Regulacja drzwi prysznicowych - jak wyregulować drzwi od prysznica?

Drzwi prysznicowePrzeglądając inspiracje łazienek, znalazłeś wymarzoną kabinę prysznicową. Zaraz po jej zakupie zaangażowałeś profesjonalną ekipę do montażu. Wszystko przez jakiś czas działało przez zarzutu, jednak później zauważyłeś, że drzwi opadły i ciężko chodzą. Niesprawne drzwi od prysznica spędzają Ci sen z powiek? Sprawdź, w jaki sposób możesz to naprawić bez wzywania montażysty - na ratunek przybywają specjaliści z AboutDecor!

Drzwi prysznicowe - czy możesz regulować je sam?

Zanim odpowiemy na to pytanie, zadaj sobie inne: kiedy rozpoznać, że drzwi prysznicowe wymagają regulacji? I czy można to zignorować lub odwlekać naprawę?

Inspiracje łazienek mają to do siebie, że zawsze prezentują się nienagannie i profesjonalnie. Po zakupie kabiny napawasz się świetnie zainwestowanymi pieniędzmi. Czar pryska, gdy drzwi zaczynają stwarzać problemy. Niektóre objawy wymagające naszej interwencji widać na pierwszy rzut oka, na przykład:

  • drzwi kabiny nie przylegają do siebie idealnie na całej długości, "rozjazd" ma miejsce wzdłuż drzwi lub tylko na ich górnej bądź dolnej krawędzi,
  • skrzydło haczy o brodzik, choć wcześniej do tego nie dochodziło,
  • napotykasz opór podczas przesuwania lub otwierania/zamykania drzwi,
  • po wyjściu z kabiny napotykasz mokre uszczelki i spory wyciek wody na podłodze,
  • drzwi wyglądają, jakby się zapadły.

Te symptomy wymagają naszej uwagi i działania. Odpowiadając na drugie pytanie - nie ignoruj powyższych objawów i czym prędzej przystąp do rozwiązania problemu. Fachowcy z AboutDecor ostrzegają, że ignorowanie problemu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia elementu drzwi lub - w skrajnym przypadku - wypadnięcia drzwi, co sprowadzi się do konieczności wymiany drzwi lub całej kabiny.

Regulacji drzwi od prysznica możesz jak najbardziej podjąć się sam - wystarczy krok po kroku realizować punkty z naszej instrukcji.

Regulacja drzwi prysznicowych

Przesuwne drzwi prysznicowe

Skusiła Cię inspiracja łazienki zawierającej kabinę prysznicową z drzwiami przesuwnymi? Możesz je regulować. Nie wiesz jak?

Przyjrzyj się dokładnie rolkom. Górne rolki powinny być osadzone na prowadnicy ciasno, bez luzu. Rolki dolne muszą mieć zachowany pewien luz - nie pozostawiać nieszczelności i szczelin, z drugiej strony nie mogą ściśle przylegać do prowadnicy, ponieważ przesuwanie drzwi będzie problematyczne - rolki będą napotykać opór pod ciężarem, co wymaga dodatkowej siły do ich przesuwania. Ostatecznie, nieustannie dociskane rolki ulegną odkształceniu lub zniszczeniu i będzie to wymagać wymiany. Jeśli to nie kwestia docisku, być może rolki wymagają nieco poślizgu. W tym celu spryskaj je silikonowym smarem. To powinno rozwiązać problem.

Dlaczego kabiny prysznicowe w ogóle wymagają regulacji, nie są przygotowywane na ścisk? Odpowiedź jest prosta - mało która łazienka posiada idealne poziomy i piony. Innymi słowy - często ściany są krzywe w stosunku do podłoża, co uniemożliwiłoby montaż i korzystanie z kabiny przygotowanej na sztywno bez możliwości regulowania.

Regulacja drzwi prysznicowych

Drzwi przesuwne na zawiasach

Inspiracja łazienki z prysznicem na zawiasach przykuła Twoją uwagę? Tutaj także masz możliwość regulowania drzwi prysznicowych.

Dla łatwego dostępu do zawiasu zdejmij drzwi. Następnie przy pomocy śrubokręta ustal regulację na dolnym lub górnym zawiasie bądź na obu jednocześnie (jeśli np. uszczelka wzdłuż całych drzwi jest luźna albo za bardzo dociśnięta). Może się okazać, że będzie Ci potrzebna pomoc drugiej osoby, ponieważ kilkukrotnie będziesz musiał na przemian zdejmować i zakładać drzwi.

Info UE