Smugi po malowaniu - co może być ich przyczyną?

Smugi po malowaniuMalowanie skończone - przyglądasz się efektom swojej pracy i ze zgrozą dostrzegasz na powierzchni świeżo pokrytej farbą brzydkie smugi. Skąd się wzięły i jak się ich pozbyć? Podpowiadamy, jak pomalować ściany, aby uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię, a także, jak uniknąć podobnych błędów w przyszłości.

Smugi po malowaniu - skąd się biorą?

Nieestetyczne smugi na ścianach potrafią zepsuć cały efekt malowania. Przyczyn ich powstawania jest wiele: nieprawidłowe przygotowanie podłoża, nierówna powierzchnia ścian, zbyt duża wilgotność powierzchni, malowanie w zbyt wysokiej temperaturze, wykorzystanie nieodpowiednich narzędzi lub farby, która nie zapewnia odpowiedniej przyczepności do podłoża, a także zła technika malowania.

Jak uniknąć smug na ścianach po malowaniu?

  • Przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być czysta, odtłuszczona, sucha i jednolita. Ścianę należy więc nie tylko oczyścić i odpylić, ale także w razie potrzeby wyrównać i zagruntować, wykorzystując preparaty o odpowiednich właściwościach jak np. Nobiles Nobigrunt. Zawsze używaj podkładu gruntującego przeznaczonego do danego typu podłoża.
  • Nie maluj w zbyt niskiej i zbyt wysokiej temperaturze (zazwyczaj poniżej 5 i powyżej 30°C). Unikaj także nadmiernej wilgoci i przeciągów.
  • Pamiętaj o zachowaniu zalecanego przez producenta odstępu między nakładaniem warstw farby czy podkładu.
  • Maluj kolejne fragmenty ściany, gdy farba jest mokra. Nie nakładaj poprawek, gdy farba już przeschnie.
  • Używaj odpowiednich narzędzi malarskich: pędzli z włosia syntetycznego lub mieszanego oraz wałków z runa naturalnego (wełna owcza) lub mieszanego (np. welurowych) o odpowiedniej długości włosia.
  • Nie naciskaj zbyt mocno wałkiem na ścianę, aby nie doprowadzić do jej rozpryskiwania i staraj się równomiernie rozprowadzać farbę na ścianie.

Co zrobić, gdy na ścianie pojawią się smugi?

Gdy po zakończeniu malowania na ścianie pojawią się smugi powierzchnię pokrytą farbą należy w miejscach największych smug delikatnie zmatowić papierem ściernym. Następnie wypełnić ewentualne nierówności i jeszcze raz pomalować całą powierzchnię farbą dekoracyjną, mając na uwadze powyższe wskazówki.