczyków zimną wodą, ponieważ prowadzi to do szoku termicznego, który może mocno zaszkodzić roślinom. Temperatura zimnej wody wodociągowej to zaledwie około 8 stopni. Zbyt zimna może okazać się również deszczówka zebrana jesienią czy zimą. Odstawmy więc wodę do podlewania na co najmniej 2 godziny, aby nabrała temperatury pokojowej.

Jak nawozić storczyki?

Orchidee to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych. Aby ładnie się rozrastały i obficie kwitły, potrzebują regularnego dostarczania składników pokarmowych w postaci nawozów.

Do odżywiania storczyków stosujemy wyłącznie specjalne nawozy przeznaczone dla tego gatunku. Nie sprawdzą się inne nawozy do domowych roślin kwitnących ani nawozy do roślin zielonych czy uniwersalne nawozy do roślin doniczkowych. Wybierzmy:

  • nawóz do storczyków w płynie - zalecaną przez producenta dawkę odżywki wlewamy po prostu do wody, którą podlewane są rośliny. Informację o częstotliwości nawożenia znajdziemy na opakowaniu preparatu.
  • nawóz do storczyków w pałeczkach - to świetnie rozwiązanie dla zapominalskich i zapracowanych. Specjalne pałeczki nawozowe umieszcza się w doniczce w podłożu. Dawka nawozu uwalnia się z nich pod wpływem wilgoci, która trafia do doniczki w czasie podlewania. Nawozu nie trzeba przygotowywać ani rozcieńczać w wodzie. Jedna pałeczka nawozowa działa nawet do kilku miesięcy.

Co robić, jeśli storczyk choruje z powodu długotrwałego przelewania?

Do bardzo niepokojących objawów należy żółknięcie liści storczyków oraz brązowienie ich korzeni. Orchidee z reguły uprawia się w przeźroczystych doniczkach, więc łatwo ocenić stan ich korzeni. Jeśli podłoże jest mokre, na ściankach doniczki widoczna jest znaczna ilość skroplonej wody, a korzenie nie są białe, tylko żółto-brunatne, oznacza to kłopoty. W wyniku zbyt obfitego lub zbyt częstego podlewania korzenie storczyków po prostu zaczynają gnić. Dobra wiadomość jest taka, że nawet dosyć mocno przelane rośliny często da się uratować.

Przede wszystkim należy rośliny przesadzić do świeżego i suchego podłoża. Wyjmijmy storczyka z doniczki, otrząśnijmy możliwie jak najbardziej z przemoczonej ziemi i dokładnie obejrzyjmy jego korzenie. Te, które mają podejrzany ciemny kolor lub są miękkie i śliskie w dotyku, należy natychmiast usunąć. Zostawiamy tylko zdrowe twarde korzenie w kolorze białym lub zielonkawym. Usuńmy również zgniłe liście. Szansa na to, że storczyk przesadzony do czystego suchego podłoża i od tej chwili prawidłowo nawadniany, zregeneruje się, są naprawdę duże. Trzeba tylko dać roślinie trochę czasu. W zależności od stanu, w jakim się znajdowała, jej regeneracja może potrwać od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy.

Komentarze