Szlifowanie boazerii - jak przeprowadzić? O czym pamiętać?

Szlifowanie boazeriiDrewniana boazeria była krzykiem mody w latach 70. i 80. XX wieku. Tego rodzaju okładzina wręcz królowała w polskich domach i mieszkaniach. Z czasem, stała się archaiczna. Wiele osób naprędce zrywało ją ze ścian, gdyż na rynku pojawiło się wiele atrakcyjniejszych opcji na udekorowanie mieszkania. Dziś, w dobie eklektyzmu oraz modzie na retro, dawne drewniane boazerie mogą stanowić niezwykle interesujący i oryginalny sposób na ożywienie wnętrza. Kluczem będzie jednak odnowienie tego elementu. Podstawą renowacji boazerii jest oczywiście jej oszlifowanie. Jak przeprowadzić tę pracę? O czym pamiętać? Jakich narzędzi użyć?

Czym w ogóle jest boazeria? W największym uproszczeniu określa się w ten sposób element dekoracyjny ścian (a nierzadko też sufitów) wykonany z drewna (zwykle wąskich listewek). Element ten stanowił urozmaicenie dla wszechobecnej w PRL szarzyzny i betonu. Boazeria była względnie tania, dostępna i łatwa w montażu. Pomagała nadać wnętrzu nieco przyjaźniejszego klimatu. Ponadto, warstwa drewnianej okładziny traktowana była jako dodatkowa warstwa izolacyjna i wygłuszająca. Największym mankamentem tego rozwiązania była jego monotonia oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne. Po latach wiele osób zdecydowało się zerwać boazerię i zastąpić ją np. płytkami dekoracyjnymi lub tapetą. Ci, którzy jeszcze ją posiadają, mogą zrobić z niej użytek. Odpowiednio odrestaurowana będzie stanowi ciekawy dodatek aranżacyjny, szczególnie we wnętrzach nawiązujących do stylistyki retro.

Szlifowanie boazerii - od czego zacząć?

Przede wszystkim od zakupienia odpowiedniego sprzętu. Do oszlifowania przyda się profesjonalna szlifierka, do której trzeba zakupić odpowiednie tarcze do drewna. Boazeria wykonana jest z delikatnego materiału, więc warto zdecydować się na dyski o drobnej granulacji. Warto ocenić też skalę wymaganych do przeprowadzenia prac. Możliwe, że okładzina zachowała się na tyle w dobrym stanie, że nie trzeba będzie przesadnie jej obrabiać. Szlifowanie ma na celu usunięcie starej warstwy lakieru oraz zniwelowanie defektów w postaci np. wyżłobień.

Kolejny krok polega na przygotowaniu obrabianej powierzchni. Należy zaznaczyć sobie obszar, który będzie szlifowany, np. taśmą malarską. Pamiętajmy, że podczas pracy wytworzy się pył. Dobrze jest zatem zabezpieczyć mieszkanie i znajdujące się w nim sprzęty przed nadmiernym zakurzeniem. Do tego przydadzą się okulary ochronne oraz specjalna maseczka.

Jak szlifować?

Szlifowanie boazerii powinno przeprowadzać się delikatnymi, kulistymi ruchami. Nie należy zbyt mocno przyciskać szlifierki do powierzchni. Prace przeprowadzamy do momentu, aż usuniemy zbędną warstwę lakieru lub ubytków.

Po zakończeniu szlifu należy przetrzeć obrabiany materiał. Najpierw usuwamy pył, np. przy pomocy odkurzacza. Potem wystarczy całość wyczyścić mokrą szmatką.

Szlifowanie boazerii to podstawa do dalszego remontu okładziny

Oszlifowana boazeria gotowa jest do dalszych prac. Można w niej uzupełnić ewentualne ubytki (np. masą szpachlową do drewna), nałożyć nową warstwę lakieru lub farby itd. Ważne przy tym, by tuż po wstępnym czyszczeniu odtłuścić dodatkowo drewno. Zwiększy to przyczepność substancji do podłoża.

Szlifowanie boazerii - kiedy warto?

Szlifowanie boazerii ma sens, jeśli zachowała się ona w całkiem niezłym stanie, tzn. jeśli ewentualne uszkodzenia nie są na tyle duże, że koszt remontu przewyższy położenie nowej okładziny. Ponadto, takie drewniane elementy dekoracyjne nie zawsze dobrze się sprawdzają. Najlepiej łączyć je z jednolitymi, jasnymi kolorami, np. bielą lub szarością. Unikajmy też wykładania boazerią całych ścian. Listwy powinny stanowić jedynie dodatek – ozdobę. Czasy, gdy w ten sposób wypełniało się każdy centymetr kwadratowy odeszły na szczęście w niepamięć.

Źródło: www.raptorstore.pl.

Komentarze