Sposoby na czyszczenie żelazka

Przypalone żelazkoŻelazko jest sprzętem domowym, którego używamy dość często, czy to prasując świeże pranie czy też koszulę lub bluzkę, która pogniotła się w szafie. Podczas użytkowania może zdarzyć się i tak, że żelazko… przypali się. Czy to oznacza koniec ulubionego sprzętu i konieczność wymiany na nowy? Niekoniecznie. Poniżej garść ciekawych, praktycznych porad pozwalających na skuteczne wyczyszczenie naszego żelazka.

Zanim przystąpisz do czyszczenia: daj mu ostygnąć

Pamiętaj, że zanim przystąpisz do czyszczenia swojego przypalonego żelazka, odłącz je od zasilania i daj mu dobrze wystygnąć po pracy. Ostaw je w chłodne miejsce, najlepiej ustaw w przeciągu ale z dala od miejsc, gdzie ktoś mógłby na nie się natknąć i oparzyć.

Uwaga! Pamiętaj, że sposób czyszczenia przypalonego żelazka powinien być uzależniony od tego, z czego wykonana jest stopa naszego żelazka. Obecnie w sprzedaży są żelazka z różnorodnymi powłokami, w tym z powłoką ceramiczną, teflonową czy też ze stali nierdzewnej.

Jak usunąć przypalenie z żelazka

Sposób nr 1: sól, ocet i woda

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie mikstury z soli i octu w propozycji 1 do 1. Podgrzewamy ją i za pomocą szmatki nanosimy na powierzchnię grzewczą żelazka. Następnie czyścimy płytę grzewczą czystą wodą.

Sposób nr 2: prasowana sól

Ciekawym sposobem na szybkie oczyszczenie przypalonego żelazka jest prasowanie nim… soli. Sól rozsypujemy np. na gazecie i prasujemy lekko nagrzanym żelazkiem. Drobinki soli wchłoną przypalenie i żelazko powinno być czyste jak nowe. To doskonała opcja dla posiadaczy żelazek ze stopą ze stali nierdzewnej: nie uszkodzi powłoki żelazka.

Sposób nr 3: sok z cytryny

Niewielkie przypalenia z powodzeniem wyczyścimy z pomocą szmatki, nasączonej w soku z cytryny. W ten sposób możemy czyścić wiele żelazek z różnymi powłokami, metoda polecana jest szczególnie dla żelazek ceramicznych.

Sposób nr 4: ocet na ciepło

Ocet jest popularnym i naturalnym środkiem zwalczania wielu plam i zabrudzeń. Doskonale radzi sobie również z przypaleniami, w tym przypalonym żelazkiem. W tym wypadku zostawiamy żelazko lekko nagrzane (nie gorące) i przecieramy jego powierzchnię grzewczą szmatką, nasączoną octem. Najlepiej takie rozwiązania działa w przypadku "świeżych" zabrudzeń.

Sposób nr 5: ocet i soda

Jeśli sposób z samym octem nie zadziała na nasze żelazko, spróbujmy zwiększyć moc czyszczącą octu, dodając do niego sodę oczyszczoną. W takiej miksturze zanurzmy ściereczkę lub nanieśmy masę na żelazko i usuńmy ściereczką. Zabrudzenie powinno wyjść bez trudu.

Powyższe sposoby doskonale sprawdzą się podczas czyszczenia przypaleń z żelazka ze stopą ceramiczną oraz teflonową. Jeśli zaś posiadamy żelazko ze stopą ze stali nierdzewnej, ocet może je zniszczyć. W tym wypadku wybierajmy specjalne detergenty i produkty, zalecane do czyszczenia tego typu żelazek. W sklepach znajdziemy także specjalne preparaty do sprzętów z różnymi typami stóp. Do delikatnych zabrudzeń stosować można również płyn do mycia naczyń.

Sposób nr 6: specjalne preparaty

Preparaty zakupić możemy w wielu sklepach, w tym także w internecie. Dostępne są w postaci nasączonych odpowiednim płynem szmatek, past oraz sztyftów. Te ostatnie są wyjątkowo wygodne w użyciu. Konkretne produkty dedykowane są odpowiednim typom żelazek, zwracaj na to uwagę, by nabyć właściwe preparaty.

Skoro wiemy już, jak czyścić przypalone żelazko, należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, jak do owej sytuacji nie dopuszczać, czyli jak dbać o swoje żelazko i do pozwolić na pojawianie się nieestetycznych przypaleń na jego stopie?

Poniżej kilka porad odnośnie dbanie o żelazko, aby służyło nam jak najdłużej:

  • W trakcie i po prasowaniu zawsze odstawiaj żelazko na specjalną półeczkę lub na deskę tak, aby nic nie dotykało do gorącej stopy.
  • Nie odchodź od deski w trakcie prasowania, daj sobie czas na dokładne wyprasowanie odzieży i bielizny.
  • Prasuj odzież i bieliznę w odpowiedniej temperaturze, sprawdzaj metki i oznaczenia na nich: dobieraj moc żelazka do konkretnych materiałów. W ten sposób unikniesz przypalenia żelazka ale i zniszczenia rzeczy.
  • Nie prasuj przypalonym żelazkiem, możesz zniszczyć, uszkodzić prasowane ubrania. Postaraj się je odpowiednio wyczyścić, zanim przystąpisz do kolejnego prasowania.
  • Nie chowaj ciepłego jeszcze żelazka do kartonika ani innego pojemnika, daj mu dobrze ostygnąć po każdym prasowaniu.
  • Pod żadnym pozorem nie używaj do czyszczenia żelazka ostrych przedmiotów, w tym noży ani druciaków, zniszczą one delikatną powłokę żelazka, co uniemożliwi dalsze jego użytkowanie.
  • Regularnie przecieraj żelazko miękką szmatką, zarówno jego stopę, jak i zewnętrzną obudowę, bez względu na to, gdzie przechowujesz żelazko.

Dla jednych prasowanie jest czynnością odprężającą, inni za nim nie przepadają, a jeszcze inni wprost nie znoszą prasowania. Nie mniej jednak, wykonujemy je co pewien czas, potrzebujemy więc nowoczesnego sprzętu wysokiej jakości, który umożliwi nam wygodne i bezpieczne prasowanie.

Warto zatem inwestować w dobrej klasy żelazka, oferujące dodatkowe funkcje, w tym np. ochronę prasowanej odzieży.

Komentarze