Sposoby na czyszczenie piekarnika

Czyszczenie piekarnikaPiekarnik to niezbędny sprzęt w każdym domu. Może być integralną częścią kuchenki ale i może montowany być w zabudowie, jako odrębny element wyposażenia kuchni. Używamy go do przygotowywania smacznych zapiekanek, zapiekania mięsa oraz warzyw, pieczemy w nim ciasta, babeczki oraz przygotowujemy wiele innych potraw.

Aby piekarnik odpowiednio spełniał swoją funkcję, powinien być odpowiednio czyszczony: zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Resztki jedzenia bowiem są źródłem namnażania się bakterii, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Ze względu na kontakt z jedzeniem nie powinniśmy czyścić piekarnika silnie żrącymi środkami chemicznymi. Jak zatem przywrócić mu estetyczny wygląd? Sposobów jest kilka.

Przed czyszczeniem piekarnika - pamiętaj, by zanim przystąpisz do czyszczenia, powyjmować z niego wszystkie półki, blachy do pieczenia oraz inne akcesoria, które w nim trzymasz. Piekarnik powinien być wychłodzony lub lekko ciepły. Pod żadnym pozorem nie myj gorącego piekarnika. Pamiętaj też o tym, by po użytkowaniu wymieść z piekarnika resztki jedzenia, w tym okruszki. Ułatwi to późniejsze zabiegi.

Jak wyczyścić wnętrze piekarnika?

Wnętrze piekarnika może być zabrudzone resztkami jedzenia, nierzadko już zaschniętymi: doświadczył tego zapewne każdy posiadacz piekarnika. Jak się ich pozbyć?

Najpierw wstaw do piekarnika miskę z wrzącą wodą i zostaw na około godzinę: para rozpuści brud i sprawi, że będzie on łatwiejszy do usunięcia.

Uwaga! Tak samo możemy postępować w przypadku czyszczenia kuchenki mikrofalowej.

Sposób nr 1: ocet i soda oczyszczona

Na uporczywe przypalenia i resztki jedzenia zastosuj niezawodne w kuchni połączenie: sodę oczyszczoną i ocet. Mieszamy składniki na papkę, możemy dodać odrobinę wody, aby mieszanka nie pachniała zbytnio octem. Nakładamy ją na przypalone czy zaschnięte miejsca i po kilku minutach usuwamy papkę z pomocą ściereczki, po czym przemywamy piekarnik wodą.

Sposób nr 2: ocet i woda

Można również czyścić piekarnik tylko octem z wodą, wymieszanymi w proporcji 1 do 1. Jeśli zapach octu jest dla nas zbyt intensywny, możemy do mieszanki dodać płynu do naczyń, np. o owocowym zapachu. Następnie zmywamy piekarnik czystą wodą. Taka mieszkanka dobrze działa nie tylko na świeże zabrudzenia ale i mocniejsze przypalenia.

Sposób nr 3: sok z cytryny

Ciekawym i szybkim sposobem na wyczyszczenie piekarnika jest… sok z cytryny. Najlepiej się sprawdza w przypadku piekarników z termoobiegiem. Patent polega na umieszczeniu z piekarniku naczynia (najlepiej żaroodpornego) z wodą i sokiem z cytryny. Następnie nastawiamy piekarnik na temperaturę około 180 stopni z termoobiegiem na kilka minut, a następnie wycieramy wnętrze piekarnika szmatką, namoczoną w roztworze z wody i płynu do naczyń. Sok z cytryny doskonale usunie wszystkie zaschnięte resztki jedzenia oraz przypalony brud.

Jak usunąć przypalony brud z półek, rusztu, szyby piekarnika?

Garść praktycznych porad

Sposoby na czyszczenie półek i rusztu piekarnika

Poza piekarnikiem wyczyścić należy również półki i ruszt, jeśli go posiadamy. Na tych elementach także osadzają się resztki jedzenia. Dobrym pomysłem jest namoczenie ich (najlepiej na czas naszego czyszczenia piekarnika) w misce z wodą i octem. W przypadku silnych zabrudzeń możemy dodać odrobinę sody oczyszczonej. Następnie myjemy je w wodzie z płynem.

Jak wyczyścić szybę piekarnika?

Integralną częścią piekarnika jest jego szyba. Ona również wymaga wyczyszczenia. Najlepiej użyć do tego celu sody oczyszczonej. Wsyp do miski 4 łyżki sody i powoli dodawaj wody tak, aby powstała mieszanka o konsystencji rzadkiej papki. Nałóż ją na szybę piekarnika odczekaj około 15 minut. Następnie zbierz pastę z szyby za pomocą gąbki i obmyj ją wodą. W przypadku uporczywych zabrudzeń możesz delikatnie potrzeć te miejsca szczoteczką.

Czyszczenie frontu kuchenki i piekarnika

Poza szybą, półkami i wnętrzem piekarnika do wyczyszczenia pozostaje nam front kuchenki i piekarnika, w tym pokrętła sprzętu. Najlepiej odkręcić je i zanurzyć w pojemniku z wodą i octem. Sam front również czyścimy wodą z octem, możemy przygotować miksturę wlać do spryskiwacza do kwiatów i rozpylić na zabrudzone miejsce, po czym dokładnie wytrzeć czystą szmatką. Następnie płuczemy kurki, możemy je też przetrzeć szczoteczką.

Gotowe środki do czyszczenia piekarnika: czy warto ich używać?

Gdy wybierzemy się do drogerii czy sklepu z artykułami AGD z pewnością w oczy rzuci nam się wiele marek, produkujących nowoczesne, gotowe środki do czyszczenia piekarnika, zarówno jego wnętrza, jak i szyby. To nowatorskie, wieloskładnikowe preparaty, które wystarczy rozpylić, pozostawić na kilka minut i przetrzeć powierzchnię. Doskonale radzą sobie z przypalonym brudem, zaschniętymi resztkami jedzenia. Zwykle środki te są bezzapachowe. Mogą mieć postać aerozolu lub żelu. Nie należy spryskiwać nimi otworów wentylacyjnych w piekarniku. Zwykle nie zaleca się ich stosowania na powierzchniach aluminiowych, ocynowanych, lakierowanych oraz plastikowych. Tego typu preparatów używać możemy również do czyszczenia mikrofalówek, rusztów grilla, patelni oraz szyb kominkowych. Środki te nie są drogie. W zależności od marki kosztują od dziesięciu do kilkunastu złotych. Co zarzuca się im w pierwszej kolejności? Przede wszystkim zawartość silnie działających składników, które doskonale radzą sobie z brudem ale niestety są środkami chemicznymi, które nie są obojętne dla naszej skóry oraz środowiska.

Bez względu na to, czy stosujemy do czyszczenia piekarnika gotowe preparaty czy naturalne metody, powinniśmy dbać o to, by zawsze był czysty i przygotowany do pracy.

Komentarze