Szlifowanie betonu - czym jest? Jak szlifować beton?

Szlifowanie betonuSzlifowanie posadzki zapewnia zawsze uzyskanie doskonałego efektu końcowego w postaci gładkiej, równej oraz błyszczącej powierzchni. Beton polerowany można wykonać nie tylko na nowych, lecz także już użytkowanych powierzchniach. Szlifowanie i polerowanie betonu można wykonać z zastosowaniem kilku technik, nie tylko maszynowo, lecz także ręcznie.

Na czym polega szlifowanie betonu?

Szlifowanie powierzchni z betonu to czynność która ma na celu jej wyrównywanie. Dzięki temu staje się ona bardzo gładka, błyszcząca oraz jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Szlifowanie pozwala na pozbycie się z betonowego podłożą luźnych elementów, mleczka cementowego oraz przyczynia się otworzenia w posadzce porów. I co najważniejsze każde przygotowane w ten sposób betonowe podłoże ma znacznie lepszą przyczepność.

Wśród najczęściej szlifowanych podłoży można wymienić przede wszystkim posadzki oraz betonowe schody, które to po każdym profesjonalnym wypolerowaniu bardzo mocno przypominają naturalny kamień. Zabieg ten sprawia, że beton ma znacznie większą odporność na ścieranie podczas codziennego użytkowania.

Obecnie szlifowanie jest bardzo często wykonywane nie tylko w prywatnych mieszkaniach czy ogrodach, lecz także w wielu różnorodnych obiektach przemysłowych i biurowych. Po wykonaniu tego procesu niezwykle ważna jest właściwa konserwacja posadzki betonowej.

Jak szlifować beton?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na szlifowanie posadzek z betonu, niemniej obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się polerowanie techniką diamentową. Ten sprawdzony w budownictwie sposób zapewnia w pełni precyzyjne efekty końcowe. Szlifowanie diamentowe wygładza bowiem doskonale każda powierzchnię betonową oraz pomaga w pełni skutecznie usunąć stare, zniszczone powłoki.

Z pomocą tej metody można z powodzeniem szlifować nie tylko powierzchnie poziome, wśród których można wymienić:

  • posadzki,
  • sufity,
  • podłogi,
  • stropy,

lecz także pionowe takie jak: słupy oraz ściany.

Ponadto na szlifowanie diamentowe można pozwolić sobie w przypadku wielu elementów złożonych takich jak: powierzchnie przed montażem oraz schody. Prace są zawsze wykonywane z zastosowaniem specjalnych maszyn oraz  narzędzi służących do szlifowania betonu, które umożliwiają sprawną obróbkę, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Szlifowanie metodą diamentową - krok po kroku

Szlifowanie metodą diamentową odbywa się w kilku etapach. Prace rozpoczynają się zawsze od precyzyjnego zatarcia danej powierzchni betonowej. Etap ten należy przeprowadzać zawsze do momentu całkowitego odsłonięta struktury.

W dalszej części jest dokonywane związanie betonu. Do tego celu fachowcy budowlani używają zawsze specjalnego środka impregnującego. Dzięki temu w betonie zachodzą niezbędne zmiany chemiczne, które to w znacznym stopniu zwiększają twardość każdej polerowanej powierzchni.

W końcowym etapie prac należy zawsze bardzo dobrze wygładzić oraz wypolerować powierzchnię betonową. Czynność tę należy zawsze wykonywać do momentu zamknięcia się mikroporów oraz uzyskania maksymalnego połysku. Poszczególne etapy prac wpływają bardzo korzystnie na nabłyszczenie powierzchni, oraz pozwalają uzyskać bardzo atrakcyjne efekty wizualne. Każdemu betonowi można nadać wybrany kolor lub pozostawić jego naturalną barwę.

Szlifowanie betonu domową metodą

Polerowanie powierzchni betonowych do zabieg stosowany głównie w celach renowacyjnych. Pozwala on bowiem przywrócić każdej zniszczonej powierzchni swój dawny blask.

Każda osoba, która to zdecyduje się na domowe szlifowanie powinna na początek wyposażyć się w odpowiednie narzędzia oraz maszyny do szlifowania takie jak: szlifierki, frezarki mechaniczne, pady ceramiczne, tarcze oraz ręczne szlifierki kątowe.

Tarcza do szlifowania betonu

Warto zawsze pamiętać o tym, że do szlifowania małych powierzchni najlepiej nadają się urządzenia jedno-tarczowe. Z ich pomocą można bowiem doskonale wyszlifować posadzki betonowe znajdujące się w piwnicy, w garażu oraz innych pomieszczeniach gospodarczych. Z kolei w przypadku szlifowania nieco większych pomieszczeń, wśród których można wymienić hale produkcyjne czy magazyny trzeba sięgnąć po wysokiej jakości szlifierki wielo-tarczowe. Wybór odpowiednich narzędzi powinien również być dostosowany do tego, jaki efekt końcowy zamierzamy uzyskać. I tak na przykład podczas usuwania starych bardzo i zanieczyszczonych warstw należy zawsze użyć maszyny głowicowe, które to odznaczają się bardzo wysoką prędkością obrotową.

Aby poszczególne prace związane ze szlifowaniem betonu przebiegały szybko i sprawnie wydajność należy zawsze użyć duże oraz ciężkie maszyny.

Szlifowanie posadzek betonowych może być wykonane na mokro lub sucho. Polerowanie na mokro jest związane ze znacznie większą wydajnością pracy. Niemniej niezależnie od sposobu szlifowania najważniejsze jest to, aby roboty zawsze rozpocząć z użyciem takich narzędzi diamentowych, które to są przeznaczone do obróbki zgrubnej. Następnie można zastosować urządzenia o nieco drobniejszym ziarnie. Czynności związane z polerowaniem należy zawsze wykonywać, aż do uzyskania oczekiwanego efektu, a dopiero później można nałożyć nową powłokę.