Silikonowe fugi - czyszczenie, wymiana

Wymiana fug silikonowychW łazience do uszczelniania umywalek, zlewozmywaków, wanien i brodzików kabin prysznicowych stosuje się silikon sanitarny. Choć jest on odporny na działanie wilgoci i dosyć trwały, to jednak brudzi się i zużywa z czasem w trakcie korzystania z łazienki lub kuchni. Stary silikon żółknie, przebarwia się i kruszy, co wygląda nieestetycznie. Zdarza się też niestety, że pojawia się na nim szkodliwa dla zdrowia pleśń w postaci wyraźnych czarnych punktów. Gdy zauważymy takie sytuacje w swojej łazience bądź kuchni, nie zwlekajmy z czyszczeniem lub wymianą silikonu. Sprawdź, jak wyczyścić lub wymienić zużytą fugę silikonową.

Kiedy trzeba wymienić lub wyczyścić silikonowe fugi (uszczelnienia)?

Silikonowe fugi łatwo wymienić - nałożenie świeżej warstwy silikonu nie jest trudne. Z wykonaniem tej pracy bez problemu poradzi sobie każdy. Ta drobna czynność remontowa nie jest też pracochłonna - wykonamy ją w jedno popołudnie. Kiedy powinno się pomyśleć o wyczyszczeniu bądź też wymianie silikonowej fugi?

  • Silikon sanitarny, używany do uszczelniania armatury w łazienkach i kuchniach, jest znacznie odporniejszy niż zwykły silikon, ale i on z czasem ulega zużyciu. Jeśli nasze silikonowe uszczelnienia przy umywalce czy wannie pożółkły i nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, możemy spróbować je wyczyścić. W przypadku niewielkich zabrudzeń sprawdzi się szczoteczka lub gąbka ze zwykłą wodą z mydłem albo płynem do mycia naczyń. Jeśli natomiast silikonowe uszczelnienia są bardziej zabrudzone, warto skorzystać z profesjonalnych środków przeznaczonych do czyszczenia fug silikonowych. Znajdziemy je w drogeriach oraz marketach budowlanych;
  • Niestety, nie zawsze udaje się odświeżyć silikonowe fugi i przywrócić im ładny wygląd. Niekiedy mocno zabrudzonego i pożółkłego silikonu nie udaje się w pełni wyczyścić. Wtedy jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana silikonowego uszczelnienia na nowe;
  • Wymiana silikonu w łazience lub kuchni jest niezbędna również wtedy, gdy zauważymy, że materiał kruszeje lub odstaje - nie spełnia on już wtedy bowiem swojej funkcji uszczelniającej;
  • Absolutnie konieczne jest także usunięcie starego silikonu i położenie nowego, gdy zauważymy, że na starym uszczelnieniu pojawiły się czarne plamy pleśni. Niestety, zarodników pleśni w większości przypadków, nie jesteśmy w stanie efektywnie usunąć z silikonowej fugi. Wymiana zapleśniałego silikonu jest konieczna, ponieważ pleśń jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Czyszczenie fugi silikonowej

Wymiana silikonowej fugi krok po kroku

Wymiana silikonowej fugi uszczelniającej przy umywalce, wannie, brodziku, zlewozmywaku czy blacie kuchennym nie jest trudna. Wymaga jedynie precyzji i zastosowania odpowiednich materiałów. Wymianę silikonu wykonamy w trzech prostych krokach:

  • przygotowanie potrzebnych materiałów;
  • usunięcie starego silikonu;
  • położenie nowego silikonu.

1. Przygotowanie potrzebnych materiałów
Do usunięcia starego silikonu wokół urządzeń sanitarnych w łazience czy przy szafkach w kuchni, a następnie nałożenia jego nowej warstwy będziemy potrzebować takich narzędzi i środków, jak:

  • zdzierak lub nożyk do spoin;
  • taśma malarska;
  • dobrej jakości silikon sanitarny - najlepiej sprawdzi się taki, zawierający środki bakterio- i grzybobójcze, co skutecznie zapobiegnie pojawianiu się pleśni na powierzchni silikonu;
  • pistolet (wyciskarka) do silikonu - nie będzie potrzebny, jeśli kupimy silikon w specjalnym opakowaniu z wąską końcówką do wyciskania;
  • szpachelka do wygładzania silikonu;
  • mokra ściereczka.

2. Usunięcie starych fug silikonowych
Usuniecie starej warstwy silikonu to najtrudniejsza część pracy. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, nie pozostawiając w szczelnie żadnych jego pozostałości. Najlepiej użyć do tego specjalnego nożyka do usuwania fug. Po zdarciu całego silikonu należy dokładnie umyć, odtłuścić i wytrzeć miejsce, w które będziemy nakładać nowy silikon.

3. Położenie nowych fug silikonowych
Pamiętajmy, aby nigdy nie kłaść silikonu na brudną, tłustą ani mokrą powierzchnię, ponieważ nie będzie się on wtedy dobrze trzymał. Przed przystąpieniem do silikonowania umywalki, wanny lub innej powierzchni należy zabezpieczyć taśmą malarską obie krawędzie szpary, w którą będziemy nakładać silikon. Dzięki tej prostej wskazówce nasza silikonowa fuga będzie miała idealnie równe krawędzie. Następnie nakładamy silikon prosto z tubki z wydłużoną końcówką lub za pomocą specjalnego pistoletu do silikonowania. Staramy się robić to jak najbardziej precyzyjnie. Nie wyciskamy z tubki lub szprycy dużych partii silikonu naraz. Na koniec wygładzamy powierzchnię spoiny silikonowej gumową szpachelką, mokrą miękką ściereczką lub po prostu palcem zmoczonym w wodzie z mydłem bądź też płynem do naczyń, po czym odrywamy ostrożnie taśmę zabezpieczającą.

Wymienionych fug silikonowych nie należy moczyć przez kilka godzin po nałożeniu, dlatego najlepiej wykonać pracę w godzinach popołudniowych lub wieczornych, kiedy nie będziemy już korzystać z kuchni i łazienki. Przez noc silikon ładnie wyschnie. Ponadto, oprócz tego, że silikon powinien być wysokiej jakości, czyli sanitarny i zawierający środki pleśniobójcze, koniecznie też zwróćmy uwagę na jego kolor. Nic tak nie szpeci łazienki czy kuchni, jak fatalnie dobrany kolor silikonowego uszczelnienia. Najlepiej wygląda silikon w kolorze armatury. W większości mieszkań nadal królują białe umywalki, wanny i brodziki i tutaj najlepszym wyborem będzie właśnie biały silikon. Uniwersalnym, pasującym do każdego koloru armatury oraz szafek rozwiązaniem jest także silikon bezbarwny.

Komentarze