Rybik cukrowy (srebrzyk) - czym jest? Zwalczanie rybików cukrowych w domu

Rybik cukrowy srebrzykMałe srebrne pełzające robaczki w łazience lub w kuchni to rybiki cukrowe nazywane również srebrzykami. Rybiki cukrowe, czyli kilkunastomilimetrowe robaczki przypominające kijankę lub malutką rybkę, najchętniej zakładają gniazda w łazience i kuchni. W dzień są niewidoczne, ponieważ nie lubią światła, natomiast można je spotkać w nocy, kiedy w domu panuje cisza, a światła są pogaszone. Sprawdź, jak pozbyć się rybików cukrowych, czy są groźne dla człowieka, oraz jak rozpoznać, że w domu pojawiły się srebrzyki.

Rybiki cukrowe, czyli srebrne pełzające robaczki to niepozorne szkodniki, które mogą zniszczyć książki, gazety, ubrania, a nawet tapetę. Owady te są niemalże wszystkożerne, zjadają resztki pożywienia, papier i kleje organiczne, a także inne martwe owady, pozbawione pożywienia mogą przetrwać nawet rok. Sprawdź, jakie pomieszczenia najchętniej wybierają rybiki cukrowe. Podpowiadamy jak pozbyć się tych małych srebrnych pełzających robaczków raz na zawsze oraz jak zapobiec ich zagnieżdżeniu w naszym domu.

Rybiki cukrowe - to co?

Rybiki cukrowe to kilkunastomilimetrowe srebrne pełzające owady, które na pierwszy rzut oka przypominające malutkie rybki lub kijanki. Rybiki to owady tropikalne, które przywędrowały do Polski i zagnieździły się domach. Te malutkie srebrne robaczki najchętniej zamieszkują kuchnie i łazienki, czyli pomieszczenia o podwyższonej wilgotności. Rybiki cukrowe żerują w nocy, kiedy w domu panuje cisza i ciemność. Omawiane owady nie lubią światła i boją się ludzi, dlatego bardzo trudno jest je wytępić. Ich przysmakiem jest cukier, choć równie chętnie zajadają się resztami z jedzenia, papierem oraz wszelkimi substancjami organicznymi i martwymi owadami. Te niepozornie wyglądające srebrne owady potrafią zniszczyć książki i tapetę, a nawet zjeść klej, na który została przyklejona. Pojedynczy rybik cukrowy nie stanowi żadnego zagrożenia dla domowej biblioteki, ale już całe gniazdo rybików może uszkodzić książki i gazety w podobny sposób jak mole.

Rybiki cukrowe żyją od 4 do 8 lat i potrafią przetrwać bez pożywienia do 12 miesięcy. Samica srebrzyka składa od 2 do 20 jaj, larwy małych srebrnych robaczków osiągają dojrzałość po około roku. Owady te wybierają ciepłe, wilgotne i ciemne miejsca o temperaturze wyższej niż 17oC. Rybiki cukrowe żerują w nocy, dlatego początkowo trudno jest dostrzec ich obecność w domu, ale kiedy zadomowią się na dobre, martwe rybiki można spotkać w wannie, w umywalce oraz w miedniczkach i na innych śliskich powierzchniach, po których rybiki nie potrafią pełzać.

Jak wygląda rybik cukrowy?

Rybik cukrowy wygląda jak malutka srebrno niebieska rybka lub kijanka, czyli całkiem sympatycznie. W powiększeniu srebrzyki nie prezentują się już tak ładnie. Rybik cukrowy osiąga długość od 3 do nawet 30 mm w przypadku kilkuletnich osobników. Ciało owada jest pokryte pancerzem z małymi łuskami, na końcu odwłoka rybik cukrowy posiada trzy drobne szczecinki, a z przodu ma dwa długie wąsy, które stanowią około 70% całej długości pancerza, oraz dwa krótkie. Na pierwszy rzut oka rybik wygląda, jakby pełzał, ale owad ten posiada 6 odnóg, dzięki którym jest wyjątkowo szybki. Głowa rybika jest prostokątna i niewielka.

Czy rybik cukrowy jest niebezpieczny dla człowieka?

Rybik cukrowy nie jest niebezpieczny dla człowieka i nie przenosi żadnych chorób, jednak pełzając po sedesie lub po resztkach jedzenia, przenosi bakterie znajdujące się w nich na inne powierzchnie w domu. W małych mieszkaniach rybiki cukrowe swobodnie przemieszczają się z łazienki do kuchni i do innych pomieszczeń. Dlatego w domach, w których zagnieździły się rybiki cukrowe, wskazane jest częste sprzątanie i dbanie o higienę urządzeń sanitarnych oraz systematyczne wietrzenie (szczególnie w sezonie zimowym).

Zwalczanie rybików cukrowych w domu

Czy rybiki cukrowe gryzą?

Rybiki cukrowe nie gryzą ludzi i zwierząt, dlatego nie należy się obawiać ukąszenia przez srebrzyka. Ponadto owad ten jest wyjątkowo płochliwy i bardzo rzadko podchodzi do człowieka. Nie chcąc spotkać rybika w łazience lub kuchni nocą, wystarczy kilka sekund przed wejściem do pomieszczenia zapalić światło. Rybiki nie lubią światła i boją się ludzi, dlatego, zanim wejdziesz, zdążą się pochować.

Co mogą zniszczyć w domu rybiki cukrowe?

  • Książki,
  • papierową tapetę,
  • odzież z naturalnych tkanin,
  • dywany,
  • zasłony,
  • a nawet klej do tapet.

To właśnie mogą zniszczyć rybiki cukrowe, które są podobnymi szkodnikami do moli domowych. Oczywiście jeden rybik nie zrobi dużych strat, ale już większe siedlisko rybików potrafi dokonać poważnych zniszczeń w domu czy bibliotece. Ponadto owady te zakładają gniazda, w których bytuje kilkadziesiąt, a nawet kilkaset szkodników. Srebrzyki najczęściej można spotkać w pomieszczeniu, w którym mają gniazdo. Najgroźniejsze są rybiki w pralni i garderobie, czyli w miejscach, gdzie oprócz ubrań nie mają innego pożywienia.

Co odstrasza rybiki cukrowe?

Rybiki cukrowe odstrasza zapach octu, cytryny, cynamonu, rozmarynu lawendy, wrotycza i tymianku. Ponadto srebrzyki nie lubią suchych i chłodnych miejsc, dlatego skutecznie je odstrasza regularne wietrzenie łazienki w mroźną pogodę oraz osuszanie pomieszczenia. Doskonałym sposobem na pozbycie się rybików cukrowych jest spryskiwanie szczelin w kuchni i łazience roztworem octu i wody, a także świece zapachowe na bazie naturalnych olejków z wyżej wymienionych składników.

Systematyczne sprzątanie preparatami o zapachu cytryny skutecznie zniechęca te owady do zakładania kolonii w domu. Równie ważne, jak mycie i pozostawianie cytrynowego zapachu jest systematyczne odkurzanie wszystkich zakamarków. Rybiki, choć pięknie błyszczą w świetle, do czyściochów nie należą i najlepiej czują się w zakurzonych oraz wilgotnych miejscach. Rybiki - jak większość owadów - stanowią pożywienie dla innych gatunków. Srebrzyki są przysmakiem pajęczaków, pareczników i skorków pospolitych.

Jak pozbyć się rybików cukrowych z domu?

Dokładne sprzątanie, wietrzenie i osuszanie pomieszczeń, a także zaklejenie wszystkich szczelin i szpar w pomieszczeniu oraz niepozostawianie resztek jedzenia to pierwszy krok do pozbycia się rybików z domu. Ulubionymi miejscami srebrzyków w domu są szczeliny w fugach, a także zakamarki za meblami, okolice kosza na śmieci i urządzeń sanitarnych.

Kolejnym krokiem do pozbycia się małych srebrnych robaczków jest odsunięcie wszystkich mebli, odkurzenie i umycie podłóg płynem o zapachu cytrynowym z domieszką kilkunastu kropli octu spirytusowego. Następnie na czystej podłodze umieszczamy saszetki pochłaniające wilgoć, woreczki z ryżem, sól na talerzyku lub inne dedykowane produkty do osuszania pomieszczeń. Kolejny krok to likwidacja szczelin, w których zakładają gniazda rybiki cukrowe. Niestety, w tym wypadku sprawdzi się tylko silikon, którego srebrzyki nie zjedzą. Fuga, taśma papierowa, glina, a nawet produkty żywiczne nie stanowią bariery dla srebrzyków. Ostatnim krokiem jest chowanie jedzenia do szczelnych pojemników. Teraz pora na zastawianie pułapek na rybiki cukrowe i po szkodnikach nie powinno być śladu.

Warto pamiętać, że z rybikami cukrowymi walczymy przez 13 miesięcy po ich wytępieniu, ponieważ w zakamarkach mogą być jaja, z których właśnie po 12 miesiącach wykluwają się młode rybiki cukrowe.

Zwalczanie rybików cukrowych - skuteczne domowe sposoby

Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Domowe produkty na srebrzyki

Ocet spirytusowy, lawenda i sok z cytryny
Mieszanka octu spirytusowego, lawendy i soku z cytryny to skuteczny domowy sposób na rybiki cukrowe. Zalej szklanką gorącej wody lawendę i odstaw do zaparzenia, następnie wyciśnij sok ze świeżej cytryny i dodaj 20 kropli octu spirytusowego. Kiedy mikstura ostygnie, spryskaj dokładnie wszystkie zakamarki w pomieszczeniu, w którym występują srebrzyki. Przez kolejne 2 tygodnie codziennie w narożnikach pomieszczenia rozkładaj ligninę lub watę skropioną sokiem z cytryny z dodatkiem cynamonu.

Cynamon
W pozostałych pomieszczeniach rozstaw świecie o zapachu cynamonu lub spryskuj pomieszczenie naturalnym olejkiem lawendowym, a na talerzykach ustawionych na podłodze wysyp świeży cynamon z goździkami. Rybiki cukrowe nie znoszą tych zapachów i zaczną szukać nowego lokum. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zapachy odstraszające te małe srebrne pełzające robaczki rozstawić w każdym pomieszczeniu.

Ocet i soda oczyszczona
Chcesz zwalczyć rybiki cukrowe? Zamień domową chemię na roztwór octu spirytusowego i sody oczyszczonej. Woda z dodatkiem kilkunastu kropli octu doskonale czyści okna i lustra. Ocet z sodą oczyszczoną usuwa kamień i tłuszcz, zabija bakterie, grzyby i pleśń - a co najważniejsze - odstrasza rybiki cukrowe. Roztwór sody z octem i wodą jest idealny do czyszczenia łazienki i kuchni, jest również bezpieczny dla żywności i osobników.

Roztwór tymianku, rozmarynu i goździków
Rybiki cukrowe szybko wyprowadzą się z twojego domu, jeśli każdego poranka będziesz spryskiwać zakamarki, w których mieszkają srebrzyki roztworem z tymianku, wrotycza, rozmarynu i goździków. Jeśli dokładnie wiesz, gdzie znajduje się ich gniazdo, pokrusz wszystkie zioła i zalej wszystko 3 łyżkami wrzącej wody. Następnie wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a uzyskaną papką zaklej otwory, którymi srebrzyki wchodzą do swojego siedliska.

Pułapki na srebrzyki

Domowa pułapka z miodu i cukru

Rozłóż na noc w pomieszczeniu, w którym najczęściej spotykasz rybiki cukrowe tekturki nasmarowane naturalnym miodem i posypane cukrem. Możesz również usypać ścieżkę do tekturki z cukru. Kiedy srebrzyki wejdą na tekturową pułapkę, przykleją się do miodu i pozostaną na niej do rana. Podobne pułapki możesz rozkładać również w innych pomieszczeniach, na wypadek, gdyby owady rozprzestrzeniły się na cały dom.

Pułapka ze słoika
Do szklanego słoika lub plastikowej butelki wsyp odrobinę cukru. Zewnętrzną stronę naczynia oklej taśmą klejącą, żeby ułatwić owadom pełzanie po zewnętrznych ścianach szklanej powierzchni. Wewnętrzna strona pułapki powinna pozostać śliska, wówczas srebrzyki nie będą mogły się z niej wydostać.

Pułapka z taśmy klejącej
Równie skuteczną pułapką na rybiki cukrowe jest kartonik okręcony taśmą klejącą, ale w taki sposób, aby klej był po zewnętrznej stronie. Na środku pułapki nasyp odrobinę cukru, który zwabi rybiki. Owady zmierzające do swojego przysmaku przykleją się do taśmy. Pułapkę rozkładaj co noc aż do całkowitego pozbycia się owadów.

UWAGA: Wszystkie pułapki rozkładamy, tak długo aż znajdziemy przez 7 dni puste pułapki bez żadnego owad. Potem raz w miesiącu na 2-3 noce, ponieważ w gnieździe mogły zostać jaja, z których wylęgną się młode rybiki cukrowe, których warto się pozbyć, zanim złożą kolejne jaja.

Skuteczne preparaty na rybiki cukrowe

Na rynku dostępne są różne preparaty na rybiki cukrowe, jednak największą popularnością cieszy się lep, spray, galaretka na rybiki cukrowe oraz żel na srebrzyki i kwas borowy. Stosując wymienione preparaty, należy uważać na zwierzęta domowe, którym mogą zaszkodzić substancje chemiczne zawarte w środkach owadobójczych.

Zawsze wybór preparatu owadobójczego należy dopasować do rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy się pozbyć szkodników. W kuchni czy garderobie zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będą domowe mikstury i lepy gotowe lub domowe, niż silne środki owadobójcze, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Rybiki cukrowe ze względu na długość życia i możliwość przetrwania bez pożywienia do 12 miesięcy to szkodniki, których bardzo trudno jest się pozbyć. Systematyczność w ich wyłapywaniu i szczególna dbałość o utrzymanie higieny w domach, w których się pojawiły to podstawa. Kiedy uda Ci się wyeliminować srebrzyki, dokładnie zaklej silikonem wszystkie szczeliny i szpary w pomieszczeniu, a podłogę za meblami i sprzętami spryskuj profilaktycznie raz w tygodniu jednym z domowych preparatów.

Komentarze