Proste sposoby na odświeżenie prysznica i wanny

Odświeżenie wannyZ czasem kabina prysznicowa i wanna nie wyglądają już tak idealnie, jak na początku. Najprostsze sposoby, by znów nadać im pierwotny wygląd, to wymiana silikonu na krawędziach, odmalowanie ścian brodzika i usunięcie plam czy zacieków.

Popularne kiedyś wanny emaliowane niszczyły się łatwo. Już po kilku latach pod kranem widoczne były żółte zacieki, a w miejscach odprysków pojawiały się ciemne plamy. Akrylowe ścianki brodzików i wanien tak mocno się nie niszczą, choć po dłuższym czasie i taka powierzchnia może wymagać odnowienia.

Wanny emaliowane wciąż można spotkać w starych domach i na działkach. Nadal też produkowane są modele z tego materiału stylizowane na wanny retro. Wannę możesz naprawić niezależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana. Po skończonej renowacji wanny warto też zadbać o jej otoczenie, czyli wymianę silikonu czy oczyszczenie armatury.

Odświeżenie wanny

Usuwanie zacieków, plam i rdzy

Najprostszym sposobem na usuwanie z emaliowanych powierzchni zacieków i osadu jest ocet. Sprawdza się też w przypadku czyszczenia kranów i innych chromowanych powierzchni. Wystarczy przetrzeć je szmatką, która wcześniej została nim nasączona. Przy żółtych zaciekach może być konieczne wtarcie octu i pozostawienie na kilka godzin. Na odświeżenie najbardziej wysłużonych wanien poleca się napełnienie ich wrzątkiem z dodatkiem butelki octu, pozostawienie do wystygnięcia, a następnie solidne przetarcie ścianek drucianą gąbką.

Wanny akrylowe tak łatwo się nie przebarwiają, za to są bardziej podatne na zarysowania. W sklepie z armaturą łazienkową można kupić pastę polerską do akrylu, która usunie ten problem. Jeśli rysy są głębokie, wcześniej wannę można delikatnie przetrzeć papierem ściernym do zastosowania na mokro.

Renowacja wanny czyli co z ubytkami?

W przypadku ubytków wanna emaliowana raczej nadaje się do wymiany, choć jeśli uszkodzenia nie są duże, da się je ukryć. W tym celu trzeba je nałożyć masę szpachlową, wyszlifować całą wannę i pomalować farbą z podkładem. To dość czasochłonny proces wymagający wprawy, dlatego takie renowacje raczej przeprowadzane są przez specjalistów i dotyczą niemal wyłącznie wanien designerskich i zabytkowych. W przypadku akrylu naprawa jest już dużo prostsza – w sklepach można znaleźć gotowe zestawy i masy akrylowe, które pomogą usunąć nawet spore uszkodzenia.

Odświeżenie wanny

Wymiana silikonu w kabinie prysznicowej

Często zdarza się, że po wszystkich tych zabiegach wanna nadal nie wygląda jak nowa. Zwykle "zdradza ją" otoczenie, czyli pociemniałe fugi czy uszkodzony silikon w miejscach spojenia ze ścianą. Do wymiany silikonu nie potrzebujesz pomocy specjalistów, o czym w przystępny sposób opowiada ten poradnik: www.stukpuk.pl/blog/wymiana-silikonu-w-kabinie-prysznicowej-i-wokol-wanny-zrob-to-sam Najczęstsze problemy to jego odklejanie. Może się też odbarwić lub sczernieć, szczególnie jeśli miał styczność z pleśnią. Zdarza się, że nie da się już go doczyścić i jedynym wyjściem pozostaje usunięcie i wymiana silikonu.

Do wyboru są środku do usuwania silikonu i nożyki, którymi zeskrobiesz większe partie materiału. Powierzchnię trzeba następnie odtłuścić i osuszyć, używając zwykłego płynu do czyszczenia luster i łazienek. Przed ponownym silikonowaniem warto zabezpieczyć okolice taśmą malarską. W łazienkach najlepszy będzie silikon sanitarny, dzięki któremu po wymianie silikonu w kabinie prysznicowej i wokół wanny istnieje niewielkie ryzyko, że powierzchnia znów zapleśnieje lub się odbarwi.

Komentarze