Renowacja balustrady balkonowej

Renowacja balustrady balkonowejBalustrada balkonowa z czasem traci swój ładny wygląd. Farba na niej zaczyna się łuszczyć, odpadać i pojawia się rdza. Dzieje się tak, w wyniku działania warunków środowiskowych. Nawet najtrwalsza farba po kilku latach niszczeje pod wpływem wilgoci, promieniowania słonecznego i wahania temperatur, dlatego, jeśli chcemy, aby nasza balustrada ładnie wyglądała i była w dobrym stanie technicznym, powinniśmy ją regularnie raz na kilka lat odnawiać.

Renowację balustrady balkonowej możemy przeprowadzić samodzielnie. Nie jest to trudna praca, ale wymaga cierpliwości i dokładności. Konieczne będzie usunięcie starej farby, wyczyszczenie balustrady i jej ponowne pomalowanie. Sprawdź, jak odnowić balustradę na balkonie w kilku prostych krokach.

Kiedy balustrada wymaga renowacji?

Balustrady balkonowe są wykonane z metalu i pomalowane farbą. Choć powinna to być wysokiej jakości farba chroniąca przed rdzą, to - niestety - nie zawsze tak jest. Im słabsza farba, tym szybciej ulega uszkodzeniu pod wpływem czynników pogodowych, na których działanie jest narażona na dworze.

Decyzję o renowacji balustrady powinniśmy podjąć od razu, gdy zauważymy, że farba na jej powierzchni zaczyna odpryskiwać. Jeśli będziemy zwlekać, wówczas balustrada będzie coraz bardziej rdzewieć, a po kilka latach będzie w takim stanie, że pozostanie tylko jej wymiana na nową.

Nie opóźniajmy więc odświeżania balustrady w nieskończoność. Rozpocznijmy pracę, już wtedy, gdy zauważymy pierwsze uszkodzenia, a cała balustrada jest w dobrym stanie technicznym. Wówczas jej renowacja przebiegnie szybko i sprawnie.

Narzędzia potrzebne do renowacji balustrady balkonowej

Im mniej zniszczona balustrada, tym łatwiej ją odnowić. Jeśli na metalowych szczeblach są widoczne dopiero nieliczne ślady odpryskującej farby, wówczas uporamy się z pracą w ciągu jednego dnia. Z kolei, jeśli balustrada jest mocno zniszczona i jest na niej sporo rdzy, to musimy się przygotować na kilka dni pracy. Odświeżenie balustrady nie jest trudne, ale wymaga dokładności i rzetelności. Przed przystąpieniem do tego zadania, trzeba się odpowiednio przygotować. Powinniśmy zaopatrzyć się w takie narzędzia i preparaty jak:

  • taśma malarska,
  • folia ochronna,
  • druciana szczotka,
  • papier ścierny,
  • stalowy skrobak,
  • płaski i okrągły pędzel,
  • preparat, który ułatwia usuwanie starych farb z powierzchni metalowych,
  • antykorozyjna farba do metalu,
  • odzież robocza.

Renowacja balustrady balkonowej w trzech krokach

Zanim rozpoczniemy renowację balustrady, pamiętajmy, aby dobrze osłonić posadzkę na balkonie, żeby się nie zbrudziła i nie uległa zniszczeniu. Rozłóżmy na niej folię remontową i zabezpieczmy ją taśmą malarską. Nie zapominajmy także o swojej wygodzie oraz bezpieczeństwie pracy. Włóżmy spodnie z długą nogawką, pełne buty oraz rękawice robocze. Warto również sprawić sobie gogle ochronne, aby zabezpieczyć oczy, ponieważ stara farba może odpryskiwać w różnych kierunkach podczas jej usuwania za pomocą skrobaka lub metalowej szczotki.

Etapy renowacji balustrady wyglądają następująco:

1. Usunięcie rdzy i starej farby

To z reguły najtrudniejszy etap prac, zwłaszcza jeśli farba jest mocno nadgryziona zębem czasu, a na balustradzie widoczne są liczne ślady rdzy.

Z reguły najskuteczniejszą metodą usuwania starej farby jest jej szczotkowanie. Jeśli rdza spowodowała powstanie na powierzchni farby pęcherzy, wówczas będzie ona łatwo odchodzić i do pierwszego etapu renowacji balustrady balkonowej wystarczy użyć szczotki z miedzianym włosiem. Jeżeli natomiast farba trzyma się nieco mocniej, lepiej sprawdzi się twardsza szczotka mosiężna lub stalowa.

Zdarza się, że rdza i odchodząca farba pojawia się w nielicznych miejscach, a pozostała farba mocno trzyma się metalowego podłoża i ciężko ją usunąć. W takim przypadku pracę znacznie ułatwi nam zastosowanie specjalnego preparatu do usuwania starych powłok malarskich z powierzchni metalowych. Nakładamy go na powierzchnię, którą chcemy oczyścić na czas określony przez producenta. Środek ten powoduje rozpulchnienie farby i pojawienie się na niej specyficznych pęcherzy. Można ją wtedy łatwo usunąć za pomocą metalowej szpachelki lub skrobaka.

Do usunięcia resztek farby w trudno dostępnych miejscach oraz wyrównania powierzchni metalowych szczebli balustrady, warto użyć papieru ściernego o średniej ziarnistości.

2. Czyszczenie balustrady

Po usunięciu z balustrady rdzy oraz starej farby trzeba ja koniecznie wyczyścić. Nie można malować powierzchni, na której znajduje się pył, kurz i resztki zdrapanej rdzy. Szczebelki omiećmy więc szczotką z włosiem, a jeśli balustrada jest bardzo zabrudzona, to również przetrzyjmy ją lekko wilgotną ściereczką zamoczoną w samej wodzie lub w wodzie z delikatnym detergentem.

Teraz pozostaje już tylko poczekać, aż balustrada całkowicie wyschnie i można przystąpić do jej malowania.

3. Malowanie balustrady

Kiedyś podczas renowacji metalowych powierzchni konieczne było użycie aż trzech różnych preparatów:

  • Pierwszym z nich był antykorozyjny środek gruntujący,
  • drugim farba podkładowa,
  • trzecim farba nawierzchniowa.

Obecnie nie musimy kupować aż tylu różnych środków, ponieważ dostępne są nowoczesne antykorozyjne farby zewnętrzne do metalu, które łączą w sobie ich właściwości.

Duże powierzchnie szczebli najwygodniej będzie malować okrągłym pędzlem, natomiast do wszelkich łączeń oraz miejsc trudno dostępnych używajmy płaskiego pędzla.

Postarajmy się malować jak najdokładniej raz przy razie ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie uprzednio występowało najwięcej rdzy. Balustradę balkonową malujemy dwoma warstwami farby. Drugą kładziemy dopiero wtedy, gdy pierwsza całkowicie wyschnie. Z reguły trwa to od kilku do kilkunastu godzin, więc drugie malowanie jest możliwe jeszcze tego samego dnia.

Antykorozyjne farby do metalu są dostępne w różnych kolorach, możemy więc wybrać taką, jaka najbardziej nam odpowiada. Prawdziwym hitem są obecnie balustrady postarzane. Efekt patynowania można uzyskać, stosując farby ze złotym, srebrnym lub miedzianym poblaskiem.

Planując renowację balustrady, warto sprawdzić prognozę pogody. Na wykonanie pracy wybierzmy pogodny i ciepły, ale nie bardzo upalny dzień. Przełóżmy remont, jeśli zapowiadane są silne opady deszczu bądź bardzo wysokie temperatury powietrza.

Komentarze