Soda oczyszczona - produkt potrzebny w każdym domu - właściwości i zastosowanie

Soda oczyszczonaSoda oczyszczona, czyli inaczej wodorowęglan sodu, to związek nieorganiczny, znajdujący zastosowanie w medycynie, kuchni oraz życiu codziennym. Ma właściwości spulchniające, jest składnikiem proszku do pieczenia. Ponadto używana jest w gaśnicach oraz służy do zmiękczania wody. Soda oczyszczona jest powszechnie dostępna i zapewne znajduje się w prawie każdym domu.

Codziennie odkrywamy nowe jej zastosowania, co pozwala nam bowiem na skuteczne oczyszczanie organizmu czy jeszcze łatwiejsze i dokładniejsze porządki. Soda nieustannie nas zaskakuje, pokazując, jak doskonale radzi sobie w wielu sytuacjach.

Właściwości i wykorzystanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona wykazuje właściwości spulchniające. Jest znanym składnikiem proszku do pieczenia ciast oraz napojów, tabletek i cukierków musujących. Jej zasadowy odczyn sprawia, że skuteczne odkwasza kawę oraz stosowana jest przy odkwaszaniu całego organizmu: w skutecznej diecie detoksykacyjnej. Soda skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz drobnoustroje, rozwijające się w żywności. Uzdatnia wodę pitną, stosuje się ją do zmiękczania mięsa czy warzyw. Soda znajduje zastosowanie również w medycynie: skutecznie neutralizuje miejsca po ukąszeniu owadów, stosuje się ją w dializie nerek czy chorobach metabolicznych. Kąpiele z dodatkiem sody są skuteczne w przypadku grypy, cukrzycy oraz… nowotworów! Zasadowy odczyn sody hamuje rozrost komórek rakowych, którym niezbędne jest do rozwoju kwaśne środowisko.

Gdzie kupić i jak przechowywać sodę oczyszczoną?

Soda jest dostępna praktycznie w każdym sklepie spożywczym, kupować ją można w niewielkich opakowania lub na kilogramy. Przechowujemy ją w miejscu ciemnym, chłodnym oraz suchym i używamy według potrzeb.

Co ciekawe, sodę wytwarza również nasz organizm. W naturalnych warunkach powstaje bowiem w ślinie, żołądku oraz jest wydalana z płuc w procesie oddychania.

Formy użycia sody oczyszczonej

Sodę możemy użytkować w wielu formach. Najpowszechniejsza jest forma proszku, czyli taką, w jakiej ją kupujemy. Bez trudu przygotujemy także pastę z sody: dodając do proszku niewielką ilość przegotowanej wody. Jeśli dodamy więcej wody (około litra na 4 łyżki sody) otrzymamy wodny roztwór sody o bardzo szerokim zastosowaniu.

Soda oczyszczona i jej zastosowanie w życiu codziennym

Szeroki wachlarz właściwości sody sprawia, że z łatwością znajduje ona zastosowanie w życiu codziennym. Stosujemy ją zazwyczaj w kuchni oraz podczas codziennym porządków.

Soda oczyszczona w kuchni

W kuchni sodę wykorzystujemy bardzo często. Zazwyczaj korzystamy w niej podczas pieczenia ciasta: jest składnikiem proszku do pieczenia. Jeśli jednak go nie posiadamy, bez problemu możemy użyć samej sody. Przepis na domowy proszek do pieczenia jest bardzo prosty: mieszamy ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej z połową szklanki mleka. Dodajemy również połowę łyżeczki soku z cytryny lub octu. Prosty i szybki proszek do pieczenia ciasta jest gotowy! Świetnie sprawdza się także w przypadku naleśników. Sodę warto dodawać także do ciasta na omlety; gotowe placki są delikatne i pulchne. Dodajemy ją w proporcji pół łyżeczki na każde 3 całe jajka. Co ciekawe, soda zastąpić może również drożdże. Jej właściwości spulchniające sprawiają, że w połączeniu z sypkim kwaskiem cytrynowym lub nawet sproszkowaną tabletką witaminy C (w równych proporcjach z sodą) pozwoli na wyrośnięcie ciasta.

Soda wykorzystywana jest również do namaczania ryb. Moczenie ich w roztworze soli poprawia smak. Sprawdza się to również w przypadku mięsa: jest bardziej aromatyczne i kruche. Zaleca się także dodawanie odrobiny wody do gotującego się kalafiora: warzywo zachowa biały kolor, a soda pochłonie nieprzyjemny zapach. Sodę możemy wykorzystać również do przyrządzenia domowego napoju gazowanego. Potrzebujemy przegotowanej lub mineralnej wody, soku owocowego oraz jednej łyżki sody na jeden litr napoju.

Soda oczyszczona w sprzątaniu

Soda sprawdza się także w przypadku domowych porządków. Rewelacyjnie radzi sobie zarówno w kuchni, jak i w łazience. W kuchni, w formie pasty, przydaje się do czyszczenia zabrudzonej kuchenki gazowej czy mikrofalówki. Doskonale radzi sobie także z zaschniętym tłuszczem na ruszcie od grilla. Soda skutecznie usuwa brzydkie zapachy: z lodówki czy pojemników na żywność. Sprawdza się także podczas mycia butelek po oleju czy usuwaniu śladów spalenizny z garnków i patelni.

Z kolei w łazience jest niezastąpiona podczas czyszczenia kafelków, armatury, sedesu, usuwania kamienia ze słuchawki prysznicowej czy kranów. W łazience używa się jej w postaci proszku lub pasty. Soda stosowana jest także do czyszczenia fug. Warto z niej korzystać również w przypadku zapychania się kur kanalizacyjnych: udrażnia je szybko i skutecznie. Warto pamiętać o tym, że dzięki swoim właściwościom i szerokiemu zastosowaniu, soda oczyszczona jest niezwykle tanim i ekologicznym środkiem czyszczącym.

Soda oczyszczona - inne zastosowanie w domu

Sodę stosujemy także w procesie czyszczenia tkanin, w tym podczas usuwania plam z potu, krwi, wina czy smoły. Ponadto, używamy jej podczas pielęgnacji naszych czworonogów. Sierść wyszczotkowana z dodatkiem sody jest miękka i przyjemna w dotyku. Z jej użyciem skutecznie pozbędziemy się także nieprzyjemnego zapachu z posłania psa czy kociej kuwety. Można nią czyścić złotą i srebrną biżuterię. Sprawdza się jako pasta do zębów; skutecznie wybiela oraz chroni szkliwo. Soda sprawdza się także w procesie odkwaszania i detoksykacji organizmu.