Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele Katolickim. To także wydarzenie, z którym wiąże się bardzo duża liczba zwyczajów i tradycji, jakie przetrwały w różnych formach mimo upływu lat.
Co najczęściej robią Polacy podczas Wielkanocy? Jakie są najbardziej znane i rozpowszechnione tradycje związane z tym świętem?
Tak naprawdę pierwsze zwyczaje wielkanocne pojawiają się jeszcze na długo przez obchodami świąt upamiętniających zmartwychwstanie Chrystusa. Katolicy przygotowują się do tego ważnego wydarzenia przez około 40 dni podczas Wielkiego Postu, który zostaje rozpoczęty w symboliczny sposób Środą Popielcową. W tym dniu kapłani posypują głowy wiernych popiołem, przypominając im o marności ludzkiego losu. Przez kolejne 40 dni, wierni Kościoła katolickiego przygotowują się do obchodów Świąt Wielkanocnych, które bogate są w różne zwyczaje. Oto najpopularniejsze z nich.
Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień
Ostatnia niedziela postu nosi miano Niedzieli Palmowej. Wierni przychodzą wówczas na mszę wraz z palemkami, które upamiętniają wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Dzień ten poprzedza również rozpoczęcie ostatniego tygodnia postu (jego koniec przypada zawsze w Wielki Czwartek). Wielki Tydzień symbolizuje ostatnie dni życia Jezusa - czwartek to upamiętnienie ostatniej wieczerzy (w ten dzień kapłani podczas mszy obmywają nogi dwunastu mężczyznom), piątek przypomina o męczeńskiej śmierci Chrystusa, sobota o złożeniu jego ciała do grobu, a niedziela o zmartwychwstaniu. Co ciekawe, Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy to w Kościele katolickim nie odbywa się msza święta.
Święconka
Najbardziej wyrazisty symbol i zwyczaj wielkanocny. Święconka to koszyk z wybranymi potrawami, który w Wielką Sobotę zostanie poświęcony na specjalnej mszy, a następnie jego zawartość skonsumują uczestnicy wielkanocnego śniadania. Obowiązkowo w koszyczku powinny znaleźć się pisanki, czyli pomalowane jajka symbolizujące nowe życie. Polacy najczęściej do święconki dodają również sól, chleb, chrzan, kawałek kiełbasy, a wszystko to dekorują cukrowym barankiem i listkami bukszpanu.
Śniadanie wielkanocne
Tradycja bardzo stara i po dziś dzień kontynuowana. Uroczyste śniadanie wielkanocne ma na celu świętować zmartwychwstanie Chrystusa. Na stole oprócz tego, co wcześniej włożyło się do święconki, królują żurek i biała kiełbasa. Oprócz tego polski stół wielkanocny nie może obyć się bez pysznych wypieków: wszelakich słodkich babek drożdżowych oraz mazurków. Podczas śniadania wielkanocnego Polacy składają sobie wielkanocne życzenia i obowiązkowo stukają jajkami ze święconki.
Zajączek
To stosunkowo młody zwyczaj, który z pewnością najbardziej przypada do gustu dzieciom. Po wielkanocnym śniadaniu domownicy udają się na poszukiwania ukrytych w różnych miejscach upominków (często czekoladowych zajączków).
Lany poniedziałek
Inaczej nazywany Śmigusem dyngusem. To tradycja bardzo stara, która dziś przybrała nieco mniej symbolicznego znaczenia. Kiedyś wodą oblewano tylko niezamężne dziewczyny, obecnie wody nie szczędzi się dla nikogo, co często kończy się małymi niesnaskami. Tak czy inaczej, odrobina zimnej wody nikomu jeszcze nie zaszkodziła, a tradycja musi być kontynuowana.
Źródło: www.iwoman.pl.
Komentarze